شناسه خبر : 184526
تاریخ ارسال : ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۷:۴۹ ق٫ظ

نماینده مجلس: پراید ۲۰۵ میلیون تومان شده/ قالیباف: با ۵ هزار دلار هم می‌توان خودروی باکیفیت وارد کرد

آقای علی بابایی کارنامی در نشست علنی امروز مجلس گفت: وضع بازار خودرو قابل تحمل نیست و کالاهای اساسی هم از آن تأثیر گرفته است.

رئیس مجلس در پاسخ به این نماینده که خواستار نظارت نمایندگان بر بازار خودرو شده بود، گفت که با مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام، علاوه بر واردات خودرو، به تولید هم توجه شده، اما تولید در کشور اشکالات فنی دارد.

آقای قالیباف همچنین گفت: در جلسه مجمع تشخیص مفصل توضیح دادم که چطور باید وضعیت خودرو را در کشور اصلاح کنیم. در شرایطی قیمت تمام شده خودرویی مثل پراید ۲۰۰ میلیون تومان است که حتی با ارز حدود ۲۵ هزار تومان هم می توان خودروهایی با قیمت ۵ هزار و ۵۰۰ دلار با کیفیت بسیار عالی وارد کشور کرد.

مجمع تشخیص مصلحت نظام هفته پیش با کلیات مصوبه مجلس برای واردات مشروط خودرو موافقت کرد اما آن را به کمیسیون‌ تخصصی زیرمجموعه‌اش فرستاد با بررسی شود.

آیت الله آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام هم گفته بر اساس گزارش منابع مطلعی که دارد، نیاز  کشور حدود ۷۰۰ هزار خودرو بیش از تولید خودروسازان داخلی است و  ۷ میلیون خودرو هم در صف اسقاط قرار دارند.

او اضافه کرده در شرایط کنونی کشور، با حفظ برخی شرط‌ها، واردات خودرو به حمایت از تولید داخلی ضربه نمی‌زند.

پیش از این، هیئت عالی نظارت بخش‌هایی از مصوبه مجلس را مغایر قانون اساسی دانسته بود.

خروج ارز از کشور در شرایط تحریمی و حمایت از کالاهای ایرانی بخشی از محورهای ایرادهای این هیئت به مصوبه مجلس در مورد واردات مشروط خودرو بوده است.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا