شناسه خبر : 120649
تاریخ ارسال : ۱۵ شهریور ۱۳۹۷ - ۹:۵۸ ب٫ظ

مهدوی در گردهمایی سراسری مربیان پرورشی مدارس سما سراسر کشور:اصولا فرد و جامعه غیر صالح نمی تواند نسبتی مثبت و سازنده با منافع و مصالح کشور بر قرار کند/اعتقاد به مهدویت خود را در دستاوردهای نیکوی فردی و جمعی نشان می دهد

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

دکتر سید حجت مهدوی در گردهمایی سراسری معاونان و مربیان پرورشی مدارس سما سراسر کشور گفت:از جمله موضوعات نخستین و راستین در مقوله هر دین‌پژوهی این نکته حیاتی است که اکنون پرداختن به کدام‌ مساله زندگی در اهمیت و الویت اول است و خاصه طرح بحث در کدامین مساله الهیات نوین محور و مساله اصلی ماست. به تعبیر دیگر در فوران مسائل مطروحه کدام‌ مساله جعلی و کاذب بشمار می آیند؟ و اساسا چه چیز در این دنیا پیام اندر پیام ، شایسته اندیشیدن و پژوهیدن است و با چه ملاکات و مناسباتی باید با آن مساله مرکزی مواجهه شد؟ و در واقع تمایز و تفاوت بین تفکر واقعی و غیر واقعی چگونه و با چه اپیستمه و معرفت و دیسکورسی امکان پذیر می باشد؟


مهدوی پس این مقدمه افزود،گفتمان مهدویت با همه اصول و امهات خود اگر با رعایت ضوابط مفهومی و مصداقی و با صورت بندی درست آن صورت گیرد و جلو رود یعنی بدون وجود هرحواشی و هر اضافات و تحریفات مهلک آن که اکنون کم وبیش گریبانگیر ماست البته اصناف برکات و فتوحات مادی ومعنوی را برای ما به ارمغان می آورد. چرا اینکه واقعیات و منابع و مصادر این رویداد بزرگ تاریخی بر آیات و روایات عظیمی نشسته است. و می تواند نمایشگر عنایت و نمایانگر برهان لطف خداوند در ارتباط با تمشیت امور ما باشد خاصه آنجا که با رویکرد فعالانه و مسئولانه نه منفعلانه و واپس گرایانه با آن برخورد شود در این ارتباط وجود طوایف و طبقاتی از آیات قرآن که از غلبه فرجامین پاکان و مستضعفان بر ناپاکان و مستکبران سخن می گوید و به غایت بشارت آور جهانی مبتنی بر عناصر دانش و حریت و عدالت است و هکذا و مضافا روایات کثیری از پشیوایان شیعی و غیر شیعی که تماما ضرورت و حتمیت تاریخی وقوع این حادثه جهانی را به نحو اجتناب ناپذبر به ما اعلام‌ می نمابد . مانند این روایت نبوی که ،اگر از عمر جهان تنها یک روز باقی مانده باشد خداوند آن روز واپسبن را آنقدار امتداد و استمرار می بخشد که حضرت حجت در ظرف آن روز ظهور فرمایند تا جهان عدالت را به کام بکشد روایات و مدلولات و مضامینی از این دست به وضوح و وفور نشان می دهد که در دیدگاه شیعی انتظار الفرج ، امری سمبلیک و نمادین و یا پدیده ای سلبی نیست که پاره ای از منتقدین و مخالفان مانند، ابن خلدون و دکتر اقبال لاهوری علی الادعا می گویند! بلکه وقوع و برآیندی حقیقی و واقع و ایجابی در بستر زمان است که از دیدگاه متکلمان شیعی به هیچ وجه مستبعد و تعارف بردار نیست !

مشاور فرهنگی معاون رئیس جمهور در بخش دیگری از بحث افزود:امروز پرسش از فونکسیون و فواید عملی و عینی دین و به چالش کشاندن مقولات و متفرعات آن در کلام جدید و فلسفه و جامعه شناسی دین امری جدی وجمعی است تا جایی که ملاک صدق و داوری هر گزاره و مدعایی به این امر بر می گردد . ما وقتی که از انتظار فرج بحث می کنیم و آن را افضل اعمال می دانیم باید دقیقا تبیین کنیم و توضیح دهیم که چین اعتقاد و ایمانی به لحاظ اجتماعی و فرهنگی آیا گره از کار فرو بسته ما بگشاید یا اینکه مناسکی خنثی و بی ثمر است ؟
در روایتی زیبا آمده است ، انتظار الفرج فرج یعنی بالقوه فتوح و گشایش هایی فراوانی در این دیسکورس وجود دارد با این گفتمان متعالی ما می توانیم امید فردی واجتماعی را در جامعه گسترش بدهیم با انتظار ما می توانیم در حیطه وظایف و رسالات خود بهتر و بیشتر عمل کنیم . همگرایی و وحدت جمعی و تکاپوهای عظیم از رهگذر چنین باور و ایستاری محقق می گردد . ناگفته پیداست اصولا فرد و جامعه غیر صالح نمی تواند نسبتی مثبت و سازنده با منافع و مصالح کشور بر قرار کند
من که رسوای جهانم چه صلاح اندیشم !؟
یا فرد کاهل و معزول نمی تواند در حلقه اعداد یاران حقیقی امام و منجی جهان در آید!
وی گفت:تحقیقا مکانیزم و سوخت جریان تکامل تاریخ با فضای رهایی بخش انتظار است که رقم و قلم می خورد و در بستر انتظار است که جامعه شکوفا و بارور و شاد می شود البته اگر این مفهوم و این حبل المتین ،کماهو حقه ، فهم و لمس شود و گرنه عبادتی و تشریع و چشم اندازی که از اول برای تعالی فرد واجتماع آمده نهایتا وارون و نقَض غرض می شود ودر پوشش آفات خود به ابتذال و انحطاط کشیده می شود و اینجاست که باید با جناب مولانا همنوا گردید که :
مر رسن را نیست جرمی ای عنود
گر تو را سودای سر بالا نبود !
ابن استاد دانشگاه در پایان به پرسش های جمع خاضر پاسخ داد.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا