شناسه خبر : 177530
تاریخ ارسال : ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۹:۱۷ ق٫ظ

گزارشی از آخرین اقدامات نظارتی و حمایتی وزارت اقتصاد / عبور وزارت اقتصاد از گردنه‌های سخت تحریمی با سکانداری دژپسند

گزارشی از آخرین اقدامات نظارتی و حمایتی وزارت اقتصاد / عبور وزارت اقتصاد از گردنه‌های سخت تحریمی با سکانداری دژپسند

فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی که روز شنبه در نشست هم اندیشی کارآفرینان و تولیدکنندگان و با هدف رصد و بررسی مسائل و مشکلات واحدهای اقتصادی و تولیدکنندگان حضور یافت، بر انجام سفرهای استانی و نیز تداوم برگزاری جلسات دوره‌ای برای طرح و پیگری مسائل اقتصادی تاکید کرد.

۳۲ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی در ۱۱ ماهه امسال

برگزاری این جلسه در دوران کرونایی و عدم توقف اقدامات نظارتی و تعاملی وزیر اقتصاد در این شرایط، در حالی است که به گفته دژپسند، در ۱۰ ماهه امسال ۱۴۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی به حوزه واحدهای اقتصادی و تولیدکنندگان با هدف تامین مالی و سرمایه در گردش آنان پرداخت شده است. همچنین در ۱۱ ماهه امسال ۳۲ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی، آن در هم شرایط کرونایی صورت گرفته است.
همزمان با برگزاری این نشست و دیدار رو در روی وزیر اقتصاد با فعالان عرصه کارآفرینی و تولید، وزارت اقتصاد این روزها با سکانداری دژپسند تلاش کرده اقدامات حمایتی خود را نیز برای بهبود شرایط اقتصادی تولید کنندگان در دستور کار قرار دهد تا با انجام چنین اقداماتی موتور اقتصاد کشور به خوبی به مسیر خود ادامه دهد.

مدیریت موفق وزارتخانه بدون هیچگونه استقراضی

در همین زمینه و در راستای کاهش اثرات تحریمی، مدیریت دوران کرونا و تبعات اقتصادی ناشی از آن، وزارت اقتصاد در سالهای اخیر خصوصا در دوران وزارت دژپسند تلاش کرده سیاستگذاری اقتصادی خود را با حداکثر تکیه بر ظرفیت‌های موجود داخلی و بهره‌گیری به موقع از فرصت‌های بیرونی و تعدیل پیامدهای ناشی از تشدید تحریم‌های ظالمانه علیه مردم ایران طرح‌ریزی و به پیش ببرد. اقداماتی همچون تعدیل ناترازی منابع و مصارف بودجه از طریق وصول بیشتر درآمدهای مالیاتی و اصلاح ساختار اخذ مالیات، افزایش سهم انتشار اوراق مالی اسلامی در تامین مالی دولت، تحول در ساختار و رویه‌های واگذاری ذیل فرآیند خصوصی سازی، تسهیل تجارت و روان سازی موتور محرکه تولید کشور گمرک ج.ا.ا با تعامل با سایر نهادهای سیاست‌گذار، اصلاح مقررات و دستورالعمل‌ها و بهبود محیط کسب و کار از جمله اقداماتی است که در این دوران پیگیری و عملیاتی شده است.
بدین ترتیب، گرچه اضافه شدن شیوع کرونا بر معضل شرایط تحریمی کشور موجب گردید تا درآمدهای سنتی و وابسته به نفت کشور در سال‌های اخیر به پایین‌ترین سطح خود برسد، اما با اینحال وزارت اقتصاد در این دوران توانست بدون هیچگونه استقراضی از بانک مرکزی این وزارتخانه را مدیریت کند.
مثبت شدن رشد اقتصادی کشور
باوجود تشدید تحریم‌های اقتصادی آمریکا و دولت‌های اروپایی علیه ایران، اما عملکرد وزارت اقتصاد و مجموعه تدابیر درنظر گرفته شده از سوی وزیر باعث شده تا اکنون نشانه‌های بروز بهبود شرایط اقتصادی و خروج کشور از گردنه‌های سخت تحریمی را شاهد باشیم، بطوریکه بنا بر اعلام مرکز آمار، در سه ماهه سوم سال جاری رشد اقتصادی نفتی و غیر نفتی کشور، مثبت گردید. علاوه بر آن، گزارش‌ چند روز قبل مرکز آمار حاکی از مثبت شدن رشد اقتصادی کشور است و براساس آن پاییز امسال رشد اقتصادی کشور، به مثبت ۰.۸ درصد و رشد اقتصادی بدون نفت به مثبت ٠.٢ درصد رسیده است.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا