شناسه خبر : 88113
تاریخ ارسال : ۲۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۵ ق٫ظ

همه چیز درباره وزیر پیشنهادی اقتصاد/کرباسیان کوچک در سنگ محک مجلس

به گزارش اعتدال شمال، مسعود کرباسیان شخصی است که از سوی حسن روحانی به عنوان وزیر امور اقتصادی و دارایی دولت دوازدهم به نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیشنهاد شده است. او برادر کوچکتر مهدی کرباسیان یکی دیگر از فعالان نام آشنای اقتصاد ایران و مدیرعامل فعلی سازمان ایمیدرو است.

 

بنابراین گزارش،‌ مسعود کرباسیان متولد ۱۳۳۵ در اصفهان است که دکترای مدیریت بازرگانی دارد و در حال حاضر هم معاون وزیر اقتصاد علی طیب‌نیا و رئیس گمرک کل کشور در دولت یازدهم محسوب می شود. او معاونت وزرای صنعت، نفت و بازرگانی را نیز تجربه کرده و مشاور عالی شهردار تهران، معاون اقتصادی و بازرگانی وزارت صنایع سنگین از سال ۶۱ تا سال ۶۸، معاون خدمات شهری شهرداری تهران از سال ۸۴ تا سال ۸۸ ، مدیر عامل و نایب رئیس هیات مدیره سازمان سرمایه گذاری و مشارکت‌های مردمی تهران از سال ۱۳۸۸ تا ۸۹ هم بوده است.

 

در برنامه ارایه شده از سوی کرباسیان به نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران نیز آمده که رویکرد اقتصادی دولت دوازدهم، نگاه متوازن به اقتصاد اجتماعی و مردم‌محور است. به باور دولت عدالت اجتماعی از طریق تولید ثروت بیشتر و توزیع بهینه آن حاصل می‌شود. باید در نظر داشت که دیگر رشد اقتصادی بر پایه تزریق و درآمدهای نفتی و اقتصاد وابسته به دولت قابل تداوم و از آن مهم‌تر عقلانی و منطقی نیست. بلکه رشد مستمر از راه التقای بهره‌وری، مبارزه جدی و اصولی با فساد، ایجاد شفافیت، بهبود فضای کسب و کار و حرکت در جهت اقتصاد دانش‌بنیان حاصل می‌شود.

 

او در مصاحبه ای با هفته نامه تجارت فردا هم شش تکلیف برای اقتصاد ایران به شرح زیر ترسیم کرده است:

تکلیف اول؛ بالا بردن کیفیت حکمرانی است. سیاستگذاری صریح و شفاف برای رفع تعارض منافع و مبارزه گسترده و غیرسیاسی با فساد تکلیف اول ماست.
تکلیف دوم؛ تعیین تکلیف با جهان است. رهبر انقلاب خواستار تعامل گسترده با جهان هستند و قطعاً بدون تعامل با جهان در پیله خود اسیر خواهیم بود.
تکلیف سوم؛ تعیین حد و مرز برای دولت است. دولت یک بار برای همیشه باید بگوید کجا می‌خواهد و می‌تواند وارد شود و کجا نمی‌تواند و نمی‌خواهد.
تکلیف چهارم؛ ایجاد چشم‌انداز امیدوارکننده پیش روی بخش خصوصی است. فعالان اقتصادی باید اطمینان پیدا کنند که به حقوق مالکیت آنها احترام گذاشته خواهد شد و آنها حق تولید ثروت قانونی را برای همیشه خواهند داشت.
تکلیف پنجم؛ مشخص کردن مساله حمایت در اقتصاد ایران است. باید به صورت علمی مساله حمایت را مشخص کنیم. هم سیاست‌های حمایتی از بنگاه‌ها و هم سیاست‌های حمایتی از اقشار کم‌درآمد.
تکلیف ششم؛ رقابتی کردن اقتصاد ایران است. باید انحصار را برچینیم و رقابت را جایگزین کنیم. شبستان


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا