شناسه خبر : 170952
تاریخ ارسال : ۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۸:۲۶ ق٫ظ

نویسنده آمریکایی: جنون تحریم بر کاخ سفید خیمه زده است

نویسنده و مورخ آمریکایی با رد ادعای بی‌تاثیر بودن تحریم بر مبارزه با کرونا در ایران گفت: جنون تحریم بر کاخا سفید خیمه زده است.

“استیون کینزر” روز چهارشنبه در گفت‌وگو با ایرنا ادعای هدفمند بودن تحریم‌های آمریکا را رد کرد و افزود: تحریم‌های آمریکا تاثیر منفی مستقیمی بر نظام بهداشت و درمان ایران داشته است. این مربوط به اکنون نیست و سال‌هاست که ادامه داشته است.

نویسنده آمریکایی: جنون تحریم بر کاخ سفید خیمه زده است

وی ادامه داد: یکی از دلایل ضعف تخصیص منابع نظام بهداشت و درمان ایران، تحریم‌های آمریکا بوده است که دهه‌هاست تداوم داشته است. تحریم‌های اخیر هم بر توان ایران برای مبارزه با ویروس کرونا تاثیر منفی داشته است. بنابراین ادعای اینکه تحریم های آمریکا تاثیری بر توان ایران بر مهار کرونا ندارد، نادرست است.

این مورخ و روزنامه‌نگار آمریکایی ادامه داد: مجموعه‌ای از سازوکارهای مالی بر سر ارسال تجهیزات و ملزومات پزشکی مانع ایجاد کرده است. ایالات متحده دسترسی ایران به نظام مالی بین‌المللی را مختل کرده که پیش شرط تبادل و خرید منابع مورد نیاز است.

کینزر خاطرنشان کرد: واقعیت این است که برخی مقام‌های سیاسی در واشنگتن خوشحال هستند که همه‌گیری کرونا، ایران را ضعیف کند. این نگاه بر خلاف ادعایی است که تحریم‌ها فقط حکومت و مقامات و نه مردم ایران را هدف قرار داده است.

وی ادامه داد: تحریم‌های آمریکا فشار شدیدی بر مردم وارد کرده و انکار آن غیر ممکن است. همچنین نمی‌توان منکر شد که تحریم‌ها بر تلاش ایران برای مهار کووید- ۱۹ تاثیر منفی داشته است.

این نویسنده آمریکایی با اشاره به اینکه جنون تحریم بر دولت آمریکا خیمه زده است، گفت: برخی ادعا می‌کنند که تحریم‌ها جایگزین جنگ است. واقعیت این است که همه کسانی که به دنبال تحریم هستند، جنگ نمی‌خواهند اما خیلی از کسانی که جنگ طلب هستند، از ابزار تحریم استفاده می‌کنند.

کینزر اظهار کرد: از نظر آنها تحریم‌ها می‌تواند مقدمه‌ای برای جنگ باشد. متاسفانه خیلی‌ها درک نمی‌کنند که تحریم‌ها چه تاثیر عمیق بدی بر زندگی افراد و تک تک خانواده‌ها دارد. نمی‌فهمند که آن مردمان را به دشمن تبدیل می‌کند.

دولت دونالد ترامپ پس از خروج از برجام در اردیبهشت ماه ۱۳۹۷، شدیدترین تروریسم اقتصادی را علیه ملت ایران به کار گرفت و در تازه‌ترین اقدام، ۱۸ بانک و موسسه مالی را تحت تحریم قرار داد.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا