شناسه خبر : 98874
تاریخ ارسال : ۵ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۷ ب٫ظ

وزیر کشور: تعیین ۲۲ استان برای پشتیبانیِ تهران در شرایط خاص/استانداران حق کار اقتصادی ندارند اگر شرکتی از قبل داشته اید به کسانی دیگری واگذار کنید

دومین همایش استانداران سراسر کشور در دو نوبت صبح و عصر امروز (سه‌شنبه، ۵ دی‌ماه) به ریاست عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در محل این وزارتخانه برگزار شد.

به گزارش گروه دریافت «خط اعتدال»، رحمانی فضلی در این نشست با تاکید بر تعیین تکلیف هر چه زودتر انتصاب فرمانداران اظهار کرد: انتصاب فرمانداران باید طبق بخشنامه‌های وزارت کشور انجام شود همچنین هیچ‌کس حق تحمیل نیرو به استانداری‌ها و وزارت کشور را ندارد.

وی از تاکید رئیس‌جمهور بر استفاده از نیروهای جوان، خلاق و مبتکر در فرمانداری‌ها خبر داد و افزود: استانداران از جوانان برای نقش‌آفرینی در فرمانداری‌ها استفاده کند.

وزیر کشور با بیان اینکه فرمانداران باید قدرت تعامل و هماهنگی در استان داشته باشند، تاکید کرد: ما چک سفید امضا برای انتصاب فرمانداران به کسی نداده و نمی‌دهیم. همچنین به استانداران توصیه می‌شود تا حد امکان از استفاده از نیروهای بازنشسته خودداری کنند.

رحمانی فضلی در بخش دیگری از سخنان خود درباره حضور گشت‌های ویژه در برخی مناطق گفت: نیروی انتظامی طبق قانون مسئول امنیت شهرها و روستاهاست بنابراین در موارد خاص با درخواست نیروی انتظامی و موافقت شورای امنیت کشور و شورای تامین استان‌ها می‌توانید اقدام به ایجاد قرارگاه کنید که البته مسئولیت آن هم بر عهده نیروی انتظامی است که در این شرایط می‌توانند از سایر نیروها از جمله بسیج و … استفاده کنند.

وی با تاکید بر حمایت جدی دولت از سازمان‌های مردم‌نهاد اظهار کرد: نحوه هزینه‌کرد سمن‌ها باید از سوی سازمان اجتماعی نظارت شود همچنین اجرای طرح‌های مورد نظر سمن‌ها هم باید به تصویب شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان‌ها برسد.

وزیر کشور با بیان اینکه هیچ یک از دستگاه ها حق ندارند وارد حریم خصوصی مردم شوند، افزود: اگر در مجامع عمومی با ناهنجارهای اجتماعی مواجه شدیم باید با امر به معروف و نهی از منکر آن ها را از اقدامات خود آگاه و هدایت کرده و اقناع سازی صورت بگیرد اما اگر با ناهنجاری های اجتماعی و فسادهای اخلاقی سازمان یافته رو به رو شدید باید طبق قانون برخورد شود.

رحمانی فضلی تاکید کرد: میزان رشد طلاق در برخی از استان‌های کشور متوقف و در برخی استان ها هم رو به کاهش بوده است.

وی از برنامه ویژه برای شرایط خاص و زلزله در تهران خبر داد و گفت: ۲۲ استان برای پشتیبانی و ارائه خدمات از مناطق ۲۲ گانه تهران در شرایط خاص و ویژه تعیین شده‌اند. همچنین در مناطقی که پیش‌بینی می‌شود میزان تخریب‌ها زیاد است، باید مسئولیت پشتیبانی و خدمات‌رسانی با استان‌های نزدیک‌تر و توانمندتر باشد.

وزیر کشور از رئیس سازمان مدیریت بحران خواست ضمن برگزاری مانور در تهران نسبت به نحوه پشتیبانی و خدمات‌رسانی استان‌ها در تهران در شرایط خاص پروتکل مشخصی تهیه کند.

رحمانی فضلی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه اگر در انجام امور دچار مسائل شخصی، حزبی، قومی و قبیله ای شویم نمی‌توانیم تصمیم درست و صحیح بگیریم اظهار کرد: عدالت باید بر محور قانون باشد و اجرای قانون به طور دقیق و مدبرانه باید مورد توجه همه مسئولان باشد.

وی در ادامه با اشاره به انتخاب استانداران گفت: در انتخاب استانداران بر اساس شایسته سالاری عمل شده نه بر اساس گرایش سیاسی افراد بنابراین در انتخاب فرمانداران هم باید همین موضوع مبنا باشد همچنین تغییرات باید بر اساس ارزیابی دقیق عملکردها باشد و تلاش کنیم انتخاب ها بر اساس شایسته سالاری و تدبیر صورت بگیرد.

وزیر کشور با اشاره به شرایط امنیتی منطقه تاکید کرد: سازمان کار، تشکیلات و حکومت داعش برچیده شده اما هنوز تفکرات آنها وجود دارد و در نظر دارند اقداماتی را انجام دهند در این میان نیز رژیم صهیونیستی و آمریکایی‌ها به آن ها دل دوخته اند و رژیم سعودی هم در منطقه به فکر بازسازی این جریان است لذا با همین شرایط نیز کشور ما در امنیت بسیار خوبی قرار دارد و البته شرایط امنیت منطقه هم نسبت به سال گذشته بهتر شده است و دولت عراق و سوریه در مسند کار قرار دارند.

رحمانی فضلی با اشاره به کشته شدن تعداد زیادی از انسان های مظلوم یمن در پی حملات نیروهای سعودی گفت: جمهوری اسلامی ایران در مسئله یمن موافق گفتگو است و همواره نسبت به انجام گفتگوها برای رفع اختلافات و ایجاد صلح در منطقه تاکید دارد.

وی از برگزاری ۱۰۰۰ مراسم سخنرانی، مناظره و پرسش و پاسخ به مناسبت روز ۱۶ آذر روز دانشجو در سال جاری خبر داد و گفت: در هیچ یک از دانشگاه ها شاهد درگیری، اختلاف و عدم برگزاری مراسم ها به دلیل امنیتی نبودیم.

وزیر کشور یادآور شد: در انتخابات گذشته نیز ۲۷۰۰ مراسم سخنرانی و تجمع بزرگ بدون هیچ مشکل خاصی برگزار شد و این نشان دهنده قدرت جمهوری اسلامی ایران و فهم دقیق مردم بوده است.

رحمانی فضلی در ادامه سخنان خود بر فعالیت مثبت احزاب در کشور اشاره کرد و افزود: اکنون احزاب در اوج فعالیت هستند و هیچ مشکلی با فعالیت قانونی احزاب نداریم، هیچ حزبی بدون مجوز و منتظر اخذ مجوز نداریم همچنین در انتخابات هم احزاب به خوبی کار کردند.

وی از تدوین آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های فعالیت احزاب خبر داد و گفت: از تمامی احزاب حمایت می کنیم به طوری که شاهد پختگی، مهارت سیاسی و ایفای نقش آنها در انتخابات ریاست جمهوری و مجلس بودیم.

وزیر کشور در بخش دیگری از سخنان خود به ضرورت های بهره مندی از فضای مجازی اشاره کرده و یادآور شد: بیش از ۹۰ درصد ظرفیت فضای مجازی مثبت است اما برای ۱۰ درصد آن باید تدبیر کنیم و باید با این ۱۰ درصد مدبرانه مقابله شود.

رحمانی فضلی همچنین با اشاره به شرایط مناطق زلزله‌زده کرمانشاه اظهار کرد: در مناطق زلزله‌زده غرب کشور نیز هم اکنون روزانه ۴۰۰ کانکس نصب می‌شود همچنین در ظرف ۲۰ ساعت از گذشت زلزله نیز ۵ هزار نفر به مراکز درمانی سایر شهرها منتقل شدند از وی دیگر ۲۷۰۰ نفر نیز از زیر آوار بیرون برده شدند و ۹۰ هزار چادر توزیع شد.

وی از برگزاری جلسه مشترک تعدادی از استانداران با رئیس جمهوری درباره مسائل اقتصادی در آینده نزدیک خبر داد.

وزیر کشور با بیان اینکه تعامل با ارکان های حکومتی وظیفه استانداران است و باید قدرت تعامل و هماهنگی داشته باشند تا کارهای استان به نحو احسن و با هماهنگی کامل پیش برده شود، افزود: استانداران در مبارزه با زمین خواری و فساد جدی باشند و با هرگونه فساد مالی شدید برخورد کنید لذا با کسانی که مفت از طریق رانت به پول و ثروت می رسند در صورتی که جرم آنها ثابت شد در برخورد با آنها رحم نکنید.

رحمانی فضلی از تمامی استانداران خواست ماهانه تحلیل جامعی از وضعیت و روند فعالیت‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی استان خود به وزارت کشور ارائه کنند.

وی با بیان اینکه استانداران و خانواده آنها بر اساس دستور رئیس جمهور باید در محل خدمت خود اسکان داشته باشند، تاکید کرد: استانداران حق کار اقتصادی ندارند اگر شرکتی از قبل داشته اید به کسانی دیگری واگذار کنید تا اداره کنند لذا اگر یک ریال از طریق رانت، نفوذ و دخالت از حوزه عمومی به حوزه شرکت ها و فعالیت های اقتصادی شما، خانواده و دوستانتان برود حتما گناه نابخشودنی است و قطعاً مورد اشکال است.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا