شناسه خبر : 152177
تاریخ ارسال : ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۲ ق٫ظ
در گفت‌وگو با «خطِ اعتدال»

نوذر شفیعی: اروپا بازیگری تاثیرگذار است؛ نه تعیین کننده/قاره سبز نمی‌تواند به‌عنوان یک بازیگر مستقل در عرصه بین‌المللی عمل کند

 

نوذر شفیعی، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خط اعتدال با اشاره به اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص تناقض در نظرات وزرای دفاع و خارجه فرانسه گفت: با دقت به موضع‌گیری اروپایی‌ها درمی‌یابیم که کشورهای قاره سبز عموماً مواضعی متزلزل نسبت به مسائل مختلف دارند. یعنی آنها اغلب علاقه دارند که موضعی مناسب در خصوص یک موضوع ثابت اتخاذ کنند اما منافع متغیر آنها ایجاب می‌کند که نظرات خود را تغییر دهند.

وی افزود: اروپا و از جمله فرانسه این روزها دیگر قدرت‌هایی تأثیر گذار هستند و نه تعیین کننده. برجام نمونه‌ خوبی در این زمینه است. اروپا پیش قدم شد تا مذاکراتی میان ایران و آمریکا شکل بگیرد و برجام به امضای طرفین برسد اما با گذشت زمان آنچه شاهد بودیم، خروج آمریکا از برجام و در پی آن ناتوانی اروپا در اجرای تعهدات بود.

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امروز نیز آنها می‌خواهند با طرح بهانه‌های گوناگون روابط خود را با ایران شکرآب نشان دهند و از زیر بار تعهداتشان شانه خالی کنند. آنها هیچ‌گاه نمی‌خواهند نشان دهند که مواضعشان انفعالی است اما به ناچار و در شرایط گوناگون این انفعالشان در عرصه عمل ظهور و بروز می‌یابد.

شفیعی خاطرنشان کرد: نگاهی به موضع‌گیری اخیر فلورانس پارلی، وزیر دفاع فرانسه نیز روایتگر همین انفعال است. او می‌گوید «آمریکا باید در منطقه خاورمیانه حضور پررنگ‌تری داشته باشد» و «در کنار متحدانمان هستیم» اما «به مذاکره با ایران ادامه می‌دهیم». این مواضع چگونه با یکدیگر جمع می‌شوند و در اظهارات یک وزیر اروپایی مطرح می‌شود؟ از یک سو در اجلاس ضد ایرانی منامه شرکت می‌کنند و به سخنرانی علیه جمهوری اسلامی می‌پردازند، از سوی دیگر می‌گویند اروپا همچنان به برجام پایبند است و برای حفظ توافق هسته‌ای تلاش می‌کند.

وی در پایان گفت: این تناقض‌ها نشان می‌دهد که اروپا آن چیزی که ایده‌آلیست‌های اروپایی گمان می‌برند نیست و قاره سبز نمی‌تواند به‌عنوان یک بازیگر مستقل در عرصه بین‌المللی عمل کند. اروپا ترجیح داده استراتژی «دنباله روی» از ایالات متحده را در پیش گیرد و مواضع خود را با توجه به خواست و طراحی کاخ سفید تنظیم کند.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا