شناسه خبر : 176946
تاریخ ارسال : ۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۵:۴۳ ب٫ظ

کمیته ملی المپیک روی ریل واقعی

کمیته ملی المپیک روی ریل واقعی

سرویس اجتماعی “خط اعتدال”/

امروزه ورزش یکی از شاخصه‌های مهم توسعه انسانی است؛ مقوله‌ای که طی ده‌های گذشته به سرعت جایگاه خود را در مباحث علوم اجتماعی، روانشناسی اجتماعی، فرهنگ عمومی، سیاست و اقتصاد باز کرده است. تاجایی که در متون جدید علوم انسانی از آن به عنوان “وجدان جمعی بشر”، “تجلی و نمود شخصیت انسان متعالی” و یا “سبک نوین کشمکش‌های اقتصادی و سیاسی” یاد می‌شود. از این دیدگاه ورزش دیگر تربیت بدنی صرف نیست بلکه عرصه وسیعی است برای تحکیم و ترمیم هویت ملی، کاستن از هیجانات منفی اجتماعی، کمک به پروسه اجتماعی شدن افراد، احساس موفقیت عمومی، بالابردن مشارکت و اعتماد اجتماعی و درنتیجه توسعه انسانی، باز کردن دریچه‌های تازه‌ای به روی اقتصاد و سیاست با دیپلماسی ورزشی و…
با این رویکرد به سرمایه‌گذاری‌های کمیته المپیک ایران باید به دیده تحسین نگریست. نهادی حیاتی که پس از مدیریت دکتر صالحی امیری بر روی ریل واقعی خود قرار گفت و مفاهیم فرهنگی و جامعه شناختی را همسو با پیشبرد مسائل فنی ورزشی، در مرکز توجه خود قرار داد. این کمیته در تازه‌ترین اقدام خود از سردیس شش تن از قهرمانان ورزشی یعنی مرحوم ناصر گیوه‌چی، مرحوم توفیق جهانبخت، عبداله موحد، عباس جدیدی، حسین رضازاده و علی کشفیا رونمایی کرد و عنوان شد که به زودی تالار مشاهیر فوتبال ایران نیز افتتاح خواهد شد.
برجسته شدن کدواژه‌هایی مثل؛ موزه المپیک، تالار مشاهیر، سردیس افتخارآفرینان ورزشی و پرداختن به موضوعاتی مثل غیرت تاریخی و سرزمینی ایرانیان، تاریخ شفاهی ورزش ایران و موضوعاتی از این دست که به عنوان صدای غالب کمیته ملی المپیک تبدیل شده شایان توجه و تقدیر است. اما چرا مطبوعات ما کمتر به این موضوعات توجه می‌کنند؟
متاسفانه با وجود رویکرد علمی کمیته ملی المپیک و توجه به سویه‌های فرهنگی و تاریخی ورزش، مطبوعات و رسانه‌ها کمتر به این موضوع توجه کرده و کمتر به تحلیل و بازشناسی نقاط ضعف و قوت آن پرداخته‌اند که می‌شود آن را ناشی از دو آفت بزرگ دانست؛ ناشناخته بودن مفاهیم فرهنگی برای مطبوعات ورزشی و کم توجهی جامعه شناسان و فرهنگ شناسان و چهره‌های دانشگاهی به پژوهش‌های ورزشی. درواقع دو سوی ماجرا در کشور نسبت به هم کم توجه هستند تا جایی که وقتی یکی از استادان برجسته توسعه و اقتصاد برای نخستین بار به ورزشگاه رفت، مقاله بلند بالایی نوشت و خود و همکارانش را به دلیل بی‌توجهی به این منبع عظیم انسانی ملامت کرد.
کمیته ملی المپیک اکنون در جایگاهی قرار گرفته که می‌تواند مدعی شود به محفلی برای پیوند این مفاهیم دوسویه و پیوند دانش‌آموختگان و متخصصان هر دو حوزه فرهنگ و ورزش تبدیل شده است.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا