شناسه خبر : 168673
تاریخ ارسال : ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۷:۳۵ ب٫ظ

گذری بر کارنامه موفق سخنگوی وزارت امور خارجه / موسوی سخنگویی در تراز ایران!

گذری بر کارنامه موفق سخنگوی وزارت امور خارجه  موسوی سخنگویی در تراز ایران!

بر اساس اخبار رسمی منتشره «سید عباس موسوی» که سمت سخنگوی وزارت خارجه دولت دوازدهم را بر عهده داشت، بعنوان سفیر جدید ایران در جمهوری آذربایجان جایگزین «جواد جهانگیرزاده» سفیر فعلی در باکو شد. وی که پیش از این مناصبی چون رئیس اداره دیپلماسی رسانه‌ای، دبیر اول و سرپرست کنسولگری ایران در هنگ کنگ، رایزن اقتصادی ایران در هلند، ریاست اداره سوم دیپلماسی رسانه‌ای در مرکز دیپلماسی عمومی ورسانه‌ای، مدیرکلی اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای را نیز بعهده داشته است، فارغ التحصیل در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه روابط بین الملل است.
سید عباس موسوی براساس حسن عملکرد و سوابق موفق و ارزشمند و در زمانی که مدیر کل پیشین اطلاع رسانی وزارت خارجه بود، در فروردین ۹۸ بعنوان سخنگوی وزارت خارجه و جایگزین بهرام قاسمی انتخاب شد. وی در این مسند جدید نیز همچون مسئولیت های پیشین خود بسیار موفق و چشمگیر ظاهر شد و توانست به خوبی از عهده ی وظیفه ی مهمی که در شرایط ویژه و حساس دیپلماسی جمهوری اسلامی در دنیا و منطقه برعهده ی وی گذاشته شده بود برآید.
سید عباس موسوی دیپلمات جوان ایرانی در مدت ۱۶ ماهه ی سخنگویی وزارت امور خارجه ایران، بر اساس شاخص ها، شایستگی ها و حُسن عملکردش، نشان داد که انتخاب او برای این سمت بسیار مناسب و موثر و کارآمد بوده است و در شرایطی که وزارت امور خارجه دولت دوازدهم به دلیل اقدامات و عملکردهای حساس و مهم در چند سال اخیر همواره مورد توجه محافل سیاسی، کشورها و رسانه های جهان بوده و از سوی مخالفان داخلی و خارجی مورد هجمه ها و انتقادات زیادی قرار داشته و در برخی موارد نیز با چالش های دشواری در پاسخگویی مواجهه شده بود، با حضور فردی جوان، فعال، با نشاط، آگاه، باهوش و خوش سابقه به عنوان سخنگوی وزارت امور خارجه سبب شد که اشراف و آگاهی این سیاستمدار جوان نسبت به مسایل سیاست خارجی و تعامل مناسب و مثبت و موثر وی با رسانه های داخلی و خارجی، تبیین مواضع و مسایل و رویدادهای سیاست خارجی جمهوری اسلامی و دفاع از مواضع و عملکرد دیپلماتیک دولت با شایستگی و از موضع قدرت و عزت صورت پذیرد. موسوی توانست با متانت، خوشرویی، صبر و مدارا گفتگو و تعامل سازنده ای با مخاطبان خود در سطح اجتماعی و رسانه ای داشته باشد و در زمان و شرایط مناسب، ضمن پاسخگویی به ابهامات و پرسشها، شایعات و توطئه های خبری و رسانه ای دشمنان را نیز خنثا و ناکارآمد نماید.
استفاده از شبکه های اجتماعی و فعال‌تر کردن اکانت‌های رسمی وزارت خارجه و بهره‌گیری از ظرفیت‌های ویژه آن یکی از اولویت های سخنگوی جوان و جدید وزارت امور خارجه بود. موسوی توانست علاوه بر ارتباط و گفتگوی مستقیم با اصحاب جراید و رسانه های خبری، با حضوری مستمر و هشیارانه در فضای مجازی، با توییت کردن برخی تحلیل ها و مواضع دولت و وزارت امور خارجه و نیز پاسخ دادن به دروغها و شایعات دشمنان و بدخواهان در این عرصه نیز حضوری مفید و مؤثر داشته باشد. این در شرایطی بود که بخش عمده پاسخگویی ها یا تبیین مواضع و دیدگاههای دولت در بخش سیاست خارجی را دکتر ظریف خود به تنهایی در رسانه ها و فضای مجازی به عهده داشت. انتخاب سیدعباس موسوی برای سخنگویی دستگاه دیپلماسی دولت، کمک شایانی به اهداف و برنامه های وزارت امور خارجه کرد و تحولی چشمگیر را در عرصه اطلاع رسانی و تعامل با جهان سیاست و رسانه ها در این وزارت، رقم زد.
سیدعباس موسوی اینک بعنوان سفیر و صدای جمهوری اسلامی ایران رهسپار جمهوری آذربایجان شده است و بی تردید با عملکرد و سوابق درخشانی که از وی وجود دارد، او خواهد توانست سفیر شایسته و لایقی در کشور همسایه ی شمالی ایران باشد که روابط ایران با این کشور دارای اهمیت زیاد استراتژیک در ابعاد سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است.
ایران و آذربایجان ظرفیت‌های زیادی برای توسعه همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف اقتصادی سیاسی، فرهنگی، منطقه‌ای، بین‌المللی، تجاری و گردشگری و گسترش این ظرفیت ها دارند. رشد بیش از ۷۳ درصدی تبادلات اقتصادی دو کشور در سال گذشته، شاهدی برای افزایش این روابط و همکاری ها در سال جاری و سالهای آتی خواهد بود.
توسعه و تحکیم روابط راهبردی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان نیازمند حضور دیپلماتی موفق و خوش سابقه چون سیدعباس موسوی است. بویژه اینکه روابط تهران- باکو امروز در سایه اراده سیاسی روسای جمهور دو کشور، در عالی ترین سطح تاریخی خود قرار گرفته و جنبه استراتژیک یافته است و بی تردید انتخاب فرد مناسبی چون موسوی بر اساس این ملاحظات و چشم انداز روابط مسالمت آمیز و روشن دو کشور بوده است.
وزارت امور خارجه با محوریت دکتر «محمد جواد ظریف» با استفاده و بکارگیری معاونان و مدیران متخصص، متعهد و مجرب خود توانست در بخش دیپلماسی نظام، حضور فعال، موثر و موفقی در عرصه های بین المللی و منطقه ای داشته باشد و انتخاب هوشمندانه سیدعباس موسوی بعنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان را باید در همین راستا ارزیابی کرد.
دیپلمات جوان دولت، روزهای موفق و درخشانی را در باکو تجربه خواهد کرد.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا