شناسه خبر : 133992
تاریخ ارسال : ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۰:۳۹ ق٫ظ

همراهی و مشارکت در حل مشکلات اقتصادی کشور؛ یا انتقادات مغرضانه علیه دولت؟!! نگاهی تحلیلی به یک مصاحبه.

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

سرویس اقتصادی«خطِ اعتدال»:

محمدرضاپورابراهیمی نماینده ی اصولگرا و رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از منتقدان سیاست‌های اقتصادی و ارزی دولت و مخالفت صریح با FATF، در گفتگوی تفصیلی با «مهر» اظهار نظرهایی انتقادی در باره سیاست های اقتصادی دولت بیان کرد. البته مضامین و محتوای این سخنان چیزی غیر از کلی گویی های شعاری و فاقد پشتوانه های علمی، قانونی و مستند نیست و در تعارض آشکار با برنامه ها اهداف و چشم اندازهای نظام در باره مسایل اقتصادی است.

همراهی و مشارکت در حل مشکلات اقتصادی کشور؛ یا انتقادات مغرضانه علیه دولت؟!! نگاهی تحلیلی به یک مصاحبه.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس یکی از عوامل مؤثر در مشکلات اقتصادی کشور را عدم توجه به مبانی ارزشی و فقهی اقتصاد می‌داند؛ اما با توجه به اینکه ایشان خود در قوه مقننه حضور دارد توضیح نمی دهد که مبانی ارزشی و فقهی اقتصادی مورد نظر ایشان در کدام قانونی و برنامه تدوین و تصویب شده است و نقش مجلس و نمایندگانی چون ایشان در زمینه تصویب و نظارت بر اجرای چنین قوانینی چه اندازه بوده است!؟ اگر ایشان از چنین مبانی ارزشی و اقتصادی مشکل گشا آگاه بوده چرا در همه سالهای گذشته این مبانی را به بحث و بررسی نگذاشته و هیچ طرح و برنامه ای را به مجلس و دولت و مسئولین و نهادهای ذیربط نظام ارائه نکرده است؟!و اگر برنامه ای داشته کجا مطرح شده است؟

نکته جالب تر این است که ایشان از لزوم پایه گذاری قوانین بانکی بر اساس مبانی اسلامی و شیعی بر اساس آرمان‌های انقلاب اسلامی و در باره بی توجهی به حرمت ربا در حوزه نظام بانکی سخن می گوید و بخشی از مشکلات نظام بانکی را ناشی از عدم به روز رسانی قانون در این زمینه می داند!  فارغ از اینکه این سخنان مطالب جدیدی در این زمینه نیستند و افراد عادی هم چنین نظراتی دارند؛ اما ایشان که در قوه مقننه و کمیسیون اقتصادی مجلس حضور دارد این سخنان را در یک فضای عمومی و به شکلی انتقادی مطرح می کند و ابداً به دلایل شکل گیری این معضلات و راه حل رفع آنها اشاره ای نمی کند!!

جای بسی تأسف است که ایشان پس از گذشت چهار دهه از انقلاب اسلامی، از انحراف از مسیر اصلی انقلاب سخن می گوید و اعتقاد دارد، «تبعات ناشی از این انحراف مشکلاتی را برای اقتصاد کشور ایجاد کرده است.»!! این در حالی است که جناب پورابراهیمی خود از سال ۱۳۸۲ در عرصه های اقتصادی و مدیریتی چون فعالیت های اجرایی بازار سرمایه، مدیریت بورس منطقه ای کرمان، سازمان بورس و اوراق بهادار، معاونت برنامه ریزی، اداری و مالی استانداری کرمان، شورای عالی بورس، معاونت برنامه ریزی و اقتصادی شرکت سرمایه گذاری سازمان تأمین اجتماعی و همکاری با دولت دهم در زمینه اقتصادی و در نهایت دو دوره حضور در مجلس شورای اسلامی دارای سوابق کاری هستند؛ اما از پیمودن مسیر انحرافی در اقتصاد کشور و صدماتی به حوزه اقتصادی سخن می گویند!! اما ظاهراً مقصود نهایی از این سخنان انتقاد به دولت و  بودجه سال ۹۸  است که از نظر ایشان از این بودجه بویی از جنگ اقتصادی به مشام نمی‌رسد!!

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است چون در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم باید آرایش اقتصادی دولت در بودجه ۹۸ نیز تغییر کند. وی می گوید: نمی‌توان با آرایش صلح اقتصادی در شرایط جنگ اقتصادی حضور یافت!

پور ابراهیمی و بسیاری دیگر از دوستان اصولگرایشان نه در گذشته و نه در حال حاضر هیچگاه تحلیل و تبیینی از آرایش در شرایط جنگ اقتصادی ارائه نکرده اند و هیچ طرح و برنامه مشخص و مدونی برای اصلاح اقتصاد و نظام بانکی و تدوین قوانین بانکداری اسلامی از سویآنها دیده نشده است و همواره در سالهای اخیر در انتقاد و هجمه به دولت یازدهم و دوازدهم به کلی گویی های شعارگونه و فاقد پشتوانه نظری  و غیر منطبق بر اسناد توسعه کشور بسنده کرده اند. نمونه بارز آن در آن بخش از مصاحبه ایشان است که می گویند قانون مصوب عملیات بانکی بدون ربا هنوز در طی ۴۰ سال گذشته مورد بررسی، ارزیابی و بروز رسانی قرار نگرفته است!!

با همین نگرش ایشان مدعی می شود که علت اینکه طی سال‌های اخیر تحریم‌ها تا این حد بر اقتصاد کشور تأثیرگذار می‌گذارد ناشی از این است که نظام اقتصادی ما قوی و محکم نیست لذا در اثر تحریم‌ها دچار نوسان می‌شود!! این سخنی است که بسیاری از اصولگرایان در سالهای اخیر  برای انتقاد از دولت مطرح می کنند؛ اما هیچگاه به نقد و تحلیل ریشه ها و علل اساسی عدم قوت و استحکام اقتصادی نمی پردازند؛ از این جهت اینگونه سخنان را باید صرفاً بر اساس اغراض سیاسی و جناحی تحلیل و ارزیابی کرد؛ زیرا اگر حسن نیتی در بیان اینگونه انتقادات بود(فارغ از آسیب های سیاست های اقتصادی اصولگرایان در دولتهای پیشین) باید در طی سالهای اخیر حداقل یک نمونه از طرح ها و پیشنهادات توسط افرادی چون جناب پورابراهیمی به قوه مقننه و مجریه یا سایر دستگاهها و نهادهای ذیربط از جمله نهاد رهبری معظم انقلاب جهت مشارکت و همراهی دلسوزانه و مسئولانه ارائه می شد؛ اما هرگز چنین چیزی از سوی آنها عمومی نشد!!

پورابراهیمی چون دیگر مخالفان دولت هر چند همواره از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و مبانی واقعی اقتصاد اسلامی دم می زنند؛ اما سخنی در باره طراحی و اجرای آن ندارند. این نماینده اصولگرا در این مصاحبه اظهار می کند که اقتصاد کشور را باید از درون تقویت کرد؛ اما هیچ طرح و چشم اندازی برای این کار مطرح نمی کند!

بخش دیگری از مخالف خوانی های این نماینده اصولگرا علیه دولت به مسئله برجام مرتبط می شود. وی مدعی است «علی رغم اینکه مقام معظم رهبری تاکید داشتند که نمی‌توان به آمریکا اعتماد کرد، دولت اصرار بر توافق کرد.»(!!) این در حالی است که مهمترین بخش برجام یعنی توافق در آن با اطلاع و موافقت رهبری بوده و ایشان بارها بر این نکته تأکید کردند. برخلاف نظر آقای پورابراهیمی تفکر دولت تنها این نبوده است تا با مذاکره و با اتکا به خارج از کشور مسائل اقتصادی داخلی را حل کند؛ بلکه چنانچه رییس جمهور بارها اعلام کرد، برجام اهداف زیادی را دنبال می کرد و از جمله آن تعامل اقتصادی با جهان بر اساس ضوابط و مقررات جهانی و در فضایی دوستانه و به دور از مخاصمه بوده است که این تفکر تناقضی با مقاوم سازی اقتصاد داخلی نداشته است. چنانچه دولت پس از نقض عهد آمریکا در معاهده برجام نشان داد که با سیاست های راهبردی خود نیز می تواند به فعالیت های اقتصادی خود در عرصه جهانی ادامه دهد. ظاهراً جناب پورابراهیمی تحولات و رویدادهای بین المللی و زد و بندهای سیاسی آمریکا و اسراییل و برخی کشورهای منطقه و سیاست های تندروانه ترامپ و حمایت های دیگران بی اطلاع هستند و نمی دانند که این امور سبب طلبکاری و گستاخ تر شدن آمریکایی ها شد، نه اتکای دولت به بیرون. این حقیقتی است که بارها توسط رهبر معظم انقلاب نیز مورد تأکید قرار گرفته است.

اگر جناب پورابراهیمی معتقد است که دولت به جای آنکه اتکا به داخل کند به بیرون اتکا کرد، باید دلایل و شواهد خود در این زمینه را بیان کند و این تناقض گفتاری خود را توجیه کند؛ زیرا اگر چنین بود باید خصومت دشمنان علیه ایران پایان می یافت و سیاست های اقتصادی دولت با مشکلات کنونی مواجه نمی شد.

انتقاد دیگر این نماینده اصولگرا در باره لایحه بودجه سال ۹۸ دولت است و ایشان مدعی می شود که مقام معظم رهبری اعلام کرده اند ساختار لایحه بودجه سال ۹۸ مبتنی بر شرایط جنگ اقتصادی نبوده است.

این ادعای ایشان در حالی بیان می شود که نظر مقام معظم رهبری در باره لایحه بودجه ۹۸ این بوده که با توجه به شرایط تحریم باید اصلاحاتی در این بودجه صورت گیرد و نیز ایشان بر لزوم تدوین برنامه کلی اصلاح ساختار بودجه تأکید کردند و این نکات با ادعای آقای پورابراهیمی تفاوت و تعارض اساسی دارد!

متأسفانه برخی از سخنان و نظرات تعدادی از مسئولین و نمایندگان و رسانه های منتسب به مخالفان دولت هیچگاه رنگ و بوی همدلی، وفاق و روحیه مشارکت در حل و فصل مشکلات کشور و ارائه رهنمود، راهکار، پیشنهاد یا نقد سازنده ندارد و بخش عمده ای از آنها با اهداف و اغراض جناحی و تخریب سیاسی صورت می گیرد و مصاحبه آقای پورابراهیمی را باید در این راستا ارزیابی کرد!

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا