شناسه خبر : 131774
تاریخ ارسال : ۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۹:۳۲ ق٫ظ
ولی الله شجاع پوریان

کجا می رویم؟

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

 

حاشیه‌های تشییع جنازه همسر دکتر شریعتی، مرحوم پوران شریعت‌رضوی در حسینیه ارشاد و معانعت از برگزاری جلسه‌ای در شان و جایگاه خانواده دکتر شریعتی، واکنش‌های فراوانی در افکار عمومی در پی داشت، به همین بهانه این موضوع از چند منظر واکاوی می‌شود:
۱- پوران شریعت‌رضوی همسر دکتر علی شریعتی و خواهر شهید مهدی شریعت‌رضوی یکی از سه شهید حادثه دانشگاه تهران در ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲ است. دکتر شریعتی در تاریخ سیاسی ایران، شناخته شده و قابل احترام است، نقش او را تا به عنوان معلم و ایدئولوگ انقلاب اسلامی برشمرده‌اند و برهیچ کس پوشیده نیست شریعتی با نوشته‌ها و سخنرانی‌های خویش شور وشعور بالایی از دین اسلام را به جامعه تزریق کرد و باعث شدآموزه های اسلامی که تا به آن روزها در حجره ها و حوزه‌ها محدود شده بود به حیطه دانشگاه و جامعه نخبگانی وارد شود.بسا شریعتی شخصیت انقلابی دلخواه برخی از انقلابیون در سال‌های پس از انقلاب نباشد، اما خدمتی را که شریعتی به پی‌ریزی انقلاب کرد، نمی‌توان نادیده‌گرفت و کم لطفی به همسر شریعتی درواقع نادیده گرفتن خدمات شریعتی به انقلاب و اسلام است.
۲- حسینیه ارشاد از سرمایه‌های نمادین انقلاب اسلامی ایران است. این مکان فرهنگی- مذهبی نقش موثری در پیروزی انقلاب داشته و چه بسا شهرت و اعتبار آن با نام و یاد شریعتی گره خورده است. از سال ۱۳۴۶ که حسینیه ارشاد تاسیس شد تا بسته‌شدن آن توسط ساواک در سال ۱۳۵۱، حسینیه ارشاد به عنوان نماد مبارزه با رژیم شاهنشاهی شناخته می‌شده و می‌تواند نماد آزادی‌خواهی در ایران معاصر باشد، بروز چنین رفتارهایی در شرایط فعلی آن هم در مکانی که بیش از هرجای دیگری که یادآور نام و نشان شریعتی و تبلور آزادی‌خواهی مسیر انقلاب اسلامی است، نوعی ناسپاسی و کج‌سلیقی از سوی بانیان این نوع رفتارهاست.
۳- رفتارهای دوگانه با بزرگان انقلاب در سال‌های اخیر باعث سردرگمی نسل جوان و تحیر نسل انقلاب شده است، از یک سو یاران اصلی انقلاب گرامی داشته نمی‌شوند، از سویی دیگر برخی که همراه انقلاب نبوده‌اند به عنوان انقلابی برایشان القاب و عناوین و انیمیشن ساخته می‌شود. نحوه مواجهه با همسر دکتر شریعتی گواهی بر این دوگانگی و تبعیض در رفتار و عملکرد است. شایسته نیست حتی به زعم برخی اختلاف‌نظرها و تفاوت در مشی و منش، این چنین بزرگان مورد توهین و بی‌احترامی قرار گیرند، به راستی آیا درنیافته‌ایم رفتاری که امروز ما در برابر بزرگان به کار می‌بندیم، فردا روزی متوجه خود ما خواهد شد؟! پاسداشت مقام همسر دکتر شریعتی و اجازه برگزاری مراسمی در شان این خانواده در حسینیه ارشاد مشکل یا ایرادی داشت که این‌چنین از سوی عده‌ای بر آن پافشاری شد؟
۴- چنین رفتاری برای اولین بار اتفاق نیفتاده و آخرین رفتار نیز نخواهد بود. متاسفانه برخلاف توصیه‌های مقام رهبری در بازه‌های زمانی مختلف در پرهیز از رفتارهای خودسرانه و بزرگ‌نمایی اختلافات داخلی، عده‌ای آگاهانه یا ناآگاهانه در این مسیر قدم برمی‌دارند و متوجه مسئولیت خویش و ایجاد هزینه برای نظام و انقلاب نیستند. آیا تخریب خانواده بزرگانی چون شریعتی، مطهری، طالقانی، رجایی، هاشمی و دیگر بزرگان انقلاب پروژه‌ای هوشمندانه در راستای تضعیف گفتمان انقلاب نیست؟ اگر برخی بر صحت آن ایمان دارند چرا مسئولیت خود را در چنین ماجراهایی نمی‌پذیرند؟ پس از چند روز از عدم بازگشایی درب حسینیه ارشاد به روی خانواده دکتر شریعتی، امروز کدام نهاد، دستگاه و گروه مسئولیت آن را می‌پذیرد؟ وقتی گروهی بر تداوم رفتاری اصرار دارد، اما از پذیرش مسئولیت آن سر باز می‌زند یعنی بر صحت آن ایمان ندارد و چه بسا کاسه‌ای زیر نیم کاسه‌ای باشد که وظیفه نهادهای امنیتی تحلیل دقیق این رفتارهاست.
۵- شرایط امروز کشور به هیچ دلیلی مستعد بروز این رفتارهای ناسنجیده و سخیف و در شان نظام نیست. چهل سالگی انقلاب و آغاز طلیعه پنجم هنگامه بروز رفتارهایی عقلانی و منطقی و پخته است نه اینکه نابخردانه آرمان‌ها و اصول انقلاب را فدای منافع و برداشت های سلیقه‌ای کرد. جمهوری اسلامی می‌تواند در طلیعه پنجم تبلور آزادی جریان‌ها و تفکراتی حتی غریب‌تر از شریعتی و امثالهم باشد، مگر نه اینکه قرار بود انقلاب اسلامی پاسدار سه اصل اساسی استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی باشد؟ آیا چنین رفتارهایی تصویر درستی از آزادی را نزد مردم و جهانیان به نمایش می‌گذارد؟

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا