شناسه خبر : 130158
تاریخ ارسال : ۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۰:۲۴ ق٫ظ

در گفت وگو با «خطِ اعتدال» /نصیرپور (نماینده ادوار مجلس):این مدل از استانی شدن انتخابات باری از دوش نمایندگان منتخب کم نمی کند/ این طرح چالش های جدی در حوزه نظارت و اجرا ایجاد خواهد کرد

نصیرپور (نماینده ادوار مجلس):این مدل از استانی شدن باری از دوش نمایندگان منتخب کم نمی کند/ این طرح چالش های جدی در حوزه نظارت و اجرا ایجاد خواهد کرد

نماینده ادوار مجلس گفت: طرح استانی شدن انتخابات در صورت تصویبش در مجلس به همین شکل علاوه بر محسنات خوبی که دارد حتما مشکلات جدی را ایجاد می کند که هم کمیسیون و هم مجلس باید توجه لازم را در این باره داشته باشند. ضمن اینکه باید به مشکلاتی که در این باره ممکن است به وجود آورد هم باید توجه ویژه شود.
مجیدنصیرپور در گفت وگو با «خطِ اعتدال» بااشاره به تلاش ها برای تحقق طرح استانی شدن انتخابات تصریح کرد: گزارش کمیسیون شوراها درباره انتخابات استانی از مرحله کمیسیون عبور کرده و به صحن مجلس رفت ولی صحن برای رفع ایراداتی آن را دوباره به کمیسیون برگرداند و در نهایت کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور، طرح مذکور را پس از تصویب به صحن فرستاد و حالا در نوبت رسیدگی صحن قرار دارد.
مشاور معاون قوانین مجلس، طرح استانی شدن انتخابات را یکی از طرح های مهم و اثرگذار مجلس دهم دانست و گفت: این طرح به شرطی که به نتیجه برسد می تواند بعضی از مسائل را در حوزه انتخابات تحت تاثیر قرار دهد. هرچند که موافقان و مخالفان زیادی دارد.
نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این نکته که رئیس کمیسیون شوراها از جلسه این کمیسیون با شورای نگهبان و گرفتن نظر استمزاجی این شورا در قبال طرح استانی شدن انتخابات خبر داده است، گفت: تجربه شخصی من می گوید شورای نگهبان تا قبل از ارسال نهایی مصوبه هیچ اعلام رسمی نهایی نمی کند و اگر نکته ای هم نقل می شود مذاکره ای است که با شروط بیان می شود.
او افزود: با توجه به تجربه شخصی من، در مذاکرات نمی شود همه شروط شورای نگهبان را لحاظ کرد به همین دلیل احتمال تفاوت موضوع وجود دارد.
نصیرپور خاطرنشان کرد: معتقدم این مصوبه در صورت تصویبش به همین شکل علاوه بر محسنات خوبی که دارد حتما مشکلات جدی را ایجاد می کند که هم کمیسیون و هم مجلس باید توجه لازم را در این باره داشته باشند.
این نماینده ادوار مجلس تصریح کرد: در طرح استانی شدن انتخابات نگرانی هایی درباره نحوه بستن لیست ها و تامین هزینه های انتخاباتی وجود دارد. همچنین به نظر من این مدل از استانی شدن باری از دوش نمایندگان منتخب کم نمی کند اما در این حالت همه حوزه های فرعی یک استان متوقع می شوند ووقتی یک فردی مشکلی دارد به همه نمایندگان مراجعه می کند تا کارش راپیگیری کنند به همین دلیل موازی کاری پیش می آید و تاثیرات عوامل منطقه ای بر نمایندگان را کم نمی کند.
او افزود: بنابراین حتما مجلس باید به این نکته هم توجه لازم را داشته باشد و به نظر من این طرح چالش های جدی در حوزه نظارت و اجرا ایجاد خواهد کرد.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا