شناسه خبر : 107936
تاریخ ارسال : ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ - ۰:۳۱ ق٫ظ
در گفتگو با «خطِ اعتدال»،

صادقی باتاکید بر عوامل داخلی و خارجی نوسانات نرخ ارز مطرح کرد؛ نگرانی از آینده برجام و فساد از دلایل آشفتگی بازار ارز

 

یک نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: بخشی از آشفتگی بازار ارز ناشی از عوامل روانی نگرانی از تهدید های آمریکا برای خروج از برجام، بخشی دیگر مربوط به ناهماهنگی تیم اقتصادی دولت و بخشی ناشی از فساد است.

محمود صادقی در گفت وگو با خط اعتدال درباره نابسامانی بازار ارز گفت: عصر روز دوشنبه کمیسیون اقتصادی مجلس با وزیر اقتصاد و دارایی و رئیس بانک مرکزی درباره نابسامانی نرخ ارز تشکیل جلسه داد. در گذشته هم نمایندگان نگران افزایش نرخ ارز بودند و این نگرانی را در جلساتی که با رئیس بانک مرکزی داشتند به اطلاع او رساندند و سخنگوی دولت هم طی مصاحبه ای پذیرفتند که در مدیریت بازار ارز ضعف هایی وجود داشته است.
رئیس فراکسیون شفاف سازی و انضباط مالی مجلس بخشی از آشفتگی بازار ارز را ناشی از عوامل روانی دانست و تاکید کرد: بخشی از این آشفتگی بازار ارز جنبه روانی دارد و نگرانی از آینده برجام و تهدید های آمریکا برای خروج از برجام، جو روانی ایجاد کرده است.
او بخش دیگری از این موضوع را ناشی از ناهماهنگی سایر پدیده های مالی و اعتباری دانست و در ادامه به ناهماهنگی هایی بین دولت اشاره کرد.
صادقی «فساد» را عامل دیگر نابسامانی بازار ارز دانست و تصریح کرد: طبق شنیده ها دست ها و رانت هایی در توزیع ارز وجود دارد و حتی عوامل بانک ها هم مثل گذشته در این امر دخیلند.
عضو فراکسیون امید مجلس در ادامه با اشاره به نظر برخی منتقدان که خواست دولت را هم در این امر بی تاثیر نمی دانند، گفت: برخی منتقدان معتقدند خود دولت هم از این اتفاق بدش نمی آید و در این افزایش نرخ ارز بی تاثیر نبوده است. آقای نیلی از مشاوران اقتصادی دولت تحلیلی داده است که به این موضوع و شائبه دامن می زند. دیدگاه اقتصادی هست که هرگونه تلاش برای تثبیت نرخ ارز آثار زیان بار اقتصادی دارد و به ضرر تولید ملی است، ولی به نظر من آقای سیف تعمدی بودن این اتفاق از طرف دولت را قبول ندارند و همچنین نمی پذیرد که بانک مرکزی در این باره ضعیف عمل کرده است.
او افزود: رئیس بانک مرکزی کنترل نرخ ارز را فعال می داند در حالی که در این باره تردید وجود دارد و یکی از مواردی که مجلس باید درباره آن شفاف سازی کند عملکرد دولت در این باره است.
این نماینده مردم تهران در خانه ملت در پاسخ به این پرسش که برای برون رفت از این شرایط چه باید کرد گفت: به نظر می رسد یکسری عوامل درونی توسط دولت قابل کنترل و مدیریت هستند و می تواند با انضباط آنها را مدیریت کند. این هماهنگی بین بخش های اقتصادی دولت، شفاف کردن سیاست های دولت، مقابله با برخی فسادهای احتمالی در این حوزه قابل کنترل است.
صادقی با بیان اینکه فشارهایی که برخی دولتی ها درباره دست های پنهان بازار ارز و فشار بر آن مطرح می کنند نگران کننده است گفت: اگر چنین موضوعی صحت دارد و تا این حد تاثیرگذارند باید دولت صراحتا و بدون نگرانی درباره آنها با مردم صحبت کند و اگر نیستند این حالت ابهام مشکل آفرین است و باید دولت زودتر این وضعیت را روشن کند.
رییس فراکسیون شفاف سازی و انضباط مالی مجلس تاکید کرد: یکسری عوامل خارج از کنترل دولت هم قطعا وجود دارد و این تهدیدهای بیرونی تعادل بازار ارز را به هم می زند.

 

گفتنی است جهانگیری معاون اول رییس جمهوری بعد از تشکیل جلسه با روحانی نرخ ارز را ۴۲۰۰ تومان به صورت تک نرخی اعلام کرد و گفت هر معامله بالاتر از این نرخ به منزله قاچاق است و با آن به شدت برخورد می شود.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا