شناسه خبر : 166941
تاریخ ارسال : ۲۱ تیر ۱۳۹۹ - ۸:۴۲ ق٫ظ
ابراهیمی مقدم(روانشناس):

کسانی که به معنویت روی می‌آورند مدیریت بهتری بر استرس خود دارند/ در ایام کرونا ارتباطات خود را با دوستانمان حفظ کنیم

یک روانشناس در خصوص مدیریت استرس و فشارهای روانی ناشی از کرونا در خانواده ها اظهار داشت: کرونا عمدتا روی سیستم تنفسی تاثیر می گذارد. بررسی های جدید نشان می‌دهد که کرونا می تواند روی سیستم گوارشی و حتی قلب و عروق تاثیرات خاص خود را داشته باشد بنابراین به نظر می رسد که قسمتی آسیب پذیر تحت تاثیر قرار می گیرد و ما را به یاد نظریه اورگانیسیتی و یا نظریه عضوی می اندازد که می گوید استرس عضوی را که ضعیفتر است از پا درمی‌آورد، اینجا نیز این اتفاق رخ می دهد.

وقتی استرس از حدی بالاتر می‌رود سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند

دکتر حسین ابراهیمی مقدم در گفت وگو با خبرنگار شفقنا زندگی گفت: البته خوشبختانه بیمارانی توانسته اند از این ماجرا جان سالم به در ببرند و این بخاطر این است که سیستم ایمنی آنها سیستمی قوی بود و ما به این نتیجه می رسیم که باید سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنیم. سوال این است که چه چیزهایی سیستم ایمنی بدن را تقویت و چه چیزهایی آن را تخریب می‌کند؟ مسلما معنویت و رسیدگی به قوای کامل جسمانی و ارتباطات سالم می تواند باعث شود سیستم ایمنی فرد قوی باشد. از طرفی کسانی را که دچار استرس هستند بررسی کردیم و متوجه شدیم استرس کم به نوعی بدن را بسیج می کند و سیستم ایمنی بدن را فعال و هشیار می کند و می تواند منجر به این شود که فرد برای مقابله با انواع ویروس ها از جمله کووید ۱۹ آمادگی پیدا کند. ولی همین بررسی ها نشان می دهد وقتی استرس از حدی بالاتر می‌رود برعکس عمل می کند و سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند و تضعیف سیستم ایمنی همانا و بوجود آمدن مشکلاتی بعدی همانا.

باید مدیریت استرس را یاد بگیریم

وی تصریح کرد: باید مدیریت استرس را یاد بگیریم. باید درک خوب و کاملی از مشکل داشته باشیم و بدانیم ویروس از چه راه هایی نفوذ می کند و چگونه اثر می گذارد. باید به اطلاعات علمی خود غنا ببخشیم و درک بهتری از موضوع داشته باشیم، درک بهتر مشکل را کاهش خواهد داد. کسانی که زندگی شادمانه ای نداشتند و به خوبی در ارتباطات با دیگران قرار نگرفته بودند بیشتر مبتلا شدند و بیشتر جان خود را از دست دادند. از این رو حتما باید عادت سلامت خود را حفظ کنیم، عادات سلامت از جمله در پایه های فیزیولوژیکی و روانی و صد البته معنوی است. ما می توانیم سطح استرس خودمان را مورد ارزیابی قرار بدهیم و از روش های مقابله سازگارانه استفاده کنیم به جای اینکه بیاییم و به صورت هیجانی به مساله نگاه کنیم، به حل مسئله فکر کنیم.

کسانی که به معنویت روی می آورند مدیریت بهتری بر استرس خود دارند

افراد مبتلا ابتدا باید به آمار بالای بهبود یافته ها توجه کنند

این روانشناس با بیان اینکه ما در رویکرد حل مسئله یا مساله محور نسبت به رویکرد های هیجان محور مدیریت استرس بهتری خواهیم داشت گفت: کسانی که به معنویت روی می آورند مدیریت بهتری بر استرس خود دارند. آدم های بدبین استرس را بیشتر به خانه دل خود راه می دهند ولی افراد خوشبین راحت تر از استرس دور می شوند، البته منظور ما خوشبینی احمقانه نیست، بلکه خوشبینی واقع گرایانه همراه با تلاش و کوشش. افراد مبتلا ابتدا باید به آمار بالای بهبود یافته ها توجه کنند.

سرکوب استرس کار درستی نیست

دکتر ابراهیمی مقدم افزود: عده ای از مراقبه استفاده می کنند. ولی به نظر می رسد هر دو مورد باید باشند. مراقبه مدیتیشن افکار مثبت و خوشبینی همه مواردی است که لزوم دارد ولی در کنار آن نباید از معنویت دور ماند. اینکه به ذهن خود آگاهی داشته باشیم مهم است. امروز در مدیریت استرس این بحث بسیار طرح می شود فکر کردن به نحوه فکر کردن اهمیت زیادی دارد. درباره حرف زدن حرف بزنیم. معمولا کسانی که دچار استرس بالا هستند یا بسیار می خورند یا هیچ نمی خورند و یا چاق هستند یا لاغر. همین غذا خوردن افراطی و به دنبال آن رژیم گرفتن استرس زا است. این که نمی توانیم وزنمان را ثابت نگه داریم خود موضوعی استرس زا است. درگیر شدن با استرس رابطه ای عکس با ورزش دارد، این افراد نمی توانند به راحتی ورزش کنند. عده ای استرس خود را سرکوب می کنند و این مورد تایید ما نیست اینکه هیجانات خود را ابراز کنیم مثل دیگ زودپز است که به سوتک اجازه می دهیم کار خود را بکند و بخار داخلی آن خارج شود و جلوی انفجار گرفته شود. ولی باید راه آن را بلد باشیم چون ابراز هیجانات در هر زمان و مکان و پیش هر کسی می تواند به ضرر ما تمام شود. می توان هر آنچه درون ما هست با یک روانشناس مطرح کنیم.

در ایام کرونا باید همچنان ارتباطات خود را با دوستانمان حفظ کنیم

وی تصریح کرد: در ایام کرونا باید همچنان ارتباطات خود را با دوستانمان حفظ کنیم و این حس را به درستی داشته باشیم که کسانی هستند که دوستمان دارند و دوستشان داریم و می توانیم به آنها فکر کنیم اگر این اتفاق بیفتد نشانه های خوبی بوجود می آید. در نهایت اینکه باید با این روش ها مدیریت استرس را انجام بدهیم تا حالمان خوب شود و از شر ویروس رها شویم.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا