شناسه خبر : 53096
تاریخ ارسال : ۱۷ تیر ۱۳۹۵ - ۹:۱۳ ق٫ظ

واکنش‌های جهانی به گزارش چیلکات/ مقام سابق استرالیایی: کورکورانه دنبال آمریکا راه افتادیم

به گزارش اعتدال شمال به نقل از ایرنا، گزارش ‘جان چیلکات’ در مورد دخالت انگلیس در جنگ عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی و افشای اشتباه ها و ارزیابی غلط دولت ‘تونی بلر’ در قبال این جنگ با واکنش شخصیت های سیاسی و گروه های مدنی مواجه شد.

فرمانده سابق ارتش استرالیا روز پنجشنبه پس از انتشار گزارش ‘جان چیلکات’ در مورد دخالت انگلیس در جنگ عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی، از پشتیبانی ‘کورکورانه’ کانبرا در همراهی با آمریکا در این جنگ انتقاد کرد.

استرالیا سال ۲۰۰۳ میلادی دو هزار نظامی را به پشتیبانی از نیروهای آمریکا و انگلیس به عراق اعزام کرده بود.
‘پیتر لیهی’ که از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۸ میلادی رئیس ارتش استرالیا بود، گفت: ‘ما … باید مراقب باشیم کورکورانه با شرکای استراتژیک همراهی نکنیم.

فرمانده پیشین نظامیان استرالیا در افغانستان و رییس کنونی انستیتو امنیت ملی در دانشگاه کانبرا، گفت: ‘صادقانه بگویم، برخی از تصمیم گیری های آمریکا به عنوان شریک ارشد در اتحاد استراتژیک ما طی بیش از ۲۰ یا ۳۰ سال گذشته کمی کلاه برداری بوده است.
‘جولی بیشاپ’ وزیر امور خارجه کنونی استرالیا که بخشی از دولت محافظه کار ‘جان هاوارد’ نخست وزیر استرالیا که به جنگ متعهد شده بود، گفت که تصمیم ‘بر اساس … بهترین اطلاعاتی که ما در آن زمان داشتیم’ گرفته شد.

نام ‘جان هاوارد’ نخست وزیر استرالیا که تصمیم گرفت نظامیان این کشور را در سال ۲۰۰۳ به عراق اعزام کند چند بار در گزارش ‘جان چیلکات’ ذکر شده است.
یک مکالمه در ژانویه سال ۲۰۰۳ نشان می دهد تونی بلر با هاوارد در مورد تصویب قطعنامه دوم در سازمان ملل برای اقدام نظامی در عراق مذاکره کرده است.

‘جان هاوارد’ نخست وزیر اسبق استرالیا حدود دو سال پیش نیز تصمیم کشورش را برای پیوستن به ائتلاف جنگ علیه عراق به رهبری آمریکا و انگلیس در سال ۲۰۰۳ اشتباه خوانده بود.

وی گفته بود: شرمنده ام که اطلاعات آمریکا درباره تسلیحات کشتار جمعی که بر اساس آن نظامیان استرالیایی در سال ۲۰۰۳ به عراق اعزام شدند، بی اساس بود.
جان هاوراد از حزب لیبرال استرالیا از سال ۱۹۹۶ تا سال ۲۰۰۷ به عنوان بیست و پنجمین نخست وزیر این کشور سکان هدایت استرالیا را در اختیار داشت.

وی در گفت وگو با شبکه خبری ‘ای.بی.سی’ استرالیا، تاکید کرده بود پیوستن این کشور به ائتلاف سال ۲۰۰۳ برای حمله به عراق یک فریب آگاهانه نبوده است.
استرالیا ماه مارس سال ۲۰۰۳ به ائتلاف نیروهای مهاجم به عراق پیوست و سه کشتی، یک گروه نیروهای ویژه با حضور ۵۰۰ نیرو و سه بالگرد در منطقه مستقر کرد.
سه استرالیایی در طول جنگ در عراق کشته شدند. گفته می شود دخالت ۶ ساله استرالیا در عراق میلیاردها دلار هزینه داشته است.
‘جان چیلکات’ پس از گذشت هفت سال از تشکیل کمیته مستقل برای بررسی نقش انگلیس در جنگ عراق در سال ۲۰۰۳، دخالت نظامی و اشغالگری لندن را بزرگترین اقدام علیه یک کشور مستقل از سوی دولت انگلیس پس از جنگ جهانی دوم خواند.

جنگ با عراق از ماه مارس ۲۰۰۳ با حمله یک ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا و انگلیس آغاز شد. نیروهای اصلی حمله کننده به عراق شامل ارتش های آمریکا، انگلستان و لهستان بودند، ولی ۲۹ کشور دیگر از جمله استرالیا، ژاپن، کره جنوبی، ایتالیا، اسپانیا و… با فرستادن بخشی از نیروهای نظامی و لجستیکی خود به همراهی با نیروهای ائتلاف در اشغال عراق نقش داشتند.

«جان کربی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در واکنش به گزارش اخیر چیلکات درباره نقش انگلیس در جنگ عراق، آن را تماماً مرتبط با دولت انگلیس دانست و تصریح کرد که آمریکا قصد نبش قبر تصمیم های ۱۳ سال پیش مرتبط با جنگ عراق را ندارد.
وی در همین ارتباط گفت: آنچه من می توانم به شما بگویم آن است که تمرکز ما در زمان حاضر تلاش برای انتقال قدرت در سوریه، شکست داعش در عراق و سوریه و تلاش برای یاری رسانی به نخست وزیر العبادی در مسیر اصلاحات سیاسی و اقتصادی است که او می داند لازم است در این کشور صورت پذیرد.
کربی که عصر چهارشنبه به وقت محلی در کنفرانس خبری وزارت خارجه سخن می گفت، ادامه داد: ما علاقه ای به نبش قبر تصمیم های منجر به جنگ عراق در سال ۲۰۰۳ نداریم.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سؤال یک خبرنگار که پرسید، آیا فکر می کنید که گزارش چیلکات می تواند به هر نحو برای سیاستگذاران مفید واقع شود یا خیر، گفت: نمی دانم؛ مقام های انگلیس باید در این رابطه اظهار نظر کنند.
کربی ادامه داد: قرار نیست این گزارش را بررسی کنیم، سعی در تحلیل آن داشته باشیم و یا آن را قضاوت کنیم. تمام توجه ما، چالش های کنونی در عراق و سوریه است.
گزارش ۱۲ جلدی و حدود ۲.۶ میلیون کلمه ای «جان چیلکات» که روز چهارشنبه منتشر شد، به بررسی نقش انگلیس از آغاز جنگ عراق و عواقب آن پرداخته است.
تمرکز این گزارش بر روی تعهداتی است که تونی بلر، نخست وزیر وقت به «جورج بوش» رئیس جمهوری وقت آمریکا داده بود.

این گزارش همچنین در پی طرح این مسأله است که آیا نخست وزیر، افکار عمومی انگلیس را درباره تسلیحات کشتار جمعی درعراق فریب داده است یا خیر.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا