شناسه خبر : 166736
تاریخ ارسال : ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۶:۴۰ ب٫ظ

چرا سردار دیپلماسی ایران، باید در داخل هم مورد هجمه واقع شود؟!

چرا سردار دیپلماسی ایران، باید در داخل هم مورد هجمه واقع شود؟!

از زمانی که دکتر محمدجواد ظریف مدیریت دستگاه دیپلماسی ایران را بر عهده گرفت همگام و همراه با سردار سرلشکر شهید حاج قاسم سلیمانی مبارزه و مقاومت عزتمندانه ای علیه تهدیدها، فشارها و زیاده خواهی های آمریکا و اسراییل و ایادی آنها مدیریت کردند و با تبعیت از رهنمودها و تدابیر رهبر معظم انقلاب مقاومت و مذاکره ی مبتنی بر عزت و اقتدار را سرلوحه ی تلاشهای دیپلماسی مقاومت قرار دادند. از این جهت همواره مورد کینه و بغض دشمنان نظام اسلامی قرار گرفتند؛ چنانچه سردار سلیمانی جان خود بر سر این آرمان گذاشت و به فیض شهادت نایل گردید. دکتر ظریف نیز در عرصه دفاع از انقلاب اسلامی ایران به تنهایی در میدان نبرد ایستاد و هرگز گامی به عقب برنداشت تا جایی که رهبری چندین بار از وی و همکارانش با عنوان پیکارگران عرصه جبهه خارجی نام بردند. قدرت گفتگو و مذاکرات سردار دیپلماسی که سبب شد دیپلمات‌های بزرگ جهان او را «دشمن قابل احترام» بنامند، همواره از سوی دشمنان نظام مورد هجمه و تخریب گرفت تا آنجا که آمریکا وزیر خارجه کشورمان را بر خلاف عرف بین الملل به اتهام «سخنگوی سیاست های ایران»(!) تحریم کرد و در صدد اعمال محدودیت هایی برای وزیر خارجه کشورمان برآمد؛ اقدامی که توسط مسئولان کشورهای خارجی محکوم شد و عاملی برای ایجاد ممانعت در مسیر گفت وگوها تلقی گردید.
علی رغم همه تهدیدها و فشارها، پس از مقابله و نبردهای دشوار دکتر ظریف با دولت آمریکا و حامیان منطقه ای اش و نیز گفتگوهای دیپلماتیک با طرف های اروپایی برجام و نیز برخورد انتقادی با شورای امنیت، سردار دیپلماسی ایران-که رهبر معظم انقلاب او را «امین، غیور، شجاع و متدین» خواند- در خانه ملت توسط برخی از نمایندگان مجلس یازدهم آماج اتهامات و توهین‌ها قرار گرفت و مجبور شد علاوه بر تبیین مواضع عزتمندانه و شجاعانه جمهوری اسلامی در عرصه جهانی، در مقابل دوستان داخلی هم از خود دفاع کند!
بدیهی است که نظارت بر عملکرد مدیران اجرایی کشور و نیز طرح پرسش، انتقاد و مخالفت از حقوق مسلم نمایندگان مجلس است، اما اینک این پرسش ها پیش روی ما قرار دارد که آیا رفتار و برخورد غیراخلاقی، غیرقانونی، غیرمنطقی و غیر منصفانه برخی از نمایندگان نسبت به دکتر ظریف، سخن و صدای مردم ایران است؟ آیا این توهین ها پاسخ کسی است که مردانه و شجاعانه در برابر همه ی دشمنان ایران ایستاده و نام نیکی از خود در سپهر تاریخ سیاسی ایران برجا گذاشته است؟ آیا اصولاً توهین و اتهام بستن های غیرمستند و خلاف واقع در شأن نمایندگان مجلس است؟ در شرایطی که کشور ما بیش از هر زمان دیگر نیاز به وحدت و تک صدایی و همدلی دارد؛ آیا چنین اقدام تشنج آفرینی به صلاح کشور است؟ آیا چنین رفتارهای خارج از اخلاق و عرف و قانون موجب خشنودی و رضایت دشمنان ایران نمی شود؟ مخالفان داخلی با چنین هنجارشکنی ها و تخریب ها آب به آسیاب چه کسانی می ریزند؟ بی تردید ایجاد چنین شکاف و اختلاف هایی بین دولت و مجلس که توسط برخی از خام اندیشان و مغرضان داخلی ایجاد می شود، به تحلیل ها و تخریب های دشمنان کشور صحّه خواهد گذاشت و سبب یأس و ناامیدی ملت ایران و دوستداران انقلاب اسلامی خواهد شد. ساز مخالف و ناکوک برخی نمایندگان، همنوا با دشمنان و بدخواهان ایران سرافراز شنیده خواهد شد!
موضع گیری و حمله تند برخی از نمایندگان مجلس یازدهم علیه دکتر ظریف- که البته قابل پیش‌بینی بود-یک خطای فاحش سیاسی است که علاوه بر آنکه ناقض منافع ملی است، اغراض و اهداف جناحی و باندی برخی مخالفان را محقق نخواهد ساخت. از سوی دیگر بخش از این اشتباه را نیز باید ناشی از بی تجربه گی و تازه‌کار بودن برخی از نمایندگان جدیدالورود دانست که نخستین دوره نمایندگی را تجربه می کنند و اشراف و آگاهی لازم در زمینه امور پارلمانی و واقعیت‌های سیاسی جهان و منطقه و نیز شرایط خاص و حساس کنونی کشور ندارند؛ لذا شعارزدگی و رفتار هیجانی و سطحی و غیر منطقی آنان را نباید منطبق با رویکرد و جهت گیری مجلس یازدهم تلقی کرد.
بی تردید دولت اعتدال و وزارت امورخارجه با قاطعیت و جدیت به دیپلماسی عزت و مقاومت و اقتدار خود ادامه خواهد داد؛ اما از همه ی مسئولان، مدیران، نمایندگان، فعالان سیاسی و رسانه های کشور انتظار می رود که در شرایطی که کشور به‌شدت نیاز به آرامش دارد، در مواجهه یا نقد و تحلیل سیاست های کلان و راهبردی کشور، منطقی و عقلایی عمل کنند و ناخواسته آب به آسیاب دشمنان و بدخواهان جمهوری اسلامی نریزند. دستگاه دیپلماسی ایران اسلامی امروز بیش از هر زمان دیگری نیاز به حمایت و پشتیبانی تمامی ارکان و مدیران و مسئولان نظام دارد.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا