شناسه خبر : 115201
تاریخ ارسال : ۷ تیر ۱۳۹۷ - ۲:۰۵ ب٫ظ

چرا برخی منتقدان دولت یکسویه می تازند؟! نگاهی به موج انتقادهای جدید برخی از رسانه ها نسبت به دولت!!

سرویس سیاسی «خط اعتدال»
در حالیکه این روزها موج حملات و هجمه های تخریبی مخالفان دولت به بهانه مشکلات اقتصادی کشور افزایش یافته و تقریباً همه آنان قصد ایجاد فضای جنگ روانی و اشاعه ناامیدی و بی اعتمادی نسبت به دولت را در پیش گرفته اند، برخی از حامیان دیروز دولت به شکلی شائبه برانگیز و ابهام آمیز در هیئت مخالفان و منتقدان یکسویه دولت ظاهر شده اند و به جای ارائه تحلیل های جامع و منصفانه در باره ریشه های پیامدهای ناهنجار اقتصادی یا بازتاب نظرات سازنده کارشناسان و متخصصان، با برجسته کردن نظرات برخی افراد، دولت را آماج انتقادات تند خود قرار می دهند. در حالی بسیاری از کارشناسان اقتصادی کشور این مشکلات را ساختاری و ریشه دار می دانند، برخی از رسانه های به اصطلاح اصلاح طلب! یا برخی از رسانه های اصول گرا مشکلات را متوجه اشخاص یا چهره های شاخصی می کنند و آنان را مقصران اصلی معضلات کنونی می دانند! بدیهی است که چنین رویکردهایی در نقد و تحلیل مسایل کشور، بیش از منافع و مصالح ملت و نظام، اغراض جناحی و باندی را دنبال می کنند !
اکنون که بی تردید، مشروعیت و مقبولیت نظام در گرو میزان اعتماد و امیدواری مردم به کارآمدی نظام سیاسی است، مهمترین رسالت رسانه ها ایجاد اعتماد و آرامش در سطح جامعه و انعکاس تمام واقعیت های آشکار و پنهان جامعه است، تا با ایجاد فضای مناسبی برای تبادل اطلاعات و نقد و گفتگو، موجب ایجاد فضایی سازنده و تحول آفرین باشند، اما گویا برخی از رسانه ها تمایل دارند که همسو با برخی باندهای فرصت طلب و اقتدارگرای داخلی و خارجی، ساز مخالف بنوازند!
این رسانه های غوغاسالار، به جای همنوایی با مخالفان و تندروهای بظاهر دلواپس از آنان نمی پرسند که چرا در طول یک دهه سکانداری قوه ی اجرایی کشور توسط اصولگرایان، هیچ نسخه شفابخشی برای رفع مشکلات عدیده کشور ارائه نکردند و امروز که نقش دایه مهربان تر از مادر را بازی می کنند، چرا بخاطر منافع و مصالح ملی، برای یاری دولت و مجلس گامی برنمی دارند؟!
چرا مانند اپوزیسیون مخالف نظام بحران های مقطعی از جمله بحران ارزی و پولی کشور را دستاویز هجمه های تخریبی علیه دولت می کنند؟ چرا عوامل و ریشه های پدید آمدن این بحران ها را تحلیل نمی کنند و از کارشناسان و نخبگان ارائه راهبردها و راهکارهای قابل اجرا نمی خواهند؟!
برخی از پایگاه های خبری، بجای نقد وضعیت اقتصادی و تحلیل ریشه های آن و نیز افشای دست های پنهان التهاب آفرین در بازار، صرفاً اظهارات معاون اول رییس جمهور را تحت عنوان «افاضات کلیشه ای» با عباراتی ابتدایی و عامیانه به چالش می کشد و وی را متهم به بی خیالی نسبت به سرنوشت مردم، و اصحاب رسانه خود را نگران از بی خیالی آقای جهانگیری وانمود می کند!
این پایگاه خبری دیگر اعضای دولت چون «نوبخت» و «نهاوندیان» و دیگران را نیز با چنین ادبیاتی مورد انتقاد قرار می دهد! اما نکته جالب و عجیب در این میان آن است که در آماج انتقادات، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از حاشیه امن برخوردار است؛ چنانکه گویا آذری جهرمی وزیر دولت اعتدال نیست!! از سوی دیگر آقای جهانگیری بیش از گذشته در آماج انتقادات و هجمه هاست!
پس از ارائه گزارش مبسوط آقای جهانگیری در جلسه غیرعلنی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با حضور تیم اقتصادی دولت در مورد اقدامات انجام شده، اعلام شد در مقابله با گرانی‌ها جای نگرانی درباره مسائل اقتصادی و وضعیت معشیتی مردم نیست و راهکارهایی برای تامین مایحتاج مورد نیاز مردم در نظر گرفته شده است.
همچنین اعلام شد که کارگروهی از قوای سه‌گانه برای مبارزه جدی‌تر با مسائل و مشکلات پیش‌رو تشکیل شده است و راهکارهای اساسی اندیشیده شده تا بتوان مایحتاج مورد نیاز مردم را تامین کرد، همچنین مواد اولیه به کارخانجات و بخش صنعت داده شده و واردات در این موارد بدون محدودیت صورت گیرد، لذا جای نگرانی برای مسائل اقتصادی مردم و وضعیت معیشت آنها وجود ندارد. همچنین قرار شد دولت طی هفته‌های آینده تصمیم‌گیری‌ها و نظارت های خود را اعلام کرده و کنترلش را بر وضعیت بازار بیشتر کند، همچنین این توضیح داده شد که کالاهای ضروری با دلار ۴۲۰۰ تومان وارد شده به همین دلیل باید در زمان فروش نیز نرخ های مصوب اعلامی را اعمال کند. و نیز در مورد موضوع افزایش قیمت ارز اعلام شد که در این باره نیز دولت‌ در هفته‌های آینده سیاست‌های کلی خود را اعلام می‌کند. نقدینگی باید به خوبی هدایت شود.

اما برخی از رسانه ها بدون توجه به تلاشهای دولت و مجلس برای برون رفت از بحرانی که پس از نقض برجام از سوی آمریکا و بدعهدی برخی کشورها دامنگیر کشور شده، با عباراتی تند و گاه تمسخر آمیز دولت را عامل اصلی و مسبب وضعیت کنونی دانسته و سعی در القای یأس و بی اعتمادی به مردم و ناکارآمد نشان دادن دولت دارند!
اکنون باید پرسید آیا رسالت یک رسانه در مواجهه با مشکلات و بحران های یک کشور همین است؟ آیا رسانه باید تبدیل به تربیون انتقاد محض و ناسزاگویی و پراکندن سخنان یأس آلود و سیاه نمایی مطلق شود؟ آیا رسانه ها باید تکرار کننده اقسام سخنان برخاسته از کف خیابان ها باشند؟ استفاده از ادبیات پوپولیستی و نشر و ترویج سخنان بی اساس و بی فایده در شأن یک رسانه ی ملّی نیست! استفاده از عباراتی چون«سکوت مرگبار دولت»، «افتضاح ارزی»، «کک دولت نمی گزد»، «رفتن به دره هولناک» «سکوت مرگبار بانک مرکزی و تیم اقتصادی دولت» و مانند آن» چه کمکی به بهبود اوضاع یا ارتقای اطلاعات و آگاهی مردم می کند؟ چگونه این رسانه ها مدام دم از توطئه و دسیسه های دشمنان می زنند، اما ایجاد جنگ روانی و ایجاد التهاب در اقتصاد و بازار توسط عوامل دشمن را انکار می کنند؟!
اگر رسانه های صرفاً منتقد و پرخاشگر، از کارشناسان و اندیشمندان خبره ای در هیئت تحریریه خود بهره می بردند، باید مردم را به این حقیقت واقف می کردند که مشکلات ساختاری در اقتصاد در بزنگاه هایی، خود را در قالب بحران هایی نشان می دهد و این در هر کشوری قابل رخ دادن است. اصلاح مشکلات ساختاری هم با انجام اقداماتی دفعی و آنی ناممکن است.
در شرایط کنونی افراطی‌گری و تنش‌زایی سمّ مهلک پیشرفت کشور است و بی‌تردید دستیابی به خواست ملت و وحدت و وفاق ملی و پیشرفت و توسعه همه‌جانبه کشور، جز از طریق اهتمام مجدانه صاحب‌منصبان کشور، پای‌بندی صادقانه به قانون اساسی و تلاش مستمر همگان برای اجرای تمام و کمال آن، به‌عنوان میثاق ملی و محور اتحاد و همبستگی و فصل‌الخطاب همه اختلاف نظرها و سلیقه‌ها در سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و اداره امور کشور، با پرهیز از تبعیض و رفتار فراقانونی، میسر نیست. لذا رسانه ها باید شفاف و صادقانه و مستند اطلاعات را در اختیار مردم قرار دهند و با آنان از وضعیت و شرایطی داخلی و خارجی کشور و از شرایط سختی که کشور با آن مواجه است سخن بگویند و یادآور شوند که هیچ کشوری نمی تواند به آسانی از چنین بحران هایی خارج شود، بویژه کشوری که با اقسام تحریم ها و بدعهدی ها مواجه است. ریشه ها و عوامل مشکلات و بحران های اقتصادی و سیاسی را بصورت علمی و کارشناسانه تحلیل کنند. در باره شایعات، دروغها، ایجاد جنگ روانی و تنش زایی در متن جامع توسط دشمنان و بدخواهان به مردم هشدار و آگاهی دهند. فضای نقدهای عالمانه و راهبردی را گسترش دهند. بگویند که دست دولت آنچنان باز نیست که دلارهای انبوه به بازار تزریق کند تا قیمت‌ها پایین بیاید. بگویند که فشارهایی به دولت وارد می شود تا ایران را به زانو درآورده و پای میز مذاکره بکشاند.
هر چند ارائه گزارش های کارشناسی همراه با آمار به ویژه از سوی معاون اول و یا سخنگوی دولت و همچنین ارائه برنامه های آینده دولت در حوزه اقتصادی، در اطمینان بخشی به افکار عمومی و اقبال بیشتر مردم به روحانی، کمک شایانی خواهد کرد. این مهم وظیفه دولت دوازدهم را برای سامان دادن به اقتصاد، مضاعف می کند. بنابراین یکی از مهم ترین پیش نیازهای این اقدام، امنیت پایدار در همه حوزه هاست و دمیدن بر آتش اختلافات و واردشدن دولتمردان در فرایندی فرساینده و بی حاصل، دامی است که مخالفان دوآتشه دولت تدارک دیده اند. به نظر می رسد بهترین پاسخ به تخریبگران دولت، تمرکز مستمر و دقیق بر پاسخ گویی به مطالبات و دغدغه های اصلی مردم است.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا