شناسه خبر : 114071
تاریخ ارسال : ۲۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۱:۴۵ ق٫ظ

۲۸ کانون بحرانی فرسایش بادی در خراسان جنوبی

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

علیرضا نصرآبادی، امروز(۲۴ خرداد)، در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: ۲۷ خردادماه روز جهانی مقابله با بیابانزایی امسال با شعار “سرزمین ارزشمند است، برای حفظ و احیای آن سرمایه گذاری کنیم” است.

 

وی با بیان این‌که در حال حاضر از معضل‌های اساسی که بشر در جهان با آن روبرو است تغییر اقلیم و تخریب سرزمین و کمبود آب است، افزود: تخریب سرزمین باعث افزایش مهاجرت و معضلات ناشی از آن می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی   با اشاره به این‌که یک چهارم وسعت دنیا را بیابان تشکیل می‌دهد، تصریح کرد: جایگاه ایران نیز در این شرایط، حساس است.

نصرآبادی با بیان این‌که خراسان‌جنوبی دومین استان بیابانی کشور است، تصریح کرد: عرصه‌های بیابانی آن پنج میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار است که اگر مراتع کم تراکم را به رقم اضافه کنیم حدود ۱۳ میلیون هکتار را شامل شده که با توجه به شرایط اقلیمی و جغرافیایی ۸۶ درصد از مساحت استان را در برمی‌گیرد .

وی با بیان این‌که ۲۸ کانون بحرانی فرسایش بادی در سطح استان وجود دارد که در تمام استان پراکنده است، افزود: از مجموع مساحت استان سه میلیون و ۱۲۱ هزار و ۴۷۶ هکتار از آن تحت تأثیر فرسایش بادی در ۲۳ منطقه قرار گرفته است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی بیان کرد: از این میزان یک‌ میلیون و ۳۸۶ هزار و ۷۴۱ هکتار آن جزو کانون‌های بحرانی فرسایش بادی در ۲۸ کانون بوده که در سطح استان پراکنده هستند.

نصرآبادی ادامه داد: میزان خسارت فرسایش بادی به منابع زیستی و اقتصادی در کانون‌های بحرانی استان سالانه حدود ۲۰۲ هزار و ۵۲۵ میلیون ریال است.

وی با بیان این‌که پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که تا ۳۰سال آینده نیز خشکسالی‌ها ادامه خواهد داشت، افزود: خشکسالی‌ها باعث ضعف مراتع و کاهش پوشش گیاهی می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی تصریح کرد: بادهای ۱۲۰ روزه سیستان به سبب تغییرات اقلیم تبدیل به بادهای ۱۸۰ روزه شده است.  

نصرآبادی با بیان این‌که آفات گیاهی از دیگر عوامل مؤثر در بیابان‌زایی است، افزود: آفت شپشک تاغ که سبب کاهش مقامت ۸۲۰ هکتار تاغزارهای استان شده، حدود ۹۵ هزار هکتار را آلوده کرده است.

وی با اشاره به مشکلات و تبعات حوزه بیابانزایی، اظهار کرد: هجوم ماسه‌های روان به عرصه‌های کشاورزی، مناطق مسکونی و فضای شهری و روستایی، گرد و غبار که هر چند در استان کم بوده ولی درصد رشد خود را دارد، زیان زدن به عرصه‌های جاده‌ای و راه‌آهن و خسارت وارد شدن به مناطق شهری و مسکونی از جمله این موارد است .

سفر نماینده فائو به خراسان‌جنوبی

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با اشاره به این‌که امروز با اقداماتی که با مشارکت مردم انجام شده به شدت اثرات ماسه‌های روان را کاهش داده‌ایم، تصریح کرد: دوم تیرماه امسال نماینده فائو برای بازدید از پروژه RFDL به خراسان‌جنوبی سفر می‌کند .

نصرآبادی بیان کرد: یکی از فعالیت‌های این اداره کل برای مقابله با بیابان‌زایی مدیریت اجرایی مطالعات عرصه‌های بیابانی استان است که این طرح ابتدا از زیرکوه آغاز شده و در بازه ۲۷ ساله تمام استان را پوشش داده که در قالب این طرح عرصه یک ‌میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار در قالب ۲۷ طرح جامع انجام شده است .

وی با بیان این‌که از دیگر اقدامات در مقابله با بیابان‌زایی، اجرای پروژه‌های بین‌المللی است، ادامه داد: با پیگیری‌های صورت گرفته در سال ۹۶ یک پروژه بین‌المللی در نهبندان آغاز شد و هم‌چنین اجرای پروژه ترسیب کربن در طبس، فردوس و سرایان تصویب شده است .

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی بیان کرد: در خصوص استقرار انرژی‌های نو تا حد امکان در استان زمین واگذار شده چرا که در راستای اهداف سازمان منابع طبیعی است و در این راستا تسهیلاتی داده شده است.

نصرآبادی اظهار کرد: منابع طبیعی استان در خصوص طرح‌های گردشگری و ظرفیت اکوتوریسم در محدوده‌های بیابانی نگاه مثبتی دارد.

وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از اقدامات خوب استان خارج شدن آهن پلاسری(خرد) بود که در کل استان با توجه به این‌که این نوع برداشت خسارت زیادی به منابع طبیعی وارد می‌کرد، ممنوع شد .

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌جنوبی ادامه داد: اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری در خصوص معادن همکاری لازم را با مجموعه صنعت و معدن داشته است.

نصرآبادی با اشاره به این‌که خراسان‌جنوبی رتبه نخست کشور در صدور پروانه‌های بهره‌برداری معدن را داشته است، یادآور شد: در این حوزه به ۷۰ درصد استعلامات در سال ۹۶ و سه‌ماهه امسال پاسخ مثبت داده شده و ۳۰ درصد دیگر به علت این بوده است که در مناطق مطلقاً ممنوع بوده است

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا