شناسه خبر : 180139
تاریخ ارسال : ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۳:۵۰ ق٫ظ

شرحی بر دعای ابو حمزه ثمالی / قسمت بیست و هفتم

مروری بر دعای ابوحمزه ثمالی /۹

شرحی بر دعای ابو حمزه ثمالی / قسمت بیست و هفتم

سید حجت مهدوی: جناب شیخ اکبر “ابن عربی” در کتاب ” فتوحات مکیّه ، رمضان را ماخوذ از نام خداوند می داند و پر پیداست که هیچ ماهی جز ماه رمضان از این امتیاز برخوردار نیست ، پس در اینجا حکمتِ پنهان و ناپیدایی وجود دارد که باید در ظرف این ما برای مومنی روزه دار مکشوف گردد .
منطقاً باید تفاوت و تباینی بارز باشد بین بازه زمانی ماه مبارک رمضان و مدتِ زمان رژیم غذایی فردی که دغدغه اضافه وزن خود را دارد و در کاهش آن به جدّ می کوشد به طرق مختلف ،
که اگر تفاوتی در این وسط نباشد و قاعدهِ ” این همانی ” اتفاق افتد ، به لحاظ معنی و دلالت ، روزه روزه دار به ابتذال و انحراف کشیده می شود ! برای همین تفاوت هاست که دقت و مراقبه از زمان‌ نیّت برای صیام و قیام تا منتهی الیه ایام روزه ، از اوجب واجبات است .
البته، هر چند درست است که گفته شده است ، دست و پای شیطان در این ماه بسته است اما گزارشی در رهایی از وسوسه های درونی در دست نیست ،
در رهِ عشق وسوسه اهریمن بسی ست ! شیطان ، مستظهر از همین وسوسه ها و نفسانیت فردی و جمعی ماست ، جوهر و قوّتِ دینداری و اخلاق مداری از همین ثمرات و اثرات درونی و بیرونی آن پیداست .
قرار است کا ما پس از هر عبارت و عبادتی در این ماه متبرّک به تحولات و تغییراتی برسیم تا مسجّل شود کار ما مقبول و مرضی حضرتِ حق است ، اگر چنین نشود ما لامحاله به ورطه شقاوت و سنگدلی می افتیم ، اما شقاوت چیست و شقی کیست ؟
شقاوت آهن دلی ست ، گفتم آهن دلی کنم‌ چندی ….
شقی کسی است که روزنه ها و روندهای نور و هدایت در وجودِ او کاملاً مسدود گشته است ، سقوط و هبوطی هولناک از بام رستگاری که به تعبیر مولوی ، در خورِ چاهش نمی بینم رَسَن ! صیام زمانی مصداقیّت پیدا می کند که همت ها عالی شوند و خواسته ها فراتر رود و جوشش ها زیادتر گردد .
اساسا دعای ابوحمزه ثمالی با این عبارت آغاز می شود : پروردگار مرا با عقوبت خود – آن هم از روی مکر و حیله – تادیب و تنبیه نکن ! مکر و حیله همان ” عقوبت پنهانی” ست که شاید فهم و درک آن محال یا صعب باشد !
ماه مبارک رمضان ماه شکوفایی و ماه قرابت و مکاشفت خداوند است ، مکاشفه خدا و نگاه به اسماء و صفات او افکندن و نظر او را در کثَرَات عالم و آدم ، به نیکی جلب نمودن ، از رحمانیَت تا رمضانیّت و ..

* بیا نگاه کنیم خدا را، نترس از خدا
هزار مشغله دارد ، سرِ خدا گرم است !


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا