شناسه خبر : 172683
تاریخ ارسال : ۳۰ آبان ۱۳۹۹ - ۲:۲۷ ب٫ظ

♦️نسخه الکترونیک پایه پرونده ملی سلامت 🔺اقدام در خور تحسین سازمان تامین اجتناعی

کرونا درست مثل یک موسسه پژوهشی، آسیب‌های دانسته و نادانسته زیادی را در حوزه‌های مختلف ساختاری و مدیریتی برجسته کرد و پیش روی ما گذاشت؛ ازجمله در حوزه بهداشت و درمان به ما نشان داد تا چه اندازه دسترسی جامعه پزشکی ما به پرونده سلامت خانواده‌ها اندک است و تا چه اندازه خود بیماران نسبت به موضوعات ساده‌ای مثل بیماری‌های زمینه‌ای‌شان بی‌اطلاع هستند. چنانچه بنابر گزارش‌های متعدد، بیماران بسیاری به دلیل ابتلا به کرونا به مراکز درمانی مراجعه کرده و تازه متوجه بیماری‌های پنهان و زمینه‌ای خود شده‌اند. همچنین می‌بینیم تداوم سیاست تقدم درمان بر بهداشت درنهایت چه فشار تحمل ناپذیری را بر خود جامعه پزشکی و کادر درمان وارد کرده است و…
هفته گذشته دکتر مصطفی سالاری در جلسه‌ای با رئیس سازمان نظام پزشکی و اعضای این سازمان اعلام کرد تمامی امکانات سخت افزاری و نرم افزاری “نسخه الکترونیک” فراهم شده که می‌توان با همکاری جامعه پزشکی به سرعت آن را عملیاتی کرد. نسخه الکترونیک پایه “پرونده سلامت” خانواده‌هاست که می‌تواند دستاورد مهمی برای برنامه‌ریزی‌های کلان مدیریتی باشد.
نسخه الکترونیک و پرونده پزشکی، جدای از دستاوردهای آنی مثل کاهش چشمگیر خطاهای پزشکی، تهیه دارو بویژه داروهای حیاتی با ساده‌ترین شیوه مثل ارائه کد ملی به داروخانه و بستن مجاری مختلف برای دور زدن سیستم، پرداخت آنلاین سهم سازمان تأمین اجتماعی از هزینه ویزیت برای پزشکان و پیشگیری از انباشت معوقات، کنترل دقیق مالیات پزشکان، حذف زیرمیزی و… دستاورد‌های مهمی در بلند مدت خواهد داشت که یکی از آنها دسترسی نظام مدیریتی به پرونده “سلامت ملی” و دقت در برنامه ریزی و پیشگیری از هدر رفت هزینه‌هاست. اما از دیدگاه جامعه شناختی اهمیت موضوع در امنیت کشور است چراکه سلامت یکی از مهمترین مولفه‌های امنیت ملی در هر کشوری است.
سال گذشته ستاد دولت الکترونیک با تاکید بر تشکیل پرونده الکترونیکی سلامت خانواده‌ها، سازمان‌های بیمه‌گر را مکلف کرد در این زمینه اقدام کنند و حالا سازمان تامین اجتماعی اعلام کرده است که تمامی زیرساخت‌های آن آماده بهره برداری است. این موضوع حتی می‌تواند بیمه شدگان را از دردسرهای مداومی مثل تمدید دفترچه، جمع کردن پرونده پزشکی در خانه و توضیح آن برای پزشک جدید، نگرانی یا غفلت از بیماری‌های ارثی و هزار و یک مشکل دیگر رها کند.
حالا فکر کنید بیماری با علایم کرونا به پزشک مراجعه می‌کند و کد ملی خود را ارائه می‌دهد. پزشک با چند کلیک می‌تواند به دایره المعارفی از وضعیت سلامت او و خانواده‌اش دست یابد، نسخه‌ای الکترونیک برای داروخانه بنویسد و فراتر از درمانگری که تنها چشم به علایم ظاهری بیمار خود دارد، با کمترین خطا، نقشی اساسی در سلامت او و خانواده‌اش ایفا کند.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا