شناسه خبر : 117240
تاریخ ارسال : ۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۳:۱۰ ب٫ظ

نقطه انحرافی مساله!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

اقتصاد ایران با همه موجودیت خود سالهاست که به بیماری مزمن و صعب العلاجی مبتلا گردیده است، دقیقا آن نوع از بیماری که از درد جانکاه آن داد و استغاثه آحاد جامعه به اوج آسمان رسیده است!
البته آشکارا و پنهان، اساس این بیماری در شبکه ای تنیده از عوامل و عناصر مختلف -خاصه در دولت نامحمود احمدی نژاد-به وقوع پیوسته است ،لذا نمی توان کژتابانه و تقلیل انگارانه، تماما دولت و دولتمردان اعتدال را مقصر چنین پدیده ای انگاشت!چنانکه اکونومیست ها و دلسوزان جامعه می گویند، باید چنین اقتصاد بیماری به فوریت هر چه تمامتر،با بسیج همه تسهیلات و با همه مراقبت های ویژه در اتاق جراحی بستری گردد تا به مرور زمان به درمان مناسب برسد، هرچند برغم پاره از تذکارها و دور نمای های مشفقانه از سویی ریاست جمهور محترم، همچنان تاکنون از سوی ایادی جاهل و سودجو ،تعلل و فرصت سوزی فراوانی در رابطه با استشفاء اقتصاد فرو پاشیده صورت گرفته است، اما بهر حال چاره و راهکار ممکن جهت برون رفت از آسیب ها و مفاسد اقتصادی در استعلاج ماهرانه اقتصاد است و بس.
باید به دور ازمغلطه پروری و کژنگری و فرافکنی غیر منطقی با تاملات جدی و جمعی، ناملایمات اقتصاد را در جای خود نگریست.
در برنامه ریزی اقتصادی، شناخت واقعیات، متِغیرها و چالش های اقتصادی، فرهنگی ،اجتماعی و همینطور مسایئل غامض روابط بین اللمل – خاصه التهابات اقتصاد سیاسی جهانی – از اعم و اهم رویکردهای اجرایی و عملیاتی می باشد، همه قوا و همه دست اندر کاران نظام باید به بهبود شرایط و کاهش فساد مالی همت بگمارند
در کل پیش بینی بهنگام و آگاهی در بزنگا ه ها و تبین محدودیت های اجرایی ارکان برنامه توسعه، مهمترین سطح برای دستیابی به اهداف هر برنامه آوانگاردی تلقی میشود. با این دید و داوریی بنظر می رسد که حملات هماهنگ و زنجیره ای پاره ای از افراد و روزنامه در ایجاد فشار در تغییر تیم اقتصادی کشور به شخص رییس جمهور در این روزها بیش و پیش از اینکه از نیت، درایت و شفقت راهبردی درست و سنجیده نسبت به وضعیت فعلی اقتصاد ایران برخوردار باشد از سویه های بس عوام فریبانه و پوپولیستی و حتی از اغراض سیاسی و جناحی بهره مند است امری که شور بختانه همواره میتوان به وضوح و وفور نشان آنرا در این سرزمین به نظاره نشست! علی الاصول ، توسعه متوازن مبتنی بر رویکرد برنامه محور ست ، نه متکی بر شخص محور! تا زمانی که احیانا برنامه ها و رهیافت های سیستم کلان مدیریتی ما معوج و نابسامان است، به صرف آمد و شد متعارف افراد نمی توان حاجتی گشود و ره به دهی برد! گیرها و گره ها ی یحتمل در کار افراد در اغلب موارد با نقد و تذکر رهگشاء در سپهر عقلانیت جمعی گشودنی ست آنجا هم که قرار است تصمیمی در حوزه تِغییر وزیران و دیگر نزدیکان رئیس جمهور صورت گیرد قطعا با تزریق شانتاژ اتفاق مستحسنی نمی افتد!

عندالاقتضاء،این حق قانونی رییس جمهور است که تدبیری فرماید و احیانا طرح دیگری فرا افکند. بی تردید دولت روحانی و همراهان او توفیقات فراوانی در سلامت و امنیت نسبی اقتصاد داشته اند و دارند اما شداید پسابرجام و ترامپیسم جهانی شرایط جدیدی را برای ما رقم زده است !
متاسفانه آنچه امروز در منویات و مکنونات آتش بیاران‌ چنین بلوای، به سبب درخواست فله ای تغییرات دیده می شود بواقع از کمترین‌ محمل و منطق درونی و بیرونی هم برخوردار نیست و اصطلاحا نوعی دمیدن از قسمت گشاد شیپور است! یعنی اینکه شواهد متقنی عرضه نمی شود و دلایل و مستندات محکمه پسندی ارایه نمی گردد!
با هوچیگری و تهیج اذهان و غوغا سالاری هرگز چیزی استدلال و اثبات نمی شود! این منش و مشربی بس نامطلوب است که هر دمی قلب حقایقی می کنند و در فضای تلبیس و تدلیس از سر بدسگالی نقطه قوت رجلی آگاه وکار آزموده و پرتلاش ،نقطه ضعف او تلقی و اعلان شود! داده ها ی عینی و تحلیل ها ی نظری بر گرفته از آن نشان می دهد آنانی که مشخصا مردان همراه و کارآمد دکتر روحانی را در آماج حملات ناجوانمردانه خودنشانده اند در واقع مراد و غایتشان خود شخص روحانی بوده است، منتهی کار افزایان ماجرا ، غالبا بازی شوم خود را از نهادها و ساز مان هایی چون سازمان برنامه و بودجه آغازیده اند تا بالمره پروژه مورد نظر خود را به زعم‌ خود جلو ببرند.
سازمانی که با صمیمیت ، تواضع و تفکر سیستمیک ریاست آن تا این لحظه خدمات زیادی را در ابعاد مختلف توسعه کشوری شکل داده است که از مهمترین آن توزیع عادلانه اعتبارات و شفافیت فحوای بودجه در کنار بموقع ارائه دادن آن به مجلس است.
ناگفته نماند از سوی دیگر بخشی از این سناریوی ناموزون طراحی شده برای تنزه طلبی و دامن تکانی و مآلا، زاویه جستن از اعتدالیون جهت انتخابات  ریاست جمهوری آینده است تا از طریق چنین تشبثات فریبنده و بهانه جویها، خود و نزدیکان را را برای تصاحب کرسی ریاست جمهوری تعرفه و تحمیل نمایند!
جوسازی و هیاهوی بی معنایی که در راستای همان نقطه انحرافی مساله است.

ترکمانا نعل را وارونه زن
تا نشان سم اسبت گم کنند!

 

سیِد حجت مهدوی سعیدی
 استاد دانشگاه

 

خطِ اعتدال: انتشار یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا