شناسه خبر : 110362
تاریخ ارسال : ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰:۵۱ ق٫ظ
رئیس مرکز پژوهش های مجلس در گفتگو با «خطِ اعتدال»:

کاری کنیم که یک صدا از جمهوری اسلامی به گوش برسد/نباید خود تحریمی داشته باشیم/تندروهای داخلی ذوق زده نشوند!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

 

رئیس مرکز پژوهش های مجلس گفت: در شرایطی که آمریکا برجام را به هم زده و دستور به اعمال تحریم های شدید تری نسبت به جمهوری اسلامی داده است باید انسجام ملی را حفظ کنیم و سیاست های غلط را کنار بگذاریم. سیاست های اقتصادی کشور را شفاف کرده و در قوای سه گانه برادری و همکاری ایجاد کنیم تا یک صدا از جمهوری اسلامی شنیده شود.

کاظم جلالی در گفت و گو با گروه سیاسی «خط اعتدال» بااشاره به تصمیم اخیر ترامپ مبنی بر خروج از برجام و اعمال تحریم های جدی علیه جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: درست است که ترامپ علاوه بر خروج آمریکا از برجام تحریم‌های جدیدی علیه جمهوری اسلامی اعمال کرده است و هر تحریمی تبعات منفی و زیادی دارد، ولی شرایط فعلی ما از گذشته بهتر است، چرا که در گذشته ایران را ذیل بند ۷ شورای امنیت برده بودند و اجماعی تصنعی علیه ما شکل داده بودند.
رئیس مرکز پژوهش های مجلس تاکید کرد: از نظر سیاسی الان شرایط بهتری نسبت به قبل داریم.این وضعیت سیاسی و شرایط مطلوبتر را باید به وضعیت اقتصادی هم تبدیل کنیم و این اقدام بستگی به هنر دستگاه دیپلماسی ایران دارد که چطور این کار را انجام دهد.
نماینده مردم تهران در مجلس بااشاره به شیطنت صهیونیست ها در خصوص خروج آمریکا از برجام ادامه داد: اسرائیلی ها در این باره کارهایی انجام داده اند و خود ترامپ هم برای اینکه بگوید همه کارهای دولت قبلی خطا بوده است برجام را نیز از جمله این خطاها برشمرده است که باید اصلاح شود.
او با بیان اینکه اظهارات و سخنان ترامپ ذیل اعلام خروج از برجام رفتار بسیار ناشایست و هتاکانه و تهدید آمیزی نسبت به ایران بود تصریح کرد: صحبت های ترامپ بی ادبانه بود و از این منظر هیچ ارزش پاسخ گویی ندارد و آنچه مسلم است این لابی صهیونیسم بوده و هست که ایران را در بحث برجام ناموفق جلوه دهد.


جلالی خاطرنشان کرد: ترامپ طی مدتی که روی کارآمده است کوشیده با اقداماتش عدم ثبات در ایران را ایجاد کند و الان که کار را یکسره کرد برای ما بهتر شد. چرا که دوران ترامپ هیچ سودمندی برای ایران نداشت و با خروج ایالت متحده از برجام کار برای ما یکسره شد.
این نماینده اصولگرای مجلس با تاکید بر اینکه درست است روابط اقتصادی خاصی با آمریکا نداریم ولی خروج ایالت متحده از برجام بر اقتصادمان بی تاثیر نیست، تصریح کرد: روابط اقتصادی زیادی با آمریکا نداریم ولی این اقدام قطعا بر اقتصاد کشورمان اثرگذار است ولی در صورتی که برنامه ریزی درست و منسجمی داشته باشیم، می توانیم اثرات منفی بر اقتصاد ایران را کم کنیم.
رئیس مرکز پژوهش های مجلس با اشاره به اقداماتی که در شرایط فعلی می تواند کمک کننده باشد، به «خطِ اعتدال»گفت: باید در کشور انسجام ملی ایجاد کنیم و به ظرفیت های داخلی توجه کنیم و سیاست های غلط را کنار بگذاریم. همچنین نباید خود تحریمی داشته باشیم و سیاست های اقتصادی کشورمان باید شفاف و هم افزا و همگرا باشد. همچنین در قوای سه گانه باید نوعی برادری و همکاری حاکم شود و از ظرفیت نیروهای مسلح به خوبی بتوانیم استفاده کنیم تا بهتر بتوانیم بر مشکلات پیش آمده فائق شویم.
او با اشاره به جلسه دوشنبه هفته اینده اتحادیه اروپا با وزیر امور خارجه کشورمان و درخواست آنها از ایران برای ماندن در برجام و تلاششان برای جلب توجه جمهوری اسلامی، یادآور شد: رئیس جمهوری در این باره موضع درستی گرفتند و دستور دادند ظریف با طرف های اروپایی گفت وگو را ادامه دهند تا بینیم آنها چه تضمینی می دهند و چگونه می توانند منافع ملی ما را تضمین کنند.
جلالی ادامه داد: در صورت تضمین شدن منافع ملی جمهوری اسلامی ایران این روند می تواند ادامه داشته باشد و در غیر این صورت تصمیمات مقتضی را اتخاذ می‌کنیم ولی نباید در تصمیم گیری هایمان احساسی و شتابزد باشیم. بلکه باید منطق و وقار همیشگی مان را حفظ کنیم.
این نماینده چند دوره مجلس درباره خوشحالی تندروهای داخلی درکنار خوشحالی تنانیاهو، عربستان و امارات از خروج ایالت متحده از برجام، گفت: انتقاداتی به رفتار این افراد در داخل کشور وارد است ولی آنچه می توانیم به این افراد بگوییم اینکه خیلی ذوق زده نشوند. همه باید به منافع ملی کشور نگاه کنیم و مبتنی بر این منافع حرکت کنیم. منافع ملی اقتضا می‌کند در این شرایط وحدت داشته باشیم و درباره سیاست خارجی جناح گرایی را وارد مقوله سیاست خارجی نکنیم و در عرصه بین المللی همه با هم یکصدا باشیم و در مقابل اینهمه تهدید امریکایی ها نسبت به ایران اتحاد داشته باشیم.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا