شناسه خبر : 124800
تاریخ ارسال : ۱۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۷ ب٫ظ
سرویس سیاسی«خطِ اعتدال»

مواضع عزتمندانه و واقعگرایانه ایران به قلم دکتر روحانی/ گزارش تحلیلی «خطِ اعتدال» در باره یادداشت دکتر روحانی در روزنامه «فایننشیال‌ تایمز»

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

سرویس سیاسی«خطِ اعتدال»

سیاست ورزی و کنش های دیپلماتیک مردان سیاست در عرصه های بین المللی و رسانه ای می تواند ضمن تبیین و تشریح رویکردهای سیاسی و اقتصادی و فرهنگی یک کشور، بسیاری از مناسبات و رویکردهای دیپلماتیک را دستخوش تغییرات و تأثیرگذاری قرار دهد. دکتر حسن روحانی به دلیل چند دهه سیاست ورزی و آشنایی با عرف دیپلماتیک در سخنرانی ها و مصاحبه های خود، از توانایی بالایی برای بیان مواضع و نگرش های سیاسی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران برخوردار است و رفتار و گفتار او در بسیاری از مقاطع و عرصه های سیاسی توانسته است چهره شایسته و مثبتی از ایران اسلامی را در جهان به نمایش بگذارد.

در این راستا مقاله ای به قلم دکتر روحانی در روزنامه فایننشیال تایمز انگلیس منتشر شد(اینجا را بخوانید) که حاوی نکات مهم و روشنگری در باره مسایل سیاسی روز جهان بویژه نقد عملکرد دولت آمریکا و نیز معرفی مواضع حق طلبانه و قانون گرایانه ایران است.

رییس جمهور کشورمان در این مقاله سیاست های یک جانبه گرایانه آمریکا را مورد انتقاد قرار داد و از کشورهای اروپایی و چین و روسیه خواست که در برابر رویکردهای سلطه طلبانه و زورگویانه آمریکا ایستادگی کنند و بسته نهایی خود را برای جبران تحریم های آمریکا ارائه و اجرا نمایند. دکتر روحانی با هشیاری سیاسی، بار دیگر بر اجرای معاهده ای جهانی یعنی برجام اشاره کرد که تلویحاً توجه دادن همگان به عهد شکنی و نقض قوانین توسط آمریکاست. رییس دولت اعتدال به درستی به این نکته اشاره کرد که تداوم این توافق تاریخی منوط به بهره مندی ملت ایران از دستاوردهای برجام است. وی با این سخن به دنیا این پیام را داد که اروپا و آمریکا باید در عمل اعتماد ملت ایران را به تعهدات بین المللی جلب کنند.

دکتر روحانی در این مقاله بر این نکته مهم تأکید کرد که برجام به خوبی نشان داد که جمهوری اسلامی ایران اهل منطق و گفتگوست. وی با این سخن به نکته افشاگرانه ای نیز اشاره کرد و آن این است که یکی از دلایل مهم مخالفت آمریکا با برجام این است که توافق هسته ای ایران روابط دو سوی پیمان آتلانتیک را با چالش مواجه کرده است. لذا آمریکا با طرح ادعاهای واهی و بدون توجه به تعهدات بین المللی خود از برجام خارج شد و تحریم های یکجانبه و فراسرزمینی را به ایران و کشورهای دیگر تحمیل کرده و کشورهای دیگر را نیز تهدید می کند که در صورت اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ مجازات خواهند شد! این چیزی نیست جز به سخره گرفتن مصوبات بین المللی و باج خواهی از اجراکنندگان آن!

از سوی دیگر این توافق که ضمیمه قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است، مورد تأیید اکثریت قریب به اتفاق جامعه بین المللی قرار دارد و به عنوان بخشی از حقوق بین الملل الزاماتی را برای اعضای ملل متحد به همراه داشته است؛ و آمریکا چنین توافقات و مقررات بین المللی را نقض و پایمال کرده است.

رییس جمهور در این مقاله به مخاطبان این نشریه و همه جهانیان یاآور می شود که برجام پیروزی بزرگ دیپلماسی در دوران معاصر است. به همین دلیل است که اروپا به همراه دیگر کشورها– به غیر از چند استثنا– در تلاشند تا این دستاورد بزرگ از بین نرود. اکنون ضروری است سه کشوراروپایی به اضافه روسیه و چین، قبل از اعمال تحریم های یکجانبه و فرامرزی جدید آمریکا، بسته نهایی خود را که می باید تحریم های آمریکا را جبران کند ارائه و اجرایی نمایند. روحانی با بیان این مسئله، هم به خنثی کردن اقدامات و قانون شکنی های آمریکا تأکید کرد و هم به ضرورت عمل دیگر طرف های برجام و نیز مشارکت چین و روسیه در مقابله با گستاخی ها و زیاده خواهی آمریکا و حمایت از ایران. با این درخواست دکتر روحانی، این کشور ها در مقابل افکار جهانی وادار به واکنشی منطبق بر قوانین و تعهدات بین المللی خواهند شد که در نهایت به سود جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

همچنین دکتر روحانی با اشاره به مشکلات و چالش ها و بحران های کنونی در جهان، از جمله مسائل اقتصادی، بحران های اجتماعی، معضل پناهندگان، بیگانه ستیزی و پدیده تروریسم و افراطی گری، حتی در اروپا، بخش عمده ای از آنها را محصول عملکرد و سیاست های غلط دولت آمریکا و حامیان دانست. دخالت آمریکا در مسایل داخلی و سرنوشت دیگر کشورها و از جمله کشورهای مسلمان خاورمیانه که منجر به وقوع جنگها و جنایات روزمره در این کشورها شده و احساسات ۵/۱ میلیارد مسلمان جهان را جریحه دار می کند.

رییس دولت تدبیر و امید با اشاره به حمایت آشکار دولت آمریکا از جانیانی مانند داعش، رویکرد دولت ترامپ در زمینه موضوعات تجاری، معاهدات بین المللی و برخورد تحقیرآمیز ترامپ حتی نسبت به متحدین ایالات متحده را منجر به ایجاد چالش های جدیدی در نظم جهانی دانست.

رییس جمهور اعتدالگرا در این مقاله انتقادی و کوبنده، سیاست یکجانبه گرایی، تبعیض نژادی، مسلمان ستیزی و تضعیف معاهدات مهم بین المللی از جمله معاهده تغییرات اقلیمی که توسط دولت فعلی آمریکا دنبال می شود را از اساس در تضاد با رویکرد چندجانبه گرایی و دیگر نظرات سیاسی- اجتماعی اروپا قلمداد کرد.

از جمله مواردی که در این مقاله یادآوری شد و می تواند چهره حق مدارانه و مظلومانه ایران را در جهان بازتاب دهد،  اشاره به تصمیم اخیر دیوان بین المللی دادگستری(لاهه) و صدور قرار موقت آن علیه تحریم های غیرقانونی آمریکا و غیر قانونی بودن تحریم های ظالمانه دولت ترامپ است. دکتر روحانی با این یادآوری در واقع به عدم توجه به الزام آور و لازم الاتباع بودن این قرار صادره توسط برخی کشورها و مجامع جهانی اشاره کرد که موجب تضعیف و بی اعتمادی جامعه جهانی نسبت به معاهدات بین المللی خواهد شد و خود چالشی است بزرگ که می تواند برای صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی، آثاری سوء و خطرناک به همراه داشته باشد.

این مقاله ضمن تبیین چهره ای واقعی و حق مدارانه از ایران، بر اساس منطق و عقلانیت و استناد به قوانین و معاهدات بین المللی، ماهیت ضد بشری و ظالمانه دولت آمریکا را به چالشی اساسی کشید و ترامپ و حامیانش را در برابر افکار جهانیان خلع سلاح کرد.

رییس جمهور کشورمان صرفاً به انتقاد از آمریکا و حامیانش بسنده نکرد و در نگرشی راهبردی تنها راه غلبه بر مشکلات در جهان پرتلاطم امروز را، اقدامات هماهنگ بین المللی بر مبنای منافع مشترک جامعه بین المللی و پرهیز از اجابت خواسته های کوته بینانه یک یا چند کشور دانست.

دکتر روحانی از موضع عزتمندانه و مقتدرانه جمهوری اسلامی، به اروپا یادآوری کرد که می تواند با سنت چندجانبه گرایی خود، نقش مهمی را در راستای هویت و منافع خویش و به منظور تقویت صلح و ثبات در جهان ایفا نماید و ایران نیز با اعتقاد به چندجانبه گرایی آماده است با همه کشورهای صلح دوست در این مسیر همکاری کند. وی همچنین متذکر شد همکاری ایران و اروپا، منافع درازمدت را برای هر دوطرف و صلح و ثبات جهانی در بر خواهد داشت.

این مقاله و محتوای ارزشمند و واقعگرایانه آن قطعاً بازتاب مثبت و تأثیرگذاری در محافل سیاسی و افکار عمومی جهان خواهد داشت.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا