شناسه خبر : 134323
تاریخ ارسال : ۲۲ فروردین ۱۳۹۸ - ۰:۵۲ ق٫ظ

نقش موثر و موفق ایران در موسسه استاندارد و اندازه شناسی کشورهای اسلامی (سمیک)/ انتخاب ایران به عنوان نایب رئیس شورای تایید صلاحیت «سمیک» در اجلاس استانبول

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

خطِ اعتدال:امروزه یکی از دغدغه های مهم جهان اسلام در تهیه محصولات و غذاهای حلال در کشورهای اسلامی و غیراسلامی است. این دغدغه در کشورهای اسلامی در زمینه واردات فرآورده ها و افزوده های محصولات غذایی و نیز انواع کالاها و خدمات از جهت حلال بودن آنهاست. از این جهت «موسسه استاندارد و اندازه شناسی کشورهای اسلامی» (سمیک) زیر مجموعه سازمان کنفرانس اسلامی فعالیت خود را از سال ۱۹۸۵، با تشکیل گروه کارشناسی و نمایندگان برخی کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی آغاز کرد. بر این اساس جمهوری اسلامی ایران نیز با اهداف معین، به عضویت این سازمان درآمد.

نقش موثر و موفق ایران در موسسه استاندارد و اندازه شناسی کشورهای اسلامی (سمیک) انتخاب ایران به عنوان نایب رئیس شورای تایید صلاحیت «سمیک» در اجلاس استانبول

در اجرای اصل صد و بیست و سه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، قانون عضویت دولت در موسسه استاندارد و اندازه شناسی کشورهای اسلامی (سمیک) با عنوان لایحه به مجلس شورای اسلامی تقدیم گردید و در جلسه ۲۲ دیماه ۱۳۹۴ پس از تصویب مجلس شورای اسلامی، به تایید شورای نگهبان رسید و به دولت ابلاغ شد. پس از آن این قانون توسط دکتر روحانی رییس جمهور در تاریخ ۲۲ اسفند ماه ۱۳۹۴ جهت اجرا به وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغ شد.

بر اساس قانون عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در موسسه استاندارد و اندازه شناسی کشورهای اسلامی (سمیک) به دولت اجازه داده شد طبق اساسنامه آن (که در ۱۸ ماده به امضای دولتهای کشورهای عضو سازمان کنفراس اسلامی رسیده است) در این موسسه عضویت یابد و نسبت به پرداخت حق عضویت مربوط و یا کمک اقدام نماید.

این موسسه فعالیت های گسترده ای را در باره استاندارسازی محصولات کشورهای اسلامی آغاز کرده است و جمهوری اسلامی ایران بعنوان یک عضو اثرگذار – به اذعان همه اعضای این موسسه- فعالیت ها و عملکرد بسیار موفق و خوبی را در این زمینه از خود نشان داده است.

در هجدهمین اجلاس هیئت مدیره موسسه استاندارد و اندازه شناسی کشورهای اسلامی که در استانبول ترکیه برگزار شد، و نمایندگان جمهوری اسلامی ایران نیز در آن حضور داشتند، موضوعاتی چون تدوین استانداردهای هماهنگ با هدف تسریع در تبادل کالا و خدمات در میان اعضا، یکپارچه سازی اندازه شناسی و خدمات آزمایشگاهی، انطباق فعالیت ها و صدور گواهی استاندارد در راستای رشد اقتصادی پایدار، مورد بحث و تبادل نظر اعضا قرار گرفت.

در این اجلاس موضوعات مهمی چون تسهیل تجارت حلال و جلوگیری از ورود کالاهای غیر منطبق با موازین شرعی و ترویج محصولات و خدمات حلال در سطح بین الملل از سوی نمایندگان سازمان استاندارد ملی جمهوری اسلامی ایران مطرح شد.

با توجه به عملکرد مثبت و موثر ایران در این موسسه، در این اجلاس با رأی مثبت تمامی اعضا، «محمد حسین شجاعی»، نماینده سازمان ملی استاندارد جمهوری اسلامی ایران به مدت ۳ سال به عنوان نایب رئیس و رولا مادانتا نماینده کشور اردن به عنوان رئیس شورای تایید صلاحیت سمیک انتخاب شدند.

با توجه به انتخاب ایران به عنوان نایب رئیس شورای تایید صلاحیت «سمیک» اکنون این وظیفه برای ایران ایحاد شده که بهمراه ریاست این شورا برنامه های مناسب را برای ایجاد زیرساخت کیفی در سطح تأیید صلاحیت در بین نهادهای تأیید صلاحیت بین کشورهای اسلامی داشته باشد.

ایران بعنوان عضو هیئت مدیره زیر نظر سازمان همکاری اسلامی (O.I.C) فعالیت های خود را بصورت پیگیرانه و فعال در این زمینه انجام می دهد و در پی آن است که برای تسهیل تجارت حلال در اجلاسیه سمیک، تعامل خود را با کشورهای دیگر به حداکثر برساند و سهمی در اقتصاد حلال برای کشورمان درنظر بگیرد.

عملکرد موفق و موثر دولت با سیاست های سازمان ملی استاندارد ایران در موسسه «سمیک» موجب اعتبار و نقش آفرینی موثر در بین اعضای این موسسه و سازمان همکاری اسلامی شد که برگزیدن ایران به عنوان نایب رئیس شورای تأیید صلاحیت سمیک برای یک دوره سه ساله یکی از آثار و نتایج آن است. این اعتبار و جایگاه می تواند نقش موثر و مثبت ایران در اقتصاد و همکارهای سازنده و مفید منطقه ای؛ بویژه در شرایط تلاش دشمنان برای تضعیف و کمرنگ نشان دادن دولت جمهوری اسلامی ایران، شاخص و برجسته نماید.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا