شناسه خبر : 170000
تاریخ ارسال : ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۷:۰۴ ق٫ظ

نقشه دموکرات‌ها برای کالبد برجام / سراب بازگشت دموکرات‌ها به توافق هسته‌ای

“ایلان گلدنبرگ” مشاور جان کری وزیر امور خارجه اسبق آمریکا روزهای پر کاری را سپری می کند! او در مرکز “امنیت نوین آمریکا” و دیگر مراکز تحقیقاتی وابسته به حزب دموکرات، در حال تدوین استراتژی “فشار هوشمندانه علیه ایران” است! جو بایدن نامزد حزب دموکرات آمریکا نیز اخیرا دریادداشتی که اتفاقا مورد توجه محافل بین المللی قرار گرفته است، سیاستهای دولت ترامپ در قبال ایران را شکست خورده خوانده است. البته این مسئله به معنای “بازگشت مطلق بایدن به دیپلماسی “نیست، بلکه به معنای جایگزینی “استراتژی فشار حداکثری” با “استراتژی فشار هوشمند بر ایران” است. به عبارت بهتر، در صورتی که بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیروز شود، “هدف آمریکا” در قبال ایران کمترین تغییری پیدا نمی کند و حتی اهداف میانی و کلان این کشور در تقابل با تهران بر سر جای خود باقی خواهد ماند، اما ممکن است در اهداف کوتاه مدت واشنگتن ، شاهد جا به جایی اولویتهایی و مولفه هایی باشیم.

افرادی که سیاست خارجی بایدن را تعیین می کنند

در اینجا باید نقش افرادی مانند “ایلان گلدنبرگ” ،” ریچارد نفیو”،” جک سالیوان” و ” ویلیام برنز” را به صورت جدی مدنظر قرار داد. اینها افرادی هستند که در صورت پیروزی بایدن، در حوزه سیاست خارجی دولت آمریکا نقش بسیار موثری ایفا خواهند کرد. در این میان “ایلان گلدنبرگ” نقش پررنگ تری نسبت به سایرین ایفا خواهد کرد. او مشاور اصلی بایدن در امور مربوط به ایران و برجام محسوب می شود.
“مرکز امنیت ملی نوین آمریکا” به سرپرستی “ایلان گلدنبرگ” اخیرا گزارشی را در خصوص راهبرد چند مرحله ای دولت بایدن در برجام منتشر کرده است. در بخشی از این گزارش آمده است که دموکرات‌ها به دنبال حل تدریجی و گام‌به‌گام معمای ایران نیستند و درصدد هستند ابعاد این معما را نه به صورت مرحله‌ای، بلکه به صورت موازی با هم حل کنند. این معما از سه جزء بسیار مهم و راهبردی تشکیل شده است: برنامه هسته‌ای، نقش منطقه‌ای، و برنامه موشکی.
همان گونه که محرز است، مشاوران حوزه سیاست خارجی دولت احتمالی بایدن، موضوع برجام را در ارتباط با سایر پدیده های جاری در رابطه با کشورمان تجزیه و تحلیل می کنند . آنها از ابتدا نیز نگاه مستقلی نسبت به برجام نداشتند.چنانچه در گزارش مرکز امنیت نوین آمریکا نیز آمده است، تیم بایدن حرکت مستقیم به سوی یک معامله بزرگ و یک‌پارچه بدون در نظر گرفتن اقدامات مقدماتی، موقتی و کوتاه‌مدت را بی‌فایده و غیرقابل‌دسترسی می‌داند. بنابراین، به صورت مرحله بندی شده و ناظر بر هدفی به نام “مهار همه جانبه ایران” حرکت خود را شکل خواهد داد.
بازگشت بدون پیش شرط به برجام؛هرگز!
“ایلان گلدنبرگ” یکی از کسانی است که قویا “بازگشت بدون پیش شرط” به برجام را رد کرده است. فراتر از آن، گلدنبرگ کمترین مخالفتی با استفاده از مکانیسم ماشه علیه ایران ( به عنوان یک ظرفیت و ابزار اعمال فشار) ندارد. انتقادات او به ترامپ نیز مربوط به استفاده نا به جا از مکانیسم ماشه است نه کلیت استفاده از آن! نباید فراموش کرد که نخستین کارشکنی های علنی آمریکا در مغایرت با برجام، در دوران ریاست جمهوری اوباما و حضور دموکراتها در کاخ سفید صورت گرفت. همگان به یاد دارند که وزارت خزانه داری آمریکا در دوران اوباما و پس از انعقاد توافق هسته‌ای، مانع عادی سازی روابط بانکی و اعتباری با ایران و لغو تحریمها شد. پس از آن نیز ترامپ با استفاده از ظرفیت‌هایی که دموکراتها در برجام و خارج آن تعریف کرده بودند( خصوصا مکانیسم ماشه و لزوم تایید تعلیق تحریمهای ایران در بازه زمانی ۱۲۰ روزه از سوی رئیس جمهور آمریکا ) از این توافق خارج شد.
گلدنبرگ و دیگر مشاوران بایدن معتقدند که اگر دموکراتها بخواهند به برجام باز گردند، باید از جمهوری اسلامی ایران امتیازات جدید و بیشتری بگیرند! منظور دموکراتها از امتیازات جدید، دائمی کردن محدودیت‌های مشخص شده زمانی در برجام و متعاقبا، خلع سلاح موشکی ایران است.حدود یکسال و نیم پیش ، “ایلان گلدنبرگ” در مقاله ای در “فارین پالیسی”، هرگونه بازگشت دموکراتها به برجام را منوط به کسب امتیازات جدید از ایران دانسته بود. وی در این مقاله تاکید کرده بود:
“رئیس‌جمهور بعدی بایستی از اهرم فشاری که پس از خروج ترامپ از برجام ایجاد شده برای رسیدن به تفاهم اولیه بر سر بسیاری از مسائل محل اختلاف با ایران و آینده برنامه هسته‌ای این کشور استفاده کنند. پیامی که باید به ایران و دنیا بدهیم این است: ما انتظار داریم که بار دیگر به توافق برگردیم، اما قبل از آن لازم است صحبت کنیم! ما باید برای بازگشت به برجام امتیازات بیشتری از ایران بگیریم.”
معادله کمی تغییر یافته است!
اکنون معادله کمی تغییر یافته است! نخست اینکه شانس دموکراتها برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نسبت به یکسال و نیم قبل افزایش یافته و بایدن در نظرسنجی های عمومی و ایالتی با اختلافی قابل توجه از ترامپ پیش افتاده است. بنابراین، دموکراتها خود را بیشتر در آستانه ورود به کاخ سفید می بینند. فراتر از آن، افرادی مانند “ایلان گلدنبرگ”قرار است از مسند “تئوریسن” و ” نظریه پرداز”، وارد عرصه اجرایی آمریکا شوند. موضوع دیگر اینکه بایدن در مبارزات انتخاباتی خود، قول بازگشت با برجام و احیای توافق هسته ای با ایران را داده است. اما آیا این به معنای بازگشت “گلدنبرگ” از شرایط و نظرات خود است؟! هرگز!
مشاوران ترامپ معتقدند می توان در عین “بازگشت ظاهری ” به برجام، آن را بی خاصیت کرد! به عبارت بهتر، آنها قصد دارند در عین “بازگشت اعلامی اولیه به برجام”، از تعلیق تحریمهای ایران و برداشته شدن آنها حتی به صورت موقت جلوگیری کنند تا به قول خود، ایران را وادار به امتیازدهی بر سر موارد بعدی نمایند. این همان روش و راهکاری است که تیم سیاست خارجی بایدن از اکنون بر روی آن کار می کند. بنابراین، باید گزینه “بازگشت مطلق و بدون دردسر به برجام” را از سوی جو بایدن و تیم سیاست خارجی وی فراموش کرد! در چنین شرایطی قطعا لازم است دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی کشورمان موضع گیری قاطعانه و هوشمندانه ای را در قبال نقشه ها و تاکتیکهای پیچیده حزب دموکرات آمریکا( در صورت پیروزی بایدن در انتخابات نوامبر) صورت دهد.این موضع گیری های قاطعانه، می تواند بسیاری از پیش فرضها و انتظارات سران حزب دموکرات را در تقابل با ایران بر هم زند.نامه


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا