شناسه خبر : 140212
تاریخ ارسال : ۱۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۹ ق٫ظ

موسوی برای اروپا خط و نشان کشید: تا ۱۶ تیر مهلت دارید

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: امیدواریم اروپایی ها در فرصت ۱۰ روزه باقیمانده و تا پایان مهلت ۶۰ روزه اقدام عملی و ملموسی برای اجرای اینستکس بردارند در غیر این صورت ایران ۱۶ تیرماه گام دوم را بر می دارد.

 

به گزارش خط اعتدال «سیدعباس موسوی»  دوشنبه- در مراسم بزرگداشت مرتضی صفاری نطنزی نماینده فقید مردم نطنز و قمصر در مجلس شورای اسلامی که در مدرسه شهید مطهری برگزار شد، در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره راه اندازی اینستکس (ابزار حمایت از مبادلات تجاری) بیان کرد: آن طور که ما می‌بینیم و خبرهایی که فعلاً درباره این سازوکار منتشر شده، این چیزی نیست که جمهوری اسلامی ایران و مطالبه ملت ایران باشد. رایزنی‌ها ادامه دارد. پیام ما به طرف‌های اروپایی منتقل شده است. حدود ۱۰ روز فرصت هست و امیدواریم در این مدت بتوانند گام مهم و عملی‌تری نسبت به اجرایی کردن اینستکس بردارند.

موسوی تصریح کرد: اگر در این مدت گام مهمی از سوی اروپا برداشته نشود ایران در ۱۶ تیرماه گام دوم را برمی دارد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه که گفته شده ایران امروز از مرز ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم ۶۷/‏۳‬ درصد عبور کرده است، گفت: این سوال را از دوستان انرژی اتمی بپرسید چراکه آنها این موضوع را بهتر می‌دانند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه گام دوم ایران در صورتی که اروپایی‌ها به اینستکس عمل نکنند چه خواهد بود، تصریح کرد: گام دوم به آنها اعلام شده است که بخشی از آن در زمینه غنی سازی است که درصد و سطح آن را به زودی اعلام می‌کنیم.

موسوی خاطرنشان کرد: ما در حال حاضر تقلاها و اقداماتی را از سوی اروپایی‌ها مشاهده می‌کنیم. اما باید آنها اقداماتی انجام بدهند که تأمین کننده مطالبات ایران باشد.

وی یادآور شد: ما به آنها اعلام هم کرده‌ایم که اگر آنها گام عملی تر، ملموس‌تر و قانع کننده‌تر بردارند، حتماً این کاهش تعهدات ایران قابل بازگشت است وگرنه به مسیر خود ادامه خواهیم داد.
سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درباره سرنوشت اسدالله اسدی دیپلمات ایرانی بازداشت شده در اروپا اظهار داشت: پیگیری‌ها هم از لحاظ حقوقی و هم از لحاظ سیاسی و دیپلماتیک ادامه دارد به ویژه وکلای وی مجدانه در حال پیگیری این پرونده هستند. امیدواریم به زودی بیگناهی وی ثابت شده و از این بند رها شوند.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا