شناسه خبر : 122028
تاریخ ارسال : ۴ مهر ۱۳۹۷ - ۲:۲۵ ب٫ظ

هادی حق‎شناس در گفت‏وگو با «خط اعتدال»: سخنرانی رئیس‎جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل جامع و کامل بود رئیس جمهور به خوبی ابعاد حقوقی تحریم‏های اقتصادی را بیان کردند دستاوردهای اقتصادی سفر رئیس‎جمهور به نیویورک نیازمند تأمل بیشتر است بیانیه ۴+۱ آثار مثبتی در پی خواهد داشت

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

هادی حق‎شناس (کارشناس مسائل اقتصادی و معاون سازمان بنادر و دریانوردی کشور) در گفت‏وگو با «خطِ اعتدال» در تحلیل سخنان رئیس جمهور در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد عنوان کرد: این سخنرانی آقای رئیس جمهور را شاید بتوان گفت یکی از حقوقی‌ترین سخنرانی‎هایی بود که تاکنون مقامات ایرانی در سازمان ملل  ایراد کرده ‎بودند؛ به عبارت دیگر، یک سخنرانی کوتاه، کامل و جامع در راستای یک موضوع خاص یا مهم‎ترین موضوع ایران در سطح بین‎الملل و بررسی ابعاد حقوقی آن موضوع یعنی تحریم‎های ظالمانه آمریکا بر علیه ایران بود.

وی ادامه داد:‎ بنابراین به لحاظ محتوا و اولویتی که امروزه کشور در سطح جهان دارد یکی از بهترین و مؤثرترین سخنرانی‎هایی بود که تاکنون انجام شده است اما در مورد تأثیر آن بر مؤلفه‎های اقتصادی باید عرض کنم که باید تا آبان‌ماه صبر کرد.

حق‎شناس عنوان کرد: البته اینکه گروه چهار به علاوه یک، در شب قبل از این سخنرانی، آن بیانیه ۱۲ ماده‎ای را صادر کردند حتما دارای آثار مثبت خواهد بود. به عبارت دیگر کشورهای اروپایی به علاوه چین و روسیه به لحاظ سیاسی، حمایت مؤثری خواهند داشت اما در مورد دستاوردهای اقتصادی آن باید صبر کرد.

معاون سازمان بنادر و دریانوردی کشور یادآور شد: همانگونه که اروپایی‎ها هم گفتند به نظر می‎رسد آنها هم منتظرند دور دوم تحریم‎ها اعمال و بسته اقتصادی آنها اجرایی شود. به هر حال آنچه می‎توان از دو سخنرانی رئیس جمهور ایران و آمریکا استنباط کرد دو نکته واضح است. یک نکته این بود که مواضع ایران کاملا منطبق بر پروتکل‎ها و قوانین بین‎المللی بود و افکار عمومی جهان را به احترام به قانون ارجاع داد.

حق‌شناس تأکید کرد: در سمت دیگر آمریکا بود که نه تنها ایران بلکه چین، اروپا و سایر کشورها را تهدید کرد. نکته‏ای که به نظر می‎رسد شاید افکار عمومی دقت کمتری نسبت به آن داشتند این بود که تمام حرف‎های رئیس جمهور آمریکا در روز گذشته مبتنی بر دو نکته کلیدی بود؛ یکی اینکه آمریکا هر کاری می‎کند برای منافع مردم آمریکا انجام می‎دهد و نکته دو اینکه رئیس جمهور آمریکا رسما گفت دیگر کاری با جهانی‌سازی ندارد و هر کشوری باید با توجه به ملیت خودش تلاش کند.

این نماینده اسبق مجلس در پایان گفت: این دو نکته متمایز در سخنان ترامپ نسبت به سیاست‎هایی بود که در چند دهه گذشته در جهان حاکم بوده است. به نظر می‌رسد اگر ایران بتواند با اروپا، چین و روسیه مواضع خود را به جلو ببرد شاید بتواند از چالش‌هایی که در عرصه‎های مختلف با آن مواجه است به سلامت عبور کند.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا