شناسه خبر : 136439
تاریخ ارسال : ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۰ ق٫ظ

پای روحانی بایستیم

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

کامبیز مهدی‌زاده در یادداشتی در روزنامه شرق، نوشته است: پاک‌دست‌ترین دولت تاریخ امروز تعدادی از چهره‌های اصلی خود را در زندان می‌بیند. عزت ایران، ارزشمندترین هدفی بود که حسن روحانی در این سال‌ها دنبال کرد. به یاد آوریم زمانی را که کسی به استقبال رئیس‌ دولت وقت در فرودگاه برزیل نرفت و او با محافظان عکس یادگاری می‌گرفت. با‌این‌حال امروز ما از چاه درآمده‌ایم؛ اما همچنان در چاله‌ایم. دولت حسن روحانی توأمان توفیق‌ها و ناکامی‌های مهمی داشت که باید به طور جامع به آنها نگاه کرد؛ اما نباید فراموش کرد رئیس‌جمهور هیچ وقت اجازه نداد عزت مردم زیر سؤال برود و نگذاشت وقتی نماینده ملت ایران در سازمان ملل صحبت می‌کند، بیشتر حاضران سالن را ترک کنند.

 

وقتی روحانی به صحن مجمع عمومی رفت، همه به احترام ایران و ایرانی ایستادند و تشویق کردند. همه از فرهنگ بزرگ ایران یاد کردند. کجا در تاریخ سراغ داریم کشوری از فصل هفتم منشور ملل متحد به سلامت بیرون آید؟ او این کار را با همه مصائب و مشکلاتش به جان خرید تا عزت و اقتدار ایرانی خدشه‌دار نشود. او سنگ صبور شد و همه سختی‌ها، تهمت‌ها‌ و ناسزاها را به جان خرید تا ایران سربلند بماند.

حسن روحانی با بداقبالی‌های مهمی نیز در سطح بین‌المللی و منطقه‌ای روبه‌رو شد. وقتی دولتی افراطی و تندرو در آمریکا روی کار آمد، مشکلات فراوانی را برای ایران به وجود آورد که یکی از آنها خروج از برجام بود. برخی می‌گویند دولت روحانی پیش‌بینی روی‌کارآمدن دولت ترامپ را نکرده بود و برای شرایط پس از ریاست‌جمهوری او تدابیر ویژه‌ای نداشت. به یاد داشته باشیم روزی که ترامپ از برجام خارج شد، نقشه و دام بزرگی برای ایران پهن کرده بود و متأسفانه تندروهای داخل نیز با آن هم‌صدا بودند که ایران هم بلافاصله باید از برجام خارج شود. به این فکر کنیم که اگر از برجام خارج می‌شدیم، آمریکا به هدف خود می‌رسید و فردای آن روز پرونده ایران را به شورای امنیت ارجاع می‌داد و همه تحریم‌ها یک‌شبه برمی‌گشت؛ اما با رهنمود مقام معظم رهبری و تدبیر رئیس‌جمهور این نیرنگ نیز خنثی شد.

امروز دیگر صدای آمریکا، کمتر گوش شنوایی در جهان دارد. بین آمریکا و اروپا اختلافات و شکاف اساسی وجود دارد. نگاه نژادپرستانه، ضدمسلمان و نگاه از بالا به پایین اختلاف جدی اروپایی‌ها با آمریکاست. درست است اروپایی‌ها یکی به نعل می‌زنند و یکی به میخ؛ ولی به یاد داشته باشیم آنها به خاطر حفظ وجهه بین‌المللی و جایگاه خود میان مردم کشورشان نمی‌توانند به آنچه امضا کردند، پشت کنند و به‌اصطلاح در رودربایستی قرار گرفته‌اند.

فرصت دوماهه‌ای که حسن روحانی به آنها داد، تلنگری بود که به خود بیایند و به وعده‌های خود عمل کنند. در این چند روز از بزرگان اروپایی می‌شنویم که اروپا باید به قول‌های خود در قبال ایران عمل کند و این همان نتیجه‌ای بود که حسن روحانی دنبال می‌کرد؛ یعنی فشار به اروپا و حفظ عزت مردم ایران.
یاد جمله‌ای از ستارخان افتادم که می‌گفت خاک می‌خوریم؛ ولی خاک به دشمن نمی‌دهیم. امروز بعد از گذشت این سال‌ها هنوز اولویت برخی پایین‌کشیدن و تخریب وجهه روحانی است. امروز زمان اتحاد است؛ نه کینه‌ورزی و گرفتن انتقام. او پای عزت مردم ایران ایستاد و به همه نشان داده هم مرد مذاکره‌ایم و هم مرد دفاعیم. پای او بایستیم، او را تنهاتر نگذاریم./ شرق

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا