شناسه خبر : 172741
تاریخ ارسال : ۱ آذر ۱۳۹۹ - ۴:۲۱ ب٫ظ

یک استیضاح اشتباه و چند نکته!

طی روزها و هفته‌های اخیر از گوشه و کنار شنیده می‌شود که مجلس قصد استیضاح فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد را دارد. استیضاحی که محورهای آن بازار سرمایه، نابسامانی‌ها اقتصادی، پرونده کالاهای اساسی در گمرک، مشکلات سازمان خصوصی‌سازی و.. ذکر شده است.

همان‌طور که دژپسند اظهار داشته، استیضاح حق نمایندگان مجلس است و به این حق ایرادی نیست اما قبل از مسئله استیضاح چند نکته مهم وجود دارد که قابل تامل است.

مهم‌ترین نکته این است که اساسا استیضاح وزیر اقتصاد «در زمانی فعلی» چه دستاوردهایی می‌تواند داشته باشد؟ در شرایط تحریمی سختی که امروز در آن به سر می‌بریم و ناکارآمدی‌ها مجموعه‌ها و فشار اقتصادی آمریکا باعث مشکلات عدیده‌ای شده آیا استیضاح مهم‌ترین وزیر دولت می‌تواند مفید واقع شود؟!

نکته دیگر در همین زمینه این است که چیزی حدود هفت ماه دیگر انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ برگزار می‌شود بعد از آن عمر دولت و وزرای آن به پایان می‌رسد؛ سوال اینجاست که استیضاح و کنار رفتن وزیر اقتصاد طی این مدت کوتاه می‌تواند راه حل مشکلات باشد؟ تجربه نشان داده است هرگونه استیضاحی که باعث عزل وزیر، و آمدن یک شخص جدید شود، پروسه‌ای دو ماهه را طی می‌کند، آنهم به شرطی که گزینه‌های بعدی، موفق به کسب رای اعتماد شوند. پس به‌نظر می‌رسد در شرایط امروز دور از تدبیر است که برای چند ماه اندک، یک وزیر را بیاندازیم و یک شخص تازه سکان‌دار اقتصاد ایران شود. بنابراین بهتر است نمایندگان در کنار دژپسند باشند و فضای اقتصادی کشور را سر و سامان دهند. همچنین شرایط و تحلیل‌ها این‌طور می‌گوید که امروز رها کردن وزارت اقتصاد موجب تلاطم بیشتر بازارهای مالی، افزایش مشکلات و عدم اطمینان به بازار سرمایه (که دارایی اکثر جامعه در آن است) می‌شود که نتیجه آن کاهش امید مردم شده و جبران خسارات آن هزینه‌های بسیاری را در پی دارد.

از سویی دیگر، مجلس می‌تواند به جای استیضاح وزیر اقتصاد با ارائه طرح‌ها و پیشنهاداتی که اخیرا مطرح شده و کارشناسی و مفید هم هستند دولت را در حل مشکلات یاری کند.

در پایان لازم به ذکر است که طبق برآوردها در سال۹۷،‌ برای هر یک ساعت جلسه علنی مجلس بیش از یک میلیارد تومان هزینه می‌شود؛ لذا بهتر است نمایندگان محترم مجلس با درایت بیشتر خود، طرح‌ها و حمایت‌های خود را از دولت انجام دهند تا هم کاستی‌ها و گرفتاری‌ها رفع شود و هم جلوی هدر رفت این منابع مالی عظیم را بگیرند.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا