شناسه خبر : 107828
تاریخ ارسال : ۱۹ فروردین ۱۳۹۷ - ۹:۰۴ ق٫ظ

پاسخ دبیرخانه ‌شورای‌عالی مناطق آزاد کشور به گزارش روزنامه«شرق»

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

با عنایت به چاپ مطلبی تحت عنوان «آقازاده ها این بار به دنبال مناطق آزاد جدید» جوابیه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی جهت انتشار وفق قانون مطبوعات ارسال می‏گردد.

در متن یادشده مطالبی غیرکارشناسی، شتابزده و نظرات شخصی عنوان و در موارد متعددی اعداد آماری ناصحیح مطرح گردیده است که در ذیل به آنها اشاره خواهد شد.

آنچه نویسنده از آن به عنوان سپر اشتغال نام برده، نیاز ضروری کشور و دلیل اصلی و عمده بیشتر فعالیت ها و مقصود برنامه های کلان است که مناطق آزاد نیز همچون تمام بخش های فعال اقتصادی این مهم را برای خود هدف گذاری کرده اند و برخلاف آمار بی منطق ارائه شده در متن امروز مفتخرند که در بیش از هزار واحد تولیدی در مناطق آزاد ٢٨٠ هزار نفر به شکل مستقیم مشغول به کارند که این عدد با تجمیع با مناطق ویژه اقتصادی به بیش از ۴۵٠ هزار نفر خواهد رسید.

در بحث مقایسه غیرعلمی ایران و چین نگارنده بدون درنظرگرفتن موقعیت جغرافیایی مواردی را مطرح نموده و مقایسه غیردقیقی را ارائه کرده است که یادآور می شود هفت منطقه آزاد در مرزها و نقاط استراتژیک کشورمان فعالیت دارند. به عنوان نمونه چابهار یک مرز آبی بسیار استراتژیک است. اگر بحث کریدور شمال- جنوب را که یکی از بحث های ارتباطاتی و حمل ونقل بین المللی است و در سطح جهان به آن توجه شده مدنظر قرار دهیم، این مسئله می تواند از دریای عمان ارتباطات با هند، کشورهای آسیایی مرکزی، چین، روسیه و از آن طریق به اروپا برقرار کند. چابهار یک نقطه مرزی و محروم و در عین حال استراتژیک در این خصوص به شمار می آید.

مناطق آزاد توانسته است برای آینده کشور چراغ راهی در توسعه پیرامونی و تأثیر بر روی اقتصاد کلان به وجود آورد از این جهت وجود مناطق آزاد یک ضرورت است. اگرچه در پیاده سازی اهداف کلان، فعالیت هایی صورت گرفته اما باید کارهای اساسی دیگری نیز انجام شود و در مجموع راه زیادی پیش رو قرار دارد بنابراین موقعیت ویژه و استراتژیک کشور با داشتن ١۵ همسایه در مطالعات کارشناسی تعیین نقاطی برای راه اندازی مناطق آزاد جدید مورد توجه قرار گرفته است.

در حال حاضر مناطق آزاد کشور در بحث واگذاری زمین به سرمایه گذاران تابع قوانین و مقرراتی است که بر اساس صلاحیت، توانمندی و سابقه سرمایه گذاران برای ایجاد صنایع و تولیدی ها و سرمایه گذاری با بازدهی بالا واگذار می شود و واگذاری دیگری به جز محدوده های مشخص شده در شهرک های صنعتی و از پیش تعریف شده وجود ندارد.

ضمن اینکه باید تأکید کنیم بر اساس توافق میان دولت و مجلس در بحث مناطق آزاد جدید، امکان واگذاری قطعی زمین به افراد برای جلوگیری از بالارفتن قیمت ها وجود ندارد. مناطق آزاد؛ امروز به دنبال ایجاد محیطی امن برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی است.

درخصوص ادعای دریافت عوارض توسط منطقه آزاد انزلی؛

در این راستا باید عنوان نمود که سازمان های مناطق آزاد در اجرای ماده ۱۰ قانون چگونگی اداره مناطق آزاد و در چارچوب ضوابط و مقررات بودجه ای مصوب هیئت محترم وزیران مبادرت به اخذ عوارض می نمایند.

شایان ذکر است مستند به ماده ۱۱ قانون صدرالاشاره صدور هرگونه مجوز در محدوده مناطق آزاد با سازمان هر منطقه می باشد. مضاف بر نص اخیرالذکر، در حوزه ساخت وساز و ضوابط شهرسازی نیز براساس دستورالعمل اخذ عوارض و شیوه نامه مربوطه که به تصویب هیئت وزیران رسیده اخذ می نماید.

در ادامه به اطلاع می رساند که در برنامه های اجرائی مناطق آزاد توسعه جوامع محلی از اصلی ترین اهداف پیش بینی شده بوده که در تمامی این مناطق در دست اقدام است و درخصوص بهبود محیط و عمران روستایی سازمان منطقه آزاد انزلی در طی حداقل چهار سال اقدامات مناسب و متعددی با اعتباری بالغ بر ۱۳۰ میلیارد ریال انجام داده که این اقدامات در راستای توسعه روستاها و افزایش درآمد های ساکنان روستاهای منطقه بوده که می توان از آن جمله به جمع آوری زباله و تنظیفات، ارائه خدمات آتش‏نشانی و اورژانس در سطح روستاهای منطقه ارائه خدمات حمایتی و فقرزدایی از طریق توزیع سبد حمایتی برای ساکنان بی بضاعت، ارائه خدمات کمک آموزشی در سطح روستاهای منطقه از طریق بازسازی مدارس و تجهیز آنها، ایجاد مدارس هوشمند با جذب و مشارکت سرمایه گذار سازمان و شرکت اروپایی، ارائه خدمات فرهنگی و کمک به بازسازی مساجد و اماکن مذهبی، آموزش قالی بافی و آموزش پرورش طیور به صورت ارگانیک و همچنین آموزش صنایع دستی و حصیربافی و توسعه و ترویج کشت محصولات ارگانیک اشاره کرد.

در ادامه ادعای نویسنده درخصوص نسبت فامیلی جناب آقای مسرور رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با دکتر نوبخت کذب بوده و ایشان هیچ گونه نسبت نسبی و سببی و خویشاوندی با جناب آقای دکتر نوبخت معاون محترم رئیس جمهور و سخنگوی گیلانی دولت ندارد. در گزارش عملکرد اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی مناطق آزاد به عنوان پیشران های صادرات کشور برگزیده شدند به نحوی که در سال ۱۳۹۵ صادرات مناطق آزاد بیش از ۲۷ درصد رشد یافته و به ۸۱۴ میلیون دلار بالغ گردید.

این رشد چشمگیر، در سال ۱۳۹۶ نیز تکرار گردید و رکورد یک میلیاردو ۴۰ میلیون دلاری صادرات از مبدأ مناطق آزاد تجلی گر اقدامات حمایتی مؤثر مناطق از صادرات کنندگان است.

لازم به ذکر است این عملکرد مجزا از آمار ترانزیت خارجی، صادرات کالای داخلی از طریق مناطق آزاد و صادرات به سرزمین اصلی است که در مجموع این حوزه ها نیز عملکردی بیش از هفت میلیارد دلار در سال ۱۳۹۶ به ثبت رسیده است.

طرح لایحه ایجاد هشت منطقه آزاد و ١٢ منطقه ویژه اقتصادی جدید در حالی قرار است در اردیبهشت ماه سال جاری در صحن علنی مجلس شورای اسلامی بررسی شود که نزدیک به چهار سال میان نمایندگان دولت، دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و نمایندگان خانه ملت در کمیسیون های مربوطه و جلسات متعدد مورد بررسی های کارشناسی در محدوده های پیشنهادی، مساحت هر یک از آنها و جانمایی آنها انجام شده است که به نظر می رسد این مقدار زمان طی شده کافی باشد.

آنچه باید در نظر گرفته شود، مساحت مناطق آزاد ما حدود شش هزارو ۵٠٠ کیلومتر مربع است که حدود ٢٠٠ کیلومتر مرز دارد و جمعیت آن کمتر از یک میلیون است. برای مقایسه باید تمامی عوامل سیاسی و منطقه ای را در نظر داشت. با همه‏ این محدودیت ها در مناطق آزاد و مناطق ویژه اقتصادی حدود ۴۵٠ هزار شغل مستند به فرم تأمین اجتماعی ایجاد شده است که خود نشانگر موفقیت های نسبی است. بی شک در اعلام نظر کارشناسی و مقایسه های آماری ضروری است مصادیق ثابت و متغیری به شکل یکسان در قیاس به عنوان شاخص در نظر گرفته شوند.

ذکر این نکته ضروری است که در تمامی این نشست ها موارد درخواستی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و نمایندگان دولت در لایحه ایجاد مناطق آزاد جدید بررسی شده تا برخی مشکلاتی که در گذشته وجود داشته تکرار نشود.

نگاهی به مناطق آزاد جدید نیز نشان می دهد که تمامی آنها در هم جواری ایران با همسایگان قرار داشته و رویکرد آنها بر این اساس تعریف شده است که ورود کالای مسافری به این مناطق ممنوع است و سرمایه گذاری ها بر محوریت توسعه صادرات انجام می شود.

مجموع اقدامات انجام شده در مناطق آزاد کشور در دولت یازدهم و اولین سال دولت دوازدهم نشان می دهد که مناطق آزاد در مسیر توسعه و پیشرفت قرار دارند.

مناطق آزاد فعلی امروزه از مرحله ضروری تأمین زیرساخت ها در بخش های مختلف گذر کرده اند و در حال برنامه ریزی برای ایجاد مراکز پولی- مالی بین المللی، بورس بین الملل و پیاده سازی فرایندهای نوین در جهت افزایش صادرات هستند. ساخت فرودگاه در ١٨ ماه در منطقه آزاد ماکو به عنوان دروازه تجارت با اروپا و نیز ساخت یک پایانه صادراتی و تعریض تمامی مسیرهای دسترسی به ماکو و مرز بازرگان، تکمیل و بهره برداری از اسکله های بندر کاسپین در منطقه آزاد انزلی برای توسعه تجارت با کشورهای آسیای میانه، بهره برداری از فاز اول بندر چابهار برای توسعه تجارت میان ایران، هند و افغانستان، ساخت فرودگاه در جزیره هندورابی و ساخت اسکله ٣۵هزارتنی در بندرگاه کیش، تبدیل منطقه‏ آزاد اروند به قطب صنایع فولادی با بهره برداری از کارخانه فولاد کاوه و احداث مجتمع فولادی جهان آرا و ساخت پایانه صادراتی در مرز شلمچه و همچنین سرمایه گذاری های انجام شده در حوزه انرژی در جزیره قشم از پالایش نفت و گاز و نیروگاه تولید هم زمان آب و برق گرفته تا ساخت نیروگاه خورشیدی و وجود یکی از بزرگ ترین مراکز گلخانه ای کشور در مساحت ۵٠هکتاری و صادرات ١٠٠درصد محصولات تولیدی در منطقه آزاد ارس و بسیاری پروژه های سرمایه گذاری شده دیگر در این مناطق، نشان می دهد که امروز مناطق آزاد کشور به ماهیت اصلی خود دست یافته اند و در مسیر صحیح گام برمی دارند. موارد اشاره شده فوق جهت تنویر افکار عمومی ارائه شد؛ اگرچه بسیاری از موضوعات مطرح شده نشان از بی اطلاعی و مواردی همچون ادعای رانت اطلاعاتی از غرض ورزی های شخص نگارنده است که از طریق مراجع ذی صلاح قابل پیگیری خواهد بود.

علاوه بر موارد اشاره شده، گزارش پیاده سازی برنامه های ابلاغی ستاد اقتصاد مقاومتی نیز به پیوست ارائه شد.

درنا کسرایی، مدیر روابط عمومی و دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا