شناسه خبر : 133723
تاریخ ارسال : ۸ فروردین ۱۳۹۸ - ۸:۴۶ ب٫ظ

همدلی و همراهی مردم و دولت در مواجهه با سیل اخیر /وقتی که دولت و مردم پیشانی «دشمنان سیل سوار» را به صخره کوبیدند!!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

همدلی و همراهی مردم و دولت در مواجهه با سیل اخیر /وقتی که دولت و مردم پیشانی «دشمنان سیل سوار» را به صخره کوبیدند!!

سرویس اجتماعی«خطِ اعتدال»:

حوادث و بلایایی چون سیل، زلزله، آتش سوزی و مانند آن در هر کجای جهان پدیده هایی طبیعی هستند که خارج از اراده و آگاهی و خواست بشر رخ می دهند و آثاری غیر مترقبه وغیر قابل پیش بینی و ویرانگر بر جای می گذارند. هر چند می توان میزان تلفات خسارات و آسیب های مادی و انسانی وقوع این حوادث  را با تدابیر و مدیریت های علمی و خردمندانه و پیشگیرانه به حداقل ممکن کاهش داد و نیز نمی توان ضعف برخی مدیریت ها اجرایی و نظارتی را یا فقدان سیاستگذاری ها و برنامه ریزی های لازم یا غیرکارشناسانه و نادرست را در این زمینه نادیده گرفت و از نقد و تحلیل و پیگیری آنها پس از حوادث غفلت کرد؛ اما آنچه بیش از هر مسئله ای در زمان وقوع این گونه حوادث از اهمیت و اولویت برخوردار است و همه توجهات و اراده ها و احساس مسئولیت ها را به سوی خود جلب
می کند؛ تحقق اراده ای آنی و قاطع و مصمم برای مواجهه و اقدام موثر و کارگشا در باره کاهش آسیب های ناشی از حوادث طبیعی و اقدامات لازم در زمینه امداد رسانی و پیشگیری از تخریب ها و تلفات بیشتر است. مردم شریف ایران و دولت منتخب شان در حوادث بزرگ و فراگیر در چند سال اخیر نشان دادند که با هم و در کنار هم و با وفاق و همدلی و احساس مسئولیت می توانند منشأ کارهایی بزرگ و سرنوشت ساز باشند و بسیاری از مشکلات را با این وفاق و همدلی و اراده ای مصمم و قاطع و عملگرایانه حل و فصل نمایند. اما متأسفانه برخی افراد یا گروهها و جریانها درست در بزنگاه وقوع مشکلات و حوادث بزرگ با اهداف و اغراض خاص سیاسی و جناحی، تلاش می کنند که بجای همراهی و کمک به دولت و ملت در امداد رسانی و کمک به مردم آسیب دیده و تشویق همگان به  مشارکت در این عزم و حرکت ملی، با انتقاد از دولت و افراد خاص و برجسته ساختن برخی مشکلات و ضعف ها و یا سوابق عملکرد برخی مدیران و دستگاهها به افزایش بحران و بی اعتمادی و یأس و سرخوردگی های اجتماعی دامن بزنند و دولت منتخب مردم را ضعیف و ناکارآمد جلوه دهند. اما مردم در همراهی با دولت نقشه های شیطنت آمیز این جماعت فرصت طلب را نقش بر آب کردند و به گفته دکتر روحانی: «مردم پیشانی دشمنان سیل سوار را به صخره کوبیدند.»

بر عکس بدخواهان و مغرضان، رییس جمهور کمک و ایثار مردم نسبت به آسیب‌دیدگان سیل را، نعمت بزرگ الهی دانست و یادآور شد که مردم در آغازین روزهای سال ۱۳۹۸ با همه توان و نیرویی که در اختیار داشتند به کمک و یاری همدیگر شتافتند و این جای قدردانی دارد. دکتر روحانی بر خلاف دروغ پراکنی ها، شایعه سازی ها و القای یاس و بدبینی توسط دشمنان و بدخواهان یادآور شد که «در حوادث اخیر مردم در خط مقدم بودند و دولت و نیروهای مسلح در خط دوم قرار داشتند و همه همدیگر را یاری رساندند و امروز روز کمک به مردم است و شرایط زمان انتخابات و عیب‌جویی نیست؛ بعدها و در فرصت مناسب می‌توان نقدهای لازم را انجام داد.»

در حادثه سیل اخیر که از البته بر اساس نظر کارشناسان نشان از تغییرات آب و هوایی و نزول مواهب طبیعی و بارش های فراوان در سال جاری و سالهای آتی در منطقه ایران دارد، اما بر اثر شدت بارشها و عدم آمادگی لازم و برخی دلایل دیگر منجر به آسیب ها و خسارات جدی شده است، مردم و دولت بلافاصله با تمام توان و قوا وارد میدان شدند و تمام تلاش و امکانات خود را برای کاهش دادن خسارات و امداد رسانی به سیل زدگان بکار گرفتند . بر این اساس دکتر حسن روحانی رییس جمهور بلافاصله به همه دستگاهها و  مسئولین زیر مجموعه دولت دستور اکید داد که در اسرع وقت با استفاده از تمام امکانات و ظرفیت های خود در مناطق سیل زده حضور یابند و از هیچ کمکی به آنان دریغ و اهمال نورزند. همچنین رییس جمهور از نیروهای نظامی چون ارتش و سپاه پاسداران خواست که با تمام توان و قوای خود به کمک مردم سیل زده بشتابند و خوشبختانه این عزم و اراده جمعی جهت امداد رسانی به سیل زدگان با محوریت دولت و رییس جمهور توانست منشأ اقدامات و خدمات بسیار موثری مثبتی در مناطق سیل زده باشد.

در این راستا رییس جمهور شخصاً به همراه برخی اعضای هیئت دولت به صورت هوایی از مناطق سیل زده استان گلستان بازدید کرد و پس از آن در مناطق سیل زده گلستان حضور یافت و مورد استقبال گرم مردم مناطق سیل زده قرار گرفت و ضمن گفت‌وگو با مردم، از نزدیک با مشکلات و مسایل مردم آن مناطق و روند امدادرسانی اطلاع یافت. دکترروحانی پس از آن در جمع مردم روستای سیل زده «چن سبلی» شهرستان «آق قلا» که در اثر سیل و آبگرفتگی دچار خسارت بیشتری شده بود حاضر شد و از نزدیک در فضایی صمیمی با مردم سیل زده گفت‌وگو کرد. در این بازدید با حضور وزیر کشور و دیگر مسوولان ذیربط از جمله نوبخت رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی، علوی وزیر اطلاعات، واعظی رییس دفتر ریاست جمهوری، اردکانیان وزیر نیرو، حجتی وزیر جهاد، نمکی وزیر بهداشت و درمان، اسلامی وزیر راه و شهرسازی و تابش رییس بنیاد مسکن، روند اقدامات امداد رسانی و اسکان موقت مردم و تلاش‌های انجام شده برای رفع مشکلات و جبران خسارت‌های ناشی از سیل در منطقه مورد ارزیابی و پیگیری های لازم قرار گرفت. همچنین دکتر روحانی پس از اطلاع از مسائل و مشکلات آنان دستورات لازم را در راستای ارائه خدمات هرچه بهتر به مردم در زمینه‌های گوناگون به مسئولان ارائه کرد.

قابل ذکر است که دکتر روحانی در سال ۹۳ در سفر استانی به گلستان، در جمع خانواده های ۴۲ نفر جان باخته معدن زغال سنگ زمستان یورت آزادشهر حضور یافته بود.

با توجه به افزایش میزان بارندگی اخیر در گلستان بر اساس آخرین آمار رسمی تاکنون به ۱۷ هزار و ۸۰۰ خانه مسکونی مردم گلستان خسارت جدی وارد شده که دست کم ۲ هزار و ۸۰۰ واحد آن نیازمند نوسازی است. سیل و حوادث ناشی از آن نظیر تخریب منازل و واژگونی قایق تاکنون جان ۴ نفر را در گلستان گرفته است. شهرهای آق قلا، گُمیشان، گنبد، سیمین شهر و بسیاری از روستاهای این مناطق گلستان بیشتر از سایر نقاط استان بر اثر وقوع سیل آسیب جدی دیده اند.

گلستان افزون بر ۲۰ هزار کیلومتر مربع مساحت دارد و حدود ۱.۹ میلیون نفر جمعیت آن در سطح ۱۴ شهرستان منطقه زندگی می کنند و اقتصاد آن بر کشاورزی و دامداری  متمرکز است. تلف شدن ۲ هزار و ۲۰۰ راس دام سبک، ۲۰ راس دام سنگین و اسب و افزون بر ۷۰۰ هزار قطعه مرغ، نابودی بخش های وسیعی از مزارع و باغات، مرغداری ها، دامداری ها و مراکز آبزی پروری، خسارت یکهزار و ۵۰۰ میلیارد ریالی به زیرساخت ها و حوزه تاسیسات آبی و بیکار شدن ۳ هزار نفر ناشی از آسیب و تعطیلی واحدهای تولیدی و صنعتی از جمله بخشی خسارت های سیل گلستان تاکنون است و روند تخریب ها همچنان ادامه دارد.

از آنجا که اقلیم جغرافیایی خاص و اختلاف شدید ارتفاع نقاط مختلف گلستان باعث تشدید خسارت های سیل منطقه می شود که به باور کارشناسان اجرای طرح های آبخیزداری، احداث سد و اجرای فنی تر و دقیق تر طرحهای عمرانی همچون جاده سازی راهکار کاهش خسارات و تلفات سیل گلستان است، دولت تدبیر و امید در سفر استانی به گلستان در گذشته طرح های زیادی را پیشگیری از خسارات احتمالی و اجرای طرح های آبخیزداری، احداث سد و مانند آن در دست اجرا و بهره برداری دارد که همچنان ادامه خواهند یافت و در آینده با تکمیل یا افزایش این طرحها چنین آسیب ها و خساراتی به حداقل ممکن خواهند رسید.

بر این اساس دکتر روحانی رئیس جمهور در جمع مردم روستای سیل زده «کردخیل» در استان مازندران تأکید کرد که «دولت با همه توان‌ در کنار و در خدمت مردم است. وی اظهار داشت که به خسارت دیدگان کمک بلاعوض می شود و وام بلندمدت کم‌بهره خواهیم داد. وی افزود: «برای عبور از مشکلات باید دست به دست هم دهیم.»

رییس جمهور در نخستین جلسه هیات دولت در سال ۹۸ اعلام کرد که به خسارت‌دیدگان از سیل به همه آنهایی که مسکن‌شان خسارت دیده، یا شغل، دام و زمین کشاورزی‌شان دچار آسیب شده، حتماً هم کمک بلاعوض می شود و هم وام بلندمدت کم‌بهره پرداخت می شود. وی همچنین تأکید کرد که با همه توان‌ در کنار ‌مردم هستیم و دولت با تمام توان خسارت آسیب دیدگان سیل اخیر را جبران
می کند.

اما دولت از ریشه یابی و پیگیری دلایل و عوامل افزایش میزان خسارات و تلفات سیل اخیر و برخی سهل انگاری ها و یا قصور عمدی و سهوی مدیریت های استانی نیز غفلت نکرد و بر این اساس رییس جمهور اعلام کرد که کمیته ملی ریشه‌یابی سیلاب با هدف انجام اقدامات کوتاه‌ و بلندمدت تشکیل می شود. وی افزود: هواشناسی در کنار اقدامات ارزشمندی که انجام می‌دهد، باید تلاش بیشتری بکار بگیرد و به طور دقیق درباره زمان و مکان حادثه اطلاع‌رسانی کند.

رییس جمهور با تأکید بر اینکه دولت با تمام امکانات و توان خود خسارات همه کسانی که در حوادث اخیر آسیب دیده‌اند را جبران خواهد کرد، از ابلاغ دستور العمل تشکیل کمیته ملی ریشه‌یابی سیلاب به منظور انجام اقدامات کوتاه‌مدت و بلندمدت در مواجهه با این حادثه طبیعی خبر داد.

دکتر روحانی یادآور شد که حادثه اخیر در برخی از استان‌ها، بویژه شیراز بسیار غم‌انگیز بود و این حادثه نشان داد اولین گروهی که وارد عرصه کمک‌رسانی شدند، خود مردم بودند. البته همه دستگاه‌های دولتی، نیروهای مسلح و امدادی و سازمان های مردم نهاد هم به صحنه آمدند.

رییس جمهور با اشاره به اینکه امروز مردم در مناطقی از استان گلستان بویژه در آق‌قلا و گمیشان با مشکلات فراوانی مواجه هستند، دست به گریبان بودن مردم در روزها و هفته‌های متمادی با مشکلات ناشی از خسارت سیل را بسیار خسته‌کننده و آسیب‌زا دانست، لذا تأکید کرد که همه تلاش ما در این مقطع باید این باشد که شرایط در استان‌ها و شهرهایی که عادی نیست را به شرایط عادی برگردانیم و اقدامات اولیه را برای زندگی مردم انجام دهیم.

رییس دولت با تأکید بر اهمیت زیاد زمان در اینگونه حوادث، ورود و اقدمات عاجل بیمه و یا تأمین اجتماعی درهمین روزها را یادآور شد.

دکتر روحانی با اشاره به این مسئله که امروز بسیاری از استان‌های کشور بویژه خوزستان درگیر مشکل بارندگی شدید و سیلاب هستند، اظهار داشت : «باید دست به دست هم دهیم تا از مشکلات عبور کنیم و امیدواریم خداوند به ما توفیق دهد که همواره خدمتگزار خوبی برای مردم باشیم.» وی افزود: «خیلی خوشحالم که مردم عزیز در عین حالی که سختی و رنج کشیدند اما از مسئولین اظهار رضایت می‌کنند؛ این بزرگترین عیدی است که شما(مردم) به ما می‌دهید و برای ما بسیار ارزشمند است.»

بر اساس پیگیری ها و اهتمام دولت علی رغم همه مشکلات اقتصادی که دولت با آنها مواجه است، در نخستین جلسه هیات دولت در سال ۱۳۹۸ به ریاست دکتر حسن روحانی، اعتبار و تسهیلات بانکی لازم برای جبران خسارات استان‌های گلستان، مازندران، خراسان شمالی و سایر استانهای کشور که از سیل آسیب دیده اند به شرح زیر تصمیم گیری کرد و تصویب شد:

 1. حداکثر مبلغ ۱۰۰ میلون ریال کمک بلاعوض، ۴۰۰ میلیون ریال تسهیلات بانکی برای احداث واحدهای مسکونی روستایی
 2. حداکثر مبلغ ۱۲۰ میلیون ریال کمک بلاعوض و حداکثر ۵۰۰ میلیون ریال تسهیلات بانکی برای احداث واحد مسکونی شهری
 3. مبلغ حداکثر ۵۰ میلیون ریال کمک بلاعوض و مبلغ ۱۵۰ میلیون ریال تسهیلات بانکی برای تعمیر واحدهای مسکونی آسیب دیده در اثر سیل
 4. حداکثر مبلغ ۴۵۰ میلیون ریال تسهیلات بانکی برای واحدهای تجاری آسیب دیده
 5. مبلغ ۲۰ میلیون ریال برای هر هکتار اراضی زراعی خسارت دیده و مبلغ ۵۰ میلیون ریال هر هکتار اراضی باغی خسارت دیده
 6. مبلغ ۵ میلیون ریال برای هر رأس دام سبک تلف شده و ۳۰ میلیون ریال برای هر رأس دام سنگین تلف شده
 7. مبلغ ۵۰ میلیون ریال کمک بلاعوض به هر واحد دامداری کوچک روستایی و عشایری خسارت دیده
 8. مبلغ یک میلیون ریال برای هر کلنی زنبور عسل خسارت دیده و ۵۰ میلیون ریال کمک بلاعوض به ازای هر هکتار مزرعه آبزی پروری

با ذکر این نکته که مبالغ اختصاص یافته فوق به ازای خسارات ۱۰۰درصد پرداخت می گردد. علاوه بر کمک های بلاعوض تسهیلات بانکی نیز به شرح زیر برای کشاورزان و دامداران خسارت دیده به تصویب شد:

 1. پرداخت حداکثر ۵۰ میلیون ریال به هر هکتار زراعی و باغی خسارت دیده
 2. پرداخت ۵ میلیون ریال برای هر رأس دام سبک تلف شده و ۳۰ میلیون ریال برای هر رأس دام سنگین تلف شده
 3. پرداخت ۱۰۰ میلیون ریال برای هر واحد دامداری کوچک روستایی و عشایری خسارت دیده
 4. پرداخت ۲۰۰ میلیون ریال به هر سالن مرغداری گوشتی ۱۰ هزار قطعه ای خسارت دیده
 5. پرداخت ۱۸ میلیارد ریال به هر واحد خسارت دیده مرغ مادر و ۳ میلیارد ریال به هر واحد جوجه کشی خسارت دیده
 6. پرداخت ۲.۵ میلیون ریال برای هر کلنی زنبور عسل خسارت دیده
 7. پرداخت ۵۰ میلیون ریال تسهیلات بانکی برای هر هکتار مزرعه آبزی پروری

علاوه بر این موارد دولت با بخشودگی بدهی مالیاتی مودیانی که بیش از ۵۰درصد اموال آنها در اثر سیل ازبین رفته است موافقت کرد.

همچنین بر اساس مصوبات هیئت دولت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز مسئول پیگیری و نظارت  بر روند درمان مصدمان این حادثه تعیین گردیدند.

مجموعه تصمیمات و مصوبات دولت در کنار اقدامات و فعالیت های میدانی وزارتخانه های دستگاههای دولتی در کنار حضور همدلانه مردم (به تعبیر رییس جمهور) «حادثه سیل، وحدت ملت را به رخ جهانیان کشید.»

در حاشیه این حادثه تلخ برخورد صمیمانه و گرم مردم با رییس جمهور کشورشان قابل توجه بود؛ چنانچه دکتر روحانی گفت: «مهمان نوازی مردم روستای سیل زده کردخیل خستگی من را برطرف کرد.»

حضور رئیس جمهور و اعضای هیات دولت در میان مردم سیلزده، تمام جوسازی ها و تبلیغات منفی و دلسرد کننده دشمنان و بدخواهان کشور در برخی رسانه ها و شبکه های اجتماعی را خنثی کرد و نشان داد که با وفاق و همدلی و همراهی مردم و دولت می توان بر بسیاری از مشکلات هر چند سخت و بزرگ- فایق آمد و اهداف و برنامه های رشد و توسعه کشور و گذر از مشکلات و تحریم ها را به پیش برد.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا