شناسه خبر : 182521
تاریخ ارسال : ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۸:۰۴ ق٫ظ

اقتصاددان و مدیرعامل اسبق بانک صادرات: دولت به استقراض از بانک ها روی آورده است

 

اقتصاددان و مدیرعامل اسبق بانک صادرات با اشاره به بدهی ۷۰ هزار میلیارد تومانی دولت به بانک ها گفت: دولت به استقراض از بانک ها روی آورده و بخش عمده شرایط کنونی بانک ها به ویژه بانک های دولتی ناشی از اهمین مر است.
احمد حاتمی یزدی با اشاره بر انتشار صورت های مالی بانک ملی ایران در هفته جاری افزود: ارزیابی عملکرد نمی تواند تنها مبتی بر سود و زیان باشد و باید شرایط محیطی و فعالیت های بانک نیز در نظر گرفته شود.
وی با بیان اینکه بانک ملی ایران یک بانک دولتی است که بخش عمده منابع دولت را در اختیار دارد، تصریح کرد: این بانک با اراده خاص مردم تشکیل شده است؛ زمانی که بنا شد انگلیسی ها از نظام بانکی ایران کنار گذاشته شوند. از این رو بانک ملی ایران جایگزین بانک شاهی شد که پیش از آن، هم بانک مرکزی و هم بانک تجاری کشور بود. بنابراین بانک ملی ایران به لحاظ استقلال اقتصادی و توسعه فعالیت های عمرانی اهمیت بسیاری برای مردم و کشور دارد.
مدیرعامل اسبق بانک صادرات با تاکید بر اینکه کفایت سرمایه از مهم ترین عوامل اعتباری هر بانکی ست، بیان کرد: نسبت کفایت سرمایه برای بانک ها باید رقم ۸ درصد باشد. هیچ کدام از بانک های کشور این رقم نیستند. بانک مرکزی بانک ها مکلف کرده تا در صورت قرار گرفتن در مرز ۵ درصد برنامه های کوتاه مدت و در بازه ۳ تا ۵ درصد برنامه بلند مدت برای رسیدن به نسبت کفایت سرمایه مطلوب ارایه دهند. بانک های دارای نسبت کفایت سرمایه کم تر از ۳ درصد هم باید منحل شوند. متاسفانه تعداد زیادی از بانک های کشور مشمول بند سوم هستند.
حاتمی یزدی ادامه داد: بانک ها در شرایط خوبی نیستند؛ حتی اگر تحریم ها برداشته شده و FATF نیز اجرایی شود، تا زمانی که اصلاح ساختاری صورت نگیرد و افزایش سرمایه ندهیم، بانک های دنیا با ما کار نمی کنند چرا که ما را معتبر نمی شمارند.
وی تاکید کرد: دولت به علت شرایط تحریم ها، کسری بودجه و زیان ده بودن خود، امکان تامین سرمایه ندارد و این تامین سرمایه بانک ها از محل تجدید ارزیابی دارایی هاا از جمله ساختمان ها صورت می گیرد که با استانداردهای بین المللی همخوانی ندارد. به عبارتی باید معادل رقم تجدید ارزیابی، پول نقد وجود داشته باشد و در این صورت ساختار اصلاح خواهد شد.
کارشناس اقتصاد و علوم سیاسی دانشگاه لنکستر انگلستان ابراز کرد: دولت به استقراض از بانک ها روی آورده و تا زمانی هم که نتواند بدهی های خود را بپردازد، وضعیت بانک ها این چنین خواهد ماند.
وی یادآور شد: بحث بعدی آموزش است که طی چند دهه اخیر، سیستم بانکی ما آموزش بانکداری نوین ندیده و حتی دانشکده های بانکداری کشور از کیفیت آموزشی لازم برخوردار نیستند.
این صاحب نظر اقتصادی، خاطر نشان کرد: بحث دیگر تسهیلات تکلیفی است که بانک های دولتی و بانک ملی ایران ملزم به پرداخت آن می شوند. شاید اگر اعطای این تسهیلات بر عهده خود بانک گذاشته شود، با انجام بررسی های لازم، پرداختی صورت نگیرد و مجموع این عوامل شرایط را برای بانک ها سخت می کنند.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا