شناسه خبر : 175931
تاریخ ارسال : ۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۷:۲۸ ق٫ظ

وزارت بهداشت، صف مقدم قابل اعتماد

 

سرویس سیاسی / این روزها نام وزارت بهداشت بیشتر از هر وزارتخانه‌ای و شاید بیشتر از هر زمان دیگری، به گوش می‌خورد، در تلویزیون، در روزنامه و حتی در پیامک‌های تلفن همراه مان، روزی و ساعتی نیست که نامی از این وزارتخانه شنیده نشود. به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی این وزارتخانه در «صف مقدم» بحران یکساله و نفس گیر مقابله با یکی از بی سابقه ترین بحران های جهانی در کشورمان ایستاده است و کمر خم نکرده است و خم به ابرو نیاورده، «صف مقدم» قابل اعتمادی که می شود براساس آتچه می گوید و انجام می دهد و توصیه و پیشنهاد می کند همچنان به مقابله موثر با کرونا امیدوار بود.

جهانی که کرونا به ما نشان داد فرو انداختن نقاب کشورهای توسعه یافته بود که ادعاهای پوشالی انسانی شان برای جهان پشت توانمندی های مالی و تجاری شان پنهان مانده بود اما امروز مدیرکل سازمان بهداشت جهانی رفتارهای تبعیض آمیز این کشورها در توزیع واکسن مقابله با کرونا را «فروپاشی اخلاقی جهان» می داند؛ اما در ایران ما به آنچه وزارت بهداشت برایمان انجام داده نه تنها اعتماد داریم بلکه افتخار می کنیم.

حدود یکسالی است که جهان درگیر ویروس منحوس کرونا شده است، ویروسی که به غیر از به خطر انداختن جان انسان‌ها، بسیاری از اقتصادهای جهان را تا مرز ورشکستگی پیش برده و فراتر از آن می توان گفت که «جهان» به معنای واقعی کلمه با خطر فروپاشی روبرو شده است. یک سال مقابله فرسایشی و زمین گیر کردن بسیاری از اقتصادها، بیش از هر جنگی، حتی در مقیاس های جهانی، جهان امروز ما را با بحران و سردرگمی مواجه کرده است.

این روزها در حالیکه شاهد افزایش مبتلایان به این ویروس و بالارفتن آمار مرگ و میر ناشی از آن در بسیاری از کشورهای جهان بویژه کشورهای توسعه یافته موسوم به جهان اول هستیم، اما در ایران به برکت وجود همکاری و همدلی میان مردم و کادر درمان و همچنین مدیریت صحیح و قانونمند وزارت بهداشت، پیک جدید کرونا در ایران تاکنون کنترل شده است و ایران در آستانه ثبت رکورد موفقی در مهار این ویروس است. تداوم وضعیت نسبتا مناسب این روزها البته باید با هوشیاری و دقت و ادامه رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی مردم و همراهی آنها با دستگاه های اجرایی ذیربط باشد.

نمی توان منکر تلاش های شبانه روزی و بی وقفه قرارگاه فرماندهی جهاد مقابله با بحران ویروس کرونا در کشور شد. وزارت بهداشت و درمان با بهره گیری از زیرساخت هایی که به برکت انقلاب اسلامی در سرتاسر کشور و حتی در دورترین نقاط کشور گسترش پیدا کرده است و کادر درمانی پرورش یافته از مراکز آموزش عالی داخلی و متخصصان متعهد و دلسوزی که در این روزهای سخت، سختی های مضاعفی را بر خود و خانواده های خود پذیرفتند، تا رنج و سختی آنچه این روزها بر جهان می رود، بر مردم ایران کمتر احساس شود. تلاش‌های انجام شده توسط وزارت بهداشت، همکاری مردم و نهادهایی مانند بسیج، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش با این وزارتخانه، توانسته وضعیت خوبی را در دوران شیوع کرونا و کنترل این بیماری رقم بزند، در ابتدا در آغاز شیوع ویروس کرونا در ایران، با مشکلات متعددی روبرو بودیم که با مدیریت قانون‌مند وزارت بهداشت تا امروز به صورت نسبی به سمت و سویی با حداقل هزینه ها و خسارت، هدایت شده است.

تلاش‌ها و برنامه‌های فراوان اتخاذ شده برای مقابله با گسترش مداوم ویروس کرونا توسط وزارت بهداشت به خوبی صورت گرفت و البته نباید با بهبود نسبی وضعیت، نسبت به آن بی تفاوت شد. تاثیر این اقدامات را امروز در آمار کمتر شده فوتی ها و بستری ها می توان دید. فراموش نکرده ایم که در یک سال گذشته چندین پیک مرگبار را پشت سر گذاشته و جان های ارزشمند ایرانیان زیادی گرفته و خانواده هایشان عزادار شدند، و باید در ادامه مسیر نیز با ارج نهادن به تمام تلاش هایی که تاکنون توسط وزارت بهداشت صورت گرفته است، همچنان با اعتماد و حمایت از این وزارتخانه و کادر فداکار پزشکی و درمانی و پرستاری و تمام کسانی که تمام یک سال گذشته را با سختی های فراوان، هوشیارتر از تمام ماه های گذشته، از دستاوردی که امروز در اختیار ماست، مراقبت کنیم و این مراقبت، ادامه هوشیارانه و مسئولانه تمام پروتکل های درمانی و بهداشتی است که تاکنون نتیجه بخش بودن آنها ثابت شده است.

آنچه حوزه درمانی کشور در این ماه ها و روزهای سخت یک سال گذشته اندوخته و تجربه کرده است سرمایه ای کم نظیر در اختیار آنها برای مقابله و رویارویی بهتر و موثرتر در بحران ها و سختی های احتمالی آینده است. با وجود تلاش های بسیار زیاد بسیاری از کشورها و آغاز واکسیناسیون های گسترده در بسیاری از کشورهای توسعه یافته و با وجود زیرساخت های به مراتب پر زرق و برق تر درمانی و پزشکی این کشورها، اما به معنای واقعی کلمه در برابر این بحران و همه گیری، چیزی شبیه «بالا بردن دست به نشانه تسلیم و شکست» برای آنها رخ داده است. تردیدی نیست که جهان دیر یا زود این روزها را پشت سر خواهد گذاشت اما آنچه در تمام این دوران وزارت بهداشت و کادر دلسوز این وزارتخانه برای ملت ایران کردند را باید در ردیف افتخارات کشور ثبت کرد و به آیندگان یادآور شد.

 

 


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا