شناسه خبر : 179499
تاریخ ارسال : ۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۴:۵۸ ب٫ظ

چه کسی بودجه ۱۴۰۰را جابجا کرد!؟ آب از کجا گل آلود است!؟

چه کسی بودجه ما را جابجا کرد!؟   آب از کجا گل آلود است!؟

گروه اقتصادی: «چه کسی پنیر مرا جابجا کرد؟» عنوان کتابی در حوزه روانشناسی و سبک زندگی از «اسپنسر جانسون و کن بلانچارد» است است که در آن راه تغییر و ایجاد تنوع در زندگی را آموزش می‌دهد! حالا اما محمدباقر قالیباف رئیس مجلس یازدهم گویا هم پا در مسیر نویسنده این کتاب گذاشته است و با جابجاکردن جداول بودجه، چنان تغییری در دخل و خرج یک ساله جمهوری اسلامی ایران ایجاد کرده است که هم حیرت ناظران را به دنبال داشت و هم واکنش ۱۰۰ نماینده مجلس را.

اصل ماجرا را باید از یک فرایند معمول در تصویب و ابلاغ بودجه از مجلس به دولت جست و جو کرد.
مطابق روال، پس از تصویب بودجه های سالانه، ابتدا مصوبات و احکام بودجه و بعد در فاصله دو روز و حداکثر یک هفته، جداول هم به پیوست برای رئیس جمهوری ابلاغ می شود. رئیس جمهوری هم ابلاغ مجلس را برای سازمان برنامه و بودجه و دیگر ارکان دولت ارسال می کند تا مقدمات، آیین نامه و سازوکارهای اجرای قانون بودجه را فراهم کنند.
امسال، در نخستین بودجه ای که مجلس یازدهم تصویب کرد، فاصله میان ارسال مصوبات بودجه به دولت و سپس ارسال جداول بودجه به دولت، به جای دو روز یا یک هفته، یک ماه طول کشید. اکنون با واکنش های نمایندگان روشن شد که این فاصله و تعلل، بی دلیل نبوده و گفته می شود برخی در مجلس، از جمله قالیباف، رئیس مجلس و الیاس نادران، رئیس کمیسیون تلفیق در جداول بودجه و برخی ردیف ها دست برده، به برخی سازمان ها مانند صداوسیما و سازمان تبلیغات، منابع، یا همان پول بیشتری اختصاص دادند؟

این امر خلاف قانون، خلاف شرع، خلاف عرف، خلاف اخلاق و آرمان، نخستین بار از سوی علی خضریان، نماینده تهران و عضو جبهه پایداری برملا شد. خضریان در یک توئیت، مدعی شد که «متاسفانه بررسی جداول بودجه ۱۴۰۰ حاکی از تغییرات گسترده ارقام و اعداد پس از رای‌گیری لایحه بودجه در صحن مجلس با اطلاع و تأیید جناب‌تان می‌باشد. تا آنجا که در کمال تعجب جداول ۲۵روز پس از تصویب بودجه ابلاغ شده که در نوع خود بی‌نظیر است.»
او اضافه کرد: «لذا با توجه به رانت ایجادشده برای عده‌ای خاص و تذکرات متعدد نمایندگان پیرامون این موضوع که شنیده نشد، با هدف جلوگیری یک رانت بزرگ که منجر به ذبح قانون‌گرایی در نظام بودجه‌ریزی کشور خواهد شد، این تخلف را پیگیری خواهم کرد.»
این ادعای خضریان، ابتدا از سوی محافل سیاس و افکار عمومی جدی گرفته نشد، زیرا چنین سطحی از بی قانونی، دور زدن مجلس و اساسا نادیده گرفتن همه رویه های قانونی کشور و عمل کردن به شیوه قاجاری با خزانه و بیت المال، به ذهن کسی خطور نمی کرد.
وقتی دقایقی بعد، مجتبی توانگر، دیگر نماینده تهران از خصریان انتقاد کرد و ادعای او را تلاش پایداری ها برای تخریب قالیباف دانست، کمی از التهاب ها کاسته شد، به این امید که چنین تخلف بزرگ و بی سابقه ای از سوی قالیباف و نادران سر نزده باشد.
اما اظهارنظر کاظم دلخوش، دیگر نماینده مجلس در تایید ادعای خضریان، تیر خلاصی به خوش باوری مردم و حتی جریان های اصولگرا بود که باور نداشتند چنین کار خلاف عرف و اخلاقی، ان هم در چنین سطح ملی از دو چهره اصولگرا سر بزند.

دلخوش در گفت و گو با «برنا» با بیان اینکه «در جایگاه اعضای کمیسیون تلفیق امین مجلس بودیم، چند ماه به صورت شبانه روزی بر روی بودجه کار کردیم اما نهایتا جداول در ۲۵فروردین با تاخیر به دولت ارسال شد و همچنین در برخی از احکام بودجه تغییراتی صورت گرفته بود که با آنچه که نمایندگان به تصویب رسانده بودند، تفاوت داشت» اظهارکرد: «اعتقادمان بر این است بودجه نوشته شده و به تصویب رسیده توسط مجلس با بودجه ای که به دولت ارجاع شد تفاوت دارد. از هیات رییسه درخواست کردیم تا این موضوع را بررسی کند و نتیجه را به مجلس ارائه دهد. حدود۸۰ نفر از نمایندگان طرح شکایتی را به امضا رساندند و از هیات رییسه توضیحات لازم را درخواست کردند که چرا برخی از احکام بودجه جابه‌جا شده است.»
نماینده صومعه سرا، این حجم از دستکاری در بودجه را بی سابقه دانست و گفت: «چنین تخلفی مرسوم نیست، تیمی که پس از تصویب، بودجه را تنظیم کرده است احکام را مورد دستکاری قرار داده و این باید مشخص شود. چنین دستکاری در بودجه سابقه نداشته است.»

گزارش ها حاکی است که تعداد نمایندگان امضاکننده این نامه اعتراضی به هیات رئیسه از ۱۰۰ نفر هم عبور کرده است. اما وقتی کار به اینجا رسید، برخی حامیان رسانه ای و توئیتری قالیباف تلاش کردند توپ را در زمین سازمان برنامه و بودجه بیندازند. آنان که از ابتدا منکر هرنوع تغییر و دستکاری بودجه بودند، این بار مدعی شدند که این اتفاق در سازمان برنامه و بودجه و به دست معاونان و همکاران محمدباقر قالیباف رخ داده است.

اما این حربه، با اظهارنظر صریح محمد مهاجری، فعال سیاسی اصولگرا و برخی نمایندگان، کارگر نیفتاد. زیرا مهاجری، در توئیتی اعلام کرد که «با تحقیقی که کردم متوجه شدم سازمان برنامه و بودجه دخالتی در تغییر جداول بودجه ۱۴۰۰ نداشته است، بلکه آب از سرچشمه گل آلود بوده است.» او اضافه کرد: «یعنی آقای قالیباف بیش از ۲۰۰ تغییر را به عنوان مصوبه برای رئیس جمهور ارسال کرده و او هم ابلاغ کرده است.»
روز گذشته، روزنامه سازندگی، به نقل از نماینده ای که نام آن را افشا نکرد، جزئیات دستکاری در بودجه را تشریح کرد، جزئیاتی که نشان می دهد این امر فقط در جابجایی چند عدد یا جدول خلاصه نشده، بلکه اساسا برخی مصوبات و ردیف ها هم تغییر کرده است.
مطابق ادعای این روزنامه، عمده این تخلفات به سود سازمان تبلیغات و صداوسیما بوده است، به این معنی که قالیباف و نادران، در یک ماهی از تصویب بودجه در مجلس تا ارسال آن به دولت فرصت داشتند، به منابع و دریافتی های این دو سازمان اضافه کردند، آن هم پس از آنکه بودجه اساسا در مجلس تصویب شده و دیگر هیچ کس توان دستکاری در آن را ندارد.
روز گذشته انتشار فایل صوتی مصاحبه محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در پروژه «تاریخ شفاهی دولت تدبیر و امید» باعث شد مسائل دیگر، از جمله دستکاری بودجه به حاشیه برود و کمتر بحث ها و توجهات را برانگیزد. باوجود این، بعید به نظر می رسد که قاطبه نمایندگان مجلس، نسبت به این امر سکوت پیشه کنند، امری که نشان می دهد برخی در هیات رئیسه، به جای تمکین به قانون، از اعتماد نمایندگان سوء استفاده کرده و نظرات شخصی را در بودجه سالانه کشور دخالت داده اند.
اما حالا، در اتفاقی نادر که حتی در تاریخ مجلس، قانونگذاری و بودجه نویسی ایران از ابتدای مشروطه تا امروز بی سابقه است، در بودجه مصوب دستکاری شده است.

این نکته از این رو اهمیت دارد که مجلس، خود را به صفت انقلابی، ارزشی و آرمانی معرفی کرده است، درحالی که خلاف ها و رفتارهای مغایرادعاها در این فقره در تاریخ کشور بی سابقه است.
از این رو باید منتظر ماند و دید که واکنش نهادهای نظارتی و نیز دیگر نمایندگان به این بدعت خطرناک چیست، بدعتی که نشان دهنده رفتارهای قاجار به خزانه و بیت المال است، به این معنی که هر فرد برحسب صلاحدید خود در دخل و خرج کشور دست برده، بخشی را به سازمانی و بخشی دیگر را به سازمانی دیگر می دهد.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا