شناسه خبر : 125046
تاریخ ارسال : ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۳:۱۶ ب٫ظ

چرا تحریم های آمریکا علیه ایران کارایی متصور ترامپ را نخواهد داشت؛ روزنامه العربی الجدید

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

«سامح راشد» تحلیلگر برجسته مصری در روزنامه «العربی الجدید» می نویسد: امروز(دوشنبه) دور دوم تحریم های تحمیلی آمریکا علیه ایران اجرایی می شود. بسته جدید تحریم های آمریکا جامع و متنوع است وزمینه ها و سطوح مختلفی را شامل می شود و تصور می شود که نقض آن تاثیر مستقیمی روی بخش های مختلف اقتصاد ایران برجای می گذارد.

به گزارش خط اعتدال، راشد در این مطلب با عنوان «درباره سودمندی تحریم ها علیه ایران» با اشاره به این موضوع هچنین می نویسد: اصولا راهکار تحریم به هیچ وجه منجر به تغییر رفتار یک کشور ، تضعیف نظام حکومتی آن و یا شکستن اراده آن نمی شود بلکه برعکس در موارد زیادی واکنش های عکسی را در دو سطح مردمی و رسمی به همراه داشته است به طوری که در بیشتر موارد باعث می شود مردم به حکومت ها روی بیاورند.

ضعف های تحریم های جدید از کجا نشات می گیرد

نویسنده با اشاره به اینکه اما این بار برخلاف تحریم های پیش از توافق هسته ای، موانع اصلی پیش روی تحریم های آمریکا از داخل ایران نشات نمی گیرد، ادامه می دهد: ضعف های تحریم های جدید آمریکا از مکانیسم اجرای آنها و یا به عبارتی صحیحتر از شکاف های نهفته در نحوه اعمال آنها آغاز می شود؛ دولت آمریکا ناچار شده است برخی کشورها را از ممنوعیت تعامل با ایران بویژه در زمینه تجارت نفت مستثنا کند و علی رغم اینکه تنها هشت کشور چنین استثنائی را به دست آورده اند اما تجربه طولانی ایران در زمینه دورزدن تحریم ها نشان می دهد که این کشور به خوبی از معافیت های داده شده به برخی از کشورها استفاده خواهد کرد و چارچوب تجارت نفتی خود با کشورهای دیگر را گسترش خواهد داد.

تحلیلگر مصری با بیان اینکه پس از آنکه واشنگتن به وضوح اعلام کرد که هدفش به صفر رساندن نفت ایران یعنی به صفر رساندن صادرات نفی این کشور است؛ معافیت برخی کشورها تنها به معنای اقرار به عدم موفقیت در تحقق هدف نیست بلکه به معنای کنار گذاشتن آن نیز می باشد، ادامه می دهد: برخلاف تحریم های سابق، واشنگتن در تحریم های جدید تنهاست و شرکای سنتی آمریکایی ها نه فقط با این تحریم ها مخالفت کرده اند بلکه  حتی اروپایی ها در این خصوص راهکارهای عملیاتی در پیش گرفته اند و یک نهاد اقتصادی برای تنظیم همکاری اقتصادی با ایران ایجاد کرده اند که هدف آن نه تنها دور زدن تحریم های آمریکاست بلکه تضمین تداوم توافق هسته ای با تهران نیز هست.

روسیه و چین و دوستان سنتی ایران بیکار نخواهند نشست

راشد در ادامه با بیان اینکه علاوه بر این، بانک سرمایه گذاری اروپا تلاش می کند خسارت های بانکی و مالی ایران را چه یه صورت مستقیم و چه از طریق میانجی گیری میان ایران و منابع مالی و فعالیت های توسعه ای و شرکت های سرمایه گذاری در اروپا و آسیا کاهش دهد، یادآور می شود: البته تهران دوستان سنتی خود را نیز دارد که پیش از این برای مقابله با تحریم های غرب، نقش محوری ایفا کرده اند. آنها علی الخصوص چین، روسیه، کره شمالی و ونزوئلا هستند. علاوه بر این ایران به خوبی قادر است از طریق گذرگاههای تجاری متنوع درکشورهای همسایه بویژه از طریق کشورهایی نظیر ترکیه، مزایای ژئواستراتژیک را به دستاوردهای اقتصادی و سیاسی  تبدیل کند.

نویسنده با بیان اینکه در سایه سیاست خصمانه ای که ترامپ در قبال کشورهای بسیاری دنبال می کند و در پرتو منطق اجبار و زبان زور در مدیریت روابط خارجی واشنگتن، قطعا چین که با نوعی جنگ تجاری شدید از جانب آمریکا روبروست، هرگز از پشتیبانی ایران کوتاهی نخواهد کرد، در ادامه می آورد: همچنانکه کشورهایی نظیر ترکیه که روابطش به برکت ترامپ همیشه با آمریکا متشنج بوده است، هرگز دستاوردهای اقتصادی و منافع استراتژیک خود با ایران را به خاطر ترامپ فدا نخواهد کرد. چنین رویکردی بر کشورهای بسیار دیگری که از قلدوری های ترامپ و باج خواهی های وی می نالند نیز صدق می کند.

تحریم ها کارایی متصور ترامپ را نخواهد داشت

این کارشناس امور خاورمیانه در پایان تحلیل خود ادعا می کند: موانع زیادی که در برابر تحریم های واشنگتن علیه ایران وجود دارد به معنای آن نیست که دور جدید تحریم ها کاملا شکست می خورد اما مطمئنا کارایی متصور آن در نزد ترامپ و کرکس های دولتش را از دست خواهد داد امری که در نهایت به تداوم کشمش و از سرگیری بازی مذاکره و معامله منجر خواهد شد که هم تهران و هم واشنگتن آن را با امتیاز مناسب می دانند.

مطلب را در العربی الجدید ببینید

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا