شناسه خبر : 170037
تاریخ ارسال : ۱ مهر ۱۳۹۹ - ۶:۳۰ ق٫ظ

نامزد دولت در ۱۴۰۰ کیست؟ / ابطحی: لاریجانی شرط‌های مهمی گذاشته است/ ظریف نمی‌آید/ آذری‌جهرمی ثبت نام می‌کند، اما تأیید نمی‌شود/ نوبخت فضا را برای گزینه اصلی آماده می‌کند نه خودش

نیمه دوم سال ۹۹ شروع شد و بحث های مربوط به انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ از این به بعد بیشتر حالت جدی به خود می گیرد. هر چند خبرها حکایت از آن می کند که چهره های اصولگرا صف طولانی برای ثبت نامه در انتخابات تشکیل دادند اما در جناح اعتدال و اصلاحات نیز گزینه های مطرح کم نیستند.

 

اصلاح طلبان در حال حاضر خیلی محکم اعلام می کنند جز یک چهره از جناح خود نامزد دیگری را مورد حمایت قرار نخواهند داد. اما بسیاری از تحلیلگران سیاسی این حرف را جدی نمی گیرند و معتقدند از آنجا که چهره های حداکثری اصلاح طلب تأیید صلاحیت نمی شوند، آنها در نهایت بین عارف و یک چهره اعتدالی همچون علی لاریجانی ناچاراً به سمت انتخاب گزینه دوم می روند. محمدجواد ابطحی عضو جبهه پایداری نیز همین دیدگاه را دارد و معتقد است به رغم طرح نام های مختلف، علی لاریجانی بیشترین شانس را دارد که مورد اجماع اصولگرایان سنتی، اعتدالی ها و اصلاح طلبان قرار بگیرد.

مشروح گفتگوی سیدمحمدجواد ابطحی با نامه نیوز را در ادامه بخوانید.

حزب اعتدال و توسعه ادعا دارد که دولت روحانی برآمده از این حزب است، امروز نام های زیادی مطرح هستند که امکان دارد در انتخابات ریاست جمهوری مورد حمایت حزب اعتدال و توسعه قرار گیرند. به نظر شما نامزد دولت برای انتخابات ریاست جمهوری چه کسی خواهد بود؟

دولت نمی تواند نامزد داشته باشد چون دخالت در انتخابات محسوب می شود اما حزب اعتدال و توسعه در ظاهر نام آقای آذری جهرمی را مطرح می کند. او جوان و مورد اعتماد آقای واعظی و نوبخت است و تصمیمات متهورانه ای هم می گیرد اما احتمال آنکه تأیید صلاحیت شود خیلی کم است بنابراین آنها کس دیگری را به عنوان نامزد اصلی خود در نظر دارند.

آیا آقای ظریف مدنظر آنها است؟

آقای ظریف مطلوب آنها است اما خود آقای ظریف نمی آید. او می داند وضعیت دولت به لحاظ اقتصادی خیلی به هم ریخته است بنابراین جمع کردن آن راحت و آسوده نخواهد بود بنابراین با یک حساب دو دو تا چهار تا قطعا نامزد انتخابات ۱۴۰۰ نمی شود.

آقای لاریجانی چه طور؟

او منتظر چراغ سبز اصولگرایان است.

حزب اعتدال و توسعه چه طور؟

آنها نیز او را قبول می کنند.

اگر اصولگرایان سنتی و حزب اعتدال و توسعه از آقای لاریجانی حمایت کنند اما اصلاح طلبان حمایت از او را نپذیرند، چه طور؟

قطعا کاندیدا نمی شود. آن طور که من از یکی از نزدیکان آقای لاریجانی شنیدم شرط او برای نامزدی در انتخابات این است که همه حمایتش کنند. آقای لاریجانی فعلا دارد رایزنی می کند و جلساتی با نمایندگان ادوار و دیگران دارد.

یعنی شرط آقای لاریجانی این است که از طرف هر سه ضلع اصولگرایان سنتی، اصلاح طلبان و اعتدال و توسعه حمایت شود؟

بله چون به دلیل حاشیه هایی که برای خودش و اخوانش درست شد می داند که چنین حمایتی لازمه رأی آوری اش است. او در گذشته نیز شانس خودش را امتحان کرد و توفیقی به دست نیاورد.

یعنی هر کدام از این سه ضلع حمایت نکنند او کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری نمی شود؟

خیر فکر نمی کنم. آقای لاریجانی حسابگر خوبی است و نمی آید. نیامدنش هم در انتخابات مجلس به دلیل همین حسابگری خوبش بود.

اگر گزینه اصلی حزب اعتدال و توسعه علی لاریجانی است، چرا آقای نوبخت این همه سفر استانی می رود، حتی در مصاحبه ای غیرمستقیم به این نکته اشاره کرده بود؟

آقای نوبخت دارد زمینه سازی می کند برای کاندیدایی که بعدا آنها می خواهند از او رونمایی کنند. اخیرا هم وعده هایی می دهد تا ظرفیت اجتماعی برای گزینه مطلوب شان فراهم کند. به اصلاح خودشان او آدم کدخدا عوض کنی است یعنی می گوید «ماییم که باید تعیین کنیم چه کسی باشد و چه کسی نباشد، خودمان وارد نمی شویم».

اصلاح طلبان گفتند گزینه غیراصلاح طلب را دیگر حمایت نمی کنند.

آنها از این حرف ها زیاد زدند. در مجلس دهم هم شاهد بودیم که آنها بین علی لاریجانی و عارف، به لاریجانی رأی دادند. اگر در سال ۱۴۰۰ دوباره شرایطی پیش بیاید که اصلاح طلبان بخواهند بین لاریجانی و عارف انتخاب کنند، لاریجانی را انتخاب خواهند کرد.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا