شناسه خبر : 123246
تاریخ ارسال : ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۰:۲۲ ق٫ظ

گزارش صندوق بین‌المللی پول از آشفتگی‌های اقتصادی در ایران و جهان/ ایران از سال ۲۰۲۰ به مدار رشد برمی‌گردد/سرمایه‌گذاری انجام شده در اقتصاد ایران طی سال گذشته میلادی معادل ۳۵.۷ درصد تولید ناخالص داخلی بوده و این رقم امسال به ۳۹.۱ درصد افزایش خواهد یافت

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

«رشد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۹-۲۰۱۸ به ۳.۷ درصد می‌رسد که ۰.۲ پایین‌تر از پیش‌بینی ماه آوریل است. در امریکا، رشد جهانی اقتصاد همچنان مثبت است اما در سال ۲۰۱۹ به خاطر جنگ تعرفه‌ای این کشور با چین، مقداری کاهش پیدا می‌کند. از سوی دیگر در منطقه یورو و انگلستان نیز رشد اقتصاد کاهش پیدا می‌کند. در میان کشورهای نوظهور و در حال توسعه به خاطر افزایش قیمت نفت رشد خوبی در بسیاری از آن‌ها دیده می‌شود اما در برزیل، آرژانتین، ایران و ترکیه در میان سایر کشورها به خاطر موقعیت ویژه کشورها، شرایط سخت مالی، تنش‌های ژئوپلیتیکی موقعیت متفاوت است.» صندوق بین‌المللی پول در آخرین گزارش خود از چشم‌انداز اقتصاد جهانی، چنین درباره وضعیت اقتصاد جهان نوشته است. در این گزارش ۳۰ بار اسم ایران به کار رفته است و هر بار با تحلیلی از تأثیر تحریم‌های امریکا بر کشور همراه بوده است. از طرف دیگر، در وضعیت کل جهان نیز اثر سیاست‌های خطرناک دونالد ترامپ دیده می‌شود تا جایی که این صندوق در بخشی از گزارش خود می‌نویسد: «جنگ تجاری امریکا علیه چین جهان را فقیرتر و به مکانی به مراتب خطرناک‌تر بدل خواهد کرد.» روایت اعداد صندوق بین‌المللی پول از اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ چندان مثبت نیست اما پیش‌بینی شده است که از سال ۲۰۲۰ اقتصاد ایران دوباره به مدار صعودی رشد برمی‌گردد. رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ به ترتیب منفی ۱.۴۷۵ درصد و منفی ۳.۶۱۱ درصد و برای سال ۲۰۲۰ معادل مثبت ۱.۰۶۱ درصد پیش‌بینی شده است. به دلیل کاهش ارزش ریال در برابر دلار، تولید ناخالص داخلی بر حسب دلار از ۴۳۰.۰۸۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ به ۳۳۳.۶۰۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹ کاهش خواهد یافت، اما در سال ۲۰۲۰ به حدود ۳۴۱ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت. این در حالی است که پیش از وضع مجدد تحریم‌های امریکا، در گزارش قبلی، نرخ رشد اقتصادی ایران ۴ درصد پیش‌بینی شده بود.
روایت صندوق بین‌المللی پول از شاخص‌های کلان اقتصاد ایران
اما با وجود تمام چالش‌ها برآورد صندوق بین‌المللی پول از افزایش سرمایه‌گذاری در اقتصاد ایران حکایت دارد. سرمایه‌گذاری انجام شده در اقتصاد ایران طی سال گذشته میلادی معادل ۳۵.۷ درصد تولید ناخالص داخلی بوده و این رقم امسال به ۳۹.۱ درصد افزایش خواهد یافت. همچنین کل سرمایه‌گذاری انجام شده در اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۹ چندان تغییر نخواهد کرد و به ۳۹.۱۵ درصد تولید ناخالص ملی خواهد رسید. کل پس‌اندازهای ملی نسبت به تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۱۸ به ۴۰.۴۵ درصد جی‌دی‌پی می‌رسد که در مقایسه با سال ۲۰۱۷ افزایش را نشان می‌دهد. برآورد صندوق از پس‌اندازهای ملی نسبت به تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۱۷ برابر با ۳۷.۹۰ درصد بوده است. پیش‌بینی صندوق برای سال ۲۰۱۹ کاهش این رقم و رسیدن به ۳۹.۴۱ درصد است. بر اساس این گزارش، تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۱۸ به ۴۳۰ میلیارد و ۸۲ میلیون دلار کاهش می‌یابد. این رقم در سال ۲۰۱۷ برابر ۴۳۰ میلیارد و ۷۰۹ میلیون دلار بوده است و در سال ۲۰۱۹ نیز به ۳۳۳ میلیارد و ۶۰۳ میلیون دلار کاهش خواهد یافت. قدرت خرید سرانه نیز از ۲۰هزار و ۶۹ دلار سال ۲۰۱۸، با اندکی کاهش به ۱۹هزار و ۹۱۴ دلار در سال ۲۰۲۰ خواهد رسید. به گفته صندوق بین‌المللی پول نسبت سرمایه‌گذاری به تولید ناخالص داخلی ایران در سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ به ترتیب از ۳۹ تا ۳۸ درصد در نوسان خواهد بود. همچنین نسبت پس‌انداز خانوارها به تولید ناخالص داخلی در این سه سال به ترتیب معادل ۴۰، ۳۹.۴ و ۳۸.۷ درصد خواهد بود. طبق این گزارش، نرخ تورم ایران در این سه سال نیز به تدریج کاهشی خواهد شد و از ۳۴ درصد در سال ۲۰۱۹ به ۲۴.۲۰ درصد در سال ۲۰۲۰ خواهد رسید. جمعیت ایران نیز تا پایان سال ۲۰۲۰ به ۸۴.۱۴۹ میلیون نفر افزایش خواهد یافت. نرخ بیکاری امسال نیز با تغییری اندک در مقایسه با سال ۲۰۱۷، معادل ۱۲.۸ درصد خواهد بود.
روایت صندوق از قیمت نفت
اما صندوق بین‌المللی پول در جدیدترین گزارش دورنمای اقتصادی جهان پیش‌بینی کرد با افزایش تدریجی عرضه، قیمت هر بشکه نفت تا پنج سال آینده کاهش پیدا خواهد کرد . قیمت هر بشکه نفت در سال ۲۰۱۹ به ۶۸.۷۸ دلار و در سال ۲۰۲۳ به ۶۰ دلار می‌رسد. میانگین قیمت هر بشکه نفت در سال میلادی جاری به ۶۹.۳۸ دلار می‌رسد. در گزارش امسال صندوق، بارها به تأثیر سیاست‌های امریکا بر اقتصاد این کشور و تمام جهان اشاره شده است. مائوریس اوبسفلد، کارشناس ارشد اقتصادی این صندوق می‌گوید:«در طی جنگ تجاری ایجاد موانع تجاری بیشتر به خانوارها و شرکت‌ها آسیب خواهد زد و از رشد اقتصادی جلوگیری می‌کند.
به محض این‌که بخش‌هایی از سیاست محرک پولی امریکا متوقف شود، رشد اقتصادی این کشور کاهش خواهد یافت… به رغم تقاضای قوی‌ای که در حال حاضر مشاهده می‌شود، ما پیش‌بینی‌مان از رشد اقتصادی امریکا در سال ۲۰۱۹ را به دلیل جنگ تعرفه‌ای این کشور با چین کاهش داده‌ایم.»ایران

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا