شناسه خبر : 126842
تاریخ ارسال : ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۴:۵۸ ب٫ظ

گسل های موجود در جامعه ایران/مروری بر مصاحبه خواندنی دکتر صالحی امیری با روزنامه شرق

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

گروه اجتماعی«خطِ اعتدال»

گسل های موجود در جامعه ایران/مروری بر مصاحبه خواندنی دکتر صالحی امیری با روزنامه شرق

«دکتر رضا صالحی‌ امیری که در دولت اول حسن روحانی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بود، اکنون رئیس کمیته ملی المپیک است؛ و بر اساس آمار و شواهد موجود و مستند به توفیقات چشمگیری در عرصه مدیریتی این کمیته و دستاوردهای کم نظیری دست یافته است. او که دانش آموخته دکترای مدیریت دولتی و کارشناسی‌ ارشد علوم‌ سیاسی است، علاوه بر مباحث ورزشی دستی هم در حوزه فرهنگ و سیاست دارد.

دکتر صالحی امیری در مصاحبه ای که با روزنامه شرق انجام داد به نکات جالب و قابل تأملی اشاره کرد که نشانگر ابعاد و زوایای نگرش و رویکردهای سیاسی و فرهنگی اوست و می تواند ظرفیت ها و توانمندی های فکری این مدیر ارشد نظام را بخوبی تبیین نماید.

وی در این مصاحبه، به گسل های موجود در جامعه ایران اشاره کرد که از قضا موضوع پژوهش دانشگاهی اوست. این گسل ها در واقع اشاره به مشکلات و موانع یا چالش ها و آسیب هایی هستند که جامعه امروز و حاکمیت کشور با آنها دست به گریبانند و توجه دقیق و کارشناسانه به آنها می تواند منجر به تبیین و تدوین راهکارها و راهبردهایی برای رفع و رجوع و حل و فصل آنها باشد.

گسل های چند گانه ای که صالحی امیری نام می برد عبارتند از: گسل بی‌اعتمادی (شکاف دولت- ملت)، گسل فقر، گسل بی‌کاری، گسل حاشیه‌نشینی، گسل ساختاری و شکاف سیاسی، گسل فساد افسارگسیخته، گسل قومی و فرقه‌ای، گسل حاشیه‌نشینی، گسل خشک‌سالی و تغییر در ساختار جمعیتی کشور و گسل آسیب‌های اجتماعی (اعتیاد، طلاق، خشونت و…).

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی معتقد است جامعه در آستانه یک تکانه قرار دارد. وی گسل را با زلزله شبیه‌سازی کرده‌ و معتقد است: هر چقدر در زلزله شکاف گسل عمیق‌تر باشد، میزان تکانه آن هم بیشتر خواهد بود.

وی گسل اصلی در حوزه سیاسی را، مناقشه ساختاری تعریف می کند. در تحلیل ایشان این نکته حائز اهمیت و تأمل است که «مناقشه ساختارها در ایران به چالشی دائمی و فرسایشی تبدیل شده است؛ بنابراین به‌جای اینکه ما به مشکلات جامعه به‌‌عنوان کانون اصلی فکر کنیم، بیشتر به چالش ساختارها می‌‌اندیشیم.»

این نگاه دکتر صالحی امیری باید مورد توجه تحلیلگران و فعالان سیاسی و دولتمردان قرار گیرد که بر اساس این نگرش واقعگرایانه چیزی که در این مناقشات و چالش ها فراموش شده، مردم و متن جامعه است و مردم از همه عبور کرده‌‌اند. اما ایشان معتقد است این بی‌‌اعتمادی مردم  ناپایدار است؛ البته درصورتی‌که دولت بتواند سه عنصر انسجام، کارآمدی و اعتماد را بازسازی کند و این امر نیاز به یک سلسله ‌برنامه‌های عاجل و فوری دارد.

وی در این مصاحبه از تحلیلی اشتباه و از ناروا و نادرست بودن وارد آوردن همه چالش ها و فشارها سخن گفت و اظهار کرد که عامل وضع موجود الزاماً دولت نیست. به‌‌ عنوان مثال، برجام محصول تحریم‌‌های ظالمانه شورای امنیت در گذشته بوده است و بنابراین چالش در این حوزه را باید در استمرار چالش دولت قبل تحلیل کنیم؛ زیرا کانون اصلی وضع موجود، دیگرانی هستند که هشت سال تحریم‌‌ها را تحمیل کردند.

این استاد دانشگاه معتقد است که جهت‌‌گیری ما در حوزه اقتصادی، باید مبتنی بر همکاری، همدلی و نقد سازنده و مشفقانه برای عبور از وضع موجود و در حوزه سیاسی و اجتماعی، دفاع از گفتمان اعتدال باشد. وی جریان اصلاحات و اعتدال را در تداوم هم می داند وتأکید می کند که شکست اعتدال به شکست اصلاح‌‌طلبان منجر خواهد شد و بالعکس.

یکی از نکات مهم در تحلیل دکتر صالحی امیری از وضعیت موجود این است که وی اعتقاد دارد عبور از روحانی به ظهور رادیکالیسم(بنیادگرایی) در ایران منجر خواهد شد؛ که مغایر با همه جهت‌‌گیری‌‌های سیاسی و باورهای ماست. بنابراین باید مرزبندی در خصوص نقد دولت را معین کنیم؛ به این معنا که عبور از روحانی به مفهوم ظهور رادیکالیسم است. این نقطه نظر دکتر صالحی امیری را باید تذکر و هشداری مهم و جدی تلقی کرد.

این استاد و پژوهشگر دانشگاه معتقد است هر چند «دولت باید با سه لشکر فقر، نارضایتی و بی‌کاری یک نوع هم‌‌‌‌نوایی و هم‌گرایی مثبت در  راستای پاسخ به مطالبات داشته باشد، اما مخالفان هیچ حقی ندارند؛ چراکه آنها عامل ظهور این وضعیت هستند و به هر جهت قطع‌نامه‌‌ها محصول ناکارآمدی دیگران بود. برجام محصول کار این دولت بود، ولی قطع‌نامه را کسانی به ملت تحمیل کردند که ژست انقلابی می‌گرفتند و از جیب ملت خرج می‌کردند.» همچنین وی یادآور می شود که فشار خارجی را نباید نادیده گرفت که البته ناشی از عملکرد غلط و ناصواب کسانی است که مسبب این وضعیت شدند. اما «استراتژی دشمنان فشار از بیرون برای براندازی است، نه فشار برای تغییر سیاست؛ بنابراین باید هوشیار بود که رفتار و عملکرد ما در جهت هم‌گرایی با بیرون نباشد.»

کانون تحلیل دکتر صالحی امیری بر این اصل استوار است که «عبور از دولت شاید به عبور از نظام منجر شود؛ در نتیجه باید مراقب بود که به‌‌جای رویکرد اصلاح‌‌طلبی و اعتدالی، در دامان رادیکالیسم قرار نگیریم.»

وی همچنین معتقد است: «ما در جریان‌‌شناسی وضع موجود دچار اغتشاش تحلیلی هستیم. جمعی از دوستان اصلاح‌‌طلب، دولت را مسبب وضع موجود می‌‌دانند ولی من باور دارم دولت وارث شرایطی است که دیگران به آن تحمیل کرده‌اند.»

دکتر صالحی امیری با اشاره به این نکته که همه به‌ دنبال یک اصل تحت عنوان «توسعه» هستیم اما راهِ توسعه را گُم کرده‌‌ایم، خاطرنشان کرد: «توسعه از توسعه انسانی آغاز می‌‌شود، ولی جامعه ما هنوز مسیرِ توسعه انسانی را درست طی نکرده است. توسعه انسانی از آموزش‌وپرورش، جامعه، خانواده و دانشگاه آغاز می‌‌شود. هنوز مسیر توسعه انسانی را طی نکرده‌ایم.»

وی در باره راه حل خروج از این وضعیت پیشنهاد می کند که: «برای عبور از فضای فعلی نیازمند یک نقشه راه و الگوی مدیریتِ استراتژیک هستیم و نمی‌‌توانیم با تحلیلی تک‌‌وجهی یا تک‌‌ساحتی به مسئله‌ای بزرگ پاسخ بدهیم.»

وی بر خلاف کسانی که همه انتقادات و اعتراض ها را متوجه دولت می کنند معتقد است که «اگر سطح مسئله را به دولت تقلیل دهیم و کل مسئله را از دریچه دولت تحلیل کنیم، در این نگاه، انحراف تحلیل شکل می‌گیرد. تلاش زیادی انجام می‌‌شود که همه مسئولیت‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، منطقه‌‌ای و بین‌‌المللی را متوجه دولت کنند و دیگران استراتژی فرار به جلو را انتخاب کرده‌‌اند. همه قوا، نهادها، نظام‌‌ها و ساختارهای رسمی و مدنی در این حوزه نقش دارند و نقش‌‌های آنها هم پررنگ است. مگر می‌‌شود نقش مجلس، قوه قضائیه، مجمع تشخیص مصلحت و را در وضع موجود نادیده گرفت؟»

در بخش سیاسی دکتر صالحی امیری معتقد به وجود سه جریان در کشور است که عبارتند از : طیف اصلاح‌‌طلبان، طیف اعتدالیون و سایر جریانات همسو و جریان سوم، رادیکال‌ها هستند که اصولا همیشه به دنبال تخریب وضع موجود هستند و هیچ ایده‌‌ای برای ساخت وضع مطلوب ندارند. وی بزرگ‌‌ترین ضعف این طیف و جریان افراطی و تخریبگر را نداشتن شناسنامه و فقدان سازمان و سامان سیاسی می داند که سازه انقلاب اسلامی را دچار بحران خواهد کرد.

این مدیر ارشد و فعال سیاسی معتقد است «مخالفان دیروز خاتمی مخالفان امروز روحانی هم هستند و فقط عناوین‌‌شان تغییر پیدا کرده است.»

دکتر صالحی امیری با روشن بینی به نکته ای اشاره کرد که از مسائل و دغدغه های فکری بسیاری از فعالان سیاسی و رسانه هاست. وی در بخشی از این مصاحبه می گوید: «عده‌‌ای تلاش می‌‌‌‌کنند دولت را در این مرحله زمین‌‌گیر کرده و آن را ناکارآمد نشان دهند. این مسئله خارج از مطالبات بحق مردم بوده و در آن نوعی هم‌گرایی میان دو جریان رادیکال داخلی و جریان برانداز بیرونی مشاهده می‌‌شود.» وی افزود: «عبور از روحانی پیامدهای نگران‌کننده‌ای به همراه خواهد داشت.»

نظر رییس کمیته ملی المپیک در مورد دکتر روحانی و دولت او این است که «هیچ دولتی بهتر از همین دولت و شخص آقای روحانی نمی‌‌تواند از این بحران‌‌ها عبور کند. دولت در چهار سال اول توانست بر انبوهِ مشکلات فائق بیاید.»

«اولین و مهم‌ترین استراتژی عبور از چالش‌های موجود، وفاق و انسجام ملی میان همه کانون‌های قدرت در درون نظام سیاسی و سامان‌‌یافتگی سیاسی است.» این راهکاری است که وزیر سابق فرهنگ و ارشاد بر آن تأکید می کند. وی همچنین معتقد است که «نقشه راه ما، انسجام ملی است؛ تنها راهِ نجات کشور برای عبور از بحران، انسجام است. انسجام ملی به معنی یکی‌شدن و ادغام نیست و این‌طور نیست که اصولگراها و اعتدالیون و اصلاح‌‌طلب‌‌ها ادغام شوند؛ انسجام درحقیقت همگراییِ همه ظرفیت‌‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و دینی درراستای اهداف متعالی نظام است.»

جناب صالحی امیری در زمینه مدیریت بحران معتقد اسـت: «اگر بناست کسی بتواند این بحران را مدیریت کند، قطعاً آقای روحانی است؛ اولا به‌ دلیل تجربه طولانی که ایشان در مدیریت بحران در کشور داشتند. کمتر کسی در مدیران ارشد کشور به اندازه ایشان تجربه مدیریت بحران داشته است. ثانیا، تجربه مدیریتی و تجربه جهانی ایشان در حوزه سیاست و امنیت، تجربه‌ای گران‌‌سنگ است و این تجربه توانست برجام را به نتیجه برساند و قطع‌نامه‌‌های جهانی را لغو کند. ثالثا، دولت برخاسته از متنِ اجتماعی است. این دولت، دولتِ خودساخته نیست. این دولت در رقابتی بسیار نفس‌گیر اعتماد اجتماعی را بیش از ۷۰ درصد جذب و جلب کرده است.»

مصاحبه آقای دکتر صالحی امیری با روزنامه شرق، حاوی نکات جالب و ارزنده ای در زمینه های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی و نیز تحلیل های موشکافانه ای است که نشان از قدرت تحلیل و نگرش عالمانه ایشان به مسایل مهم کشور دارد.

مطالعه این مصاحبه را به همه مخاطبان گرامی پیشنهاد می کنیم.

 

(اینجا را بخوانید)

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا