شناسه خبر : 182650
تاریخ ارسال : ۲۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۸ ق٫ظ

وزارت بهداشت در ریل خدمت و کارآمدی/روابط عمومی وزارت بهداشت و اقناع افکار عمومی

 

 

 

  سرویس سلامت خط اعتدال، وزارت بهداشت در دوره جدید شاهد تحولات شگرف و قابل توجهی است. در این دوره از تأخیر در واردات و تزریق واکسن خبری نیست و روند واکسیناسیون به شدت سرعت گرفته که این اتفاق موجب شگفتی و تعجب همه بدخواهان و نیز برخی از گروه‌ها و غرب‌گرایان داخلی شده است.

*بهانه‌تراشی دولت دوازدهم؛ مانع واردات واکسن

متأسفانه به دلیل سوءمدیریت حاکم بر دولت دوازدهم و ضعف در تصمیم‌گیری و نظارت وزارت بهداشت در دولت دوازدهم، روند واکسیناسیون و واردات واکسن به شدت کاهش پیدا کرده بود. دلت دوازدهم و وزیر بهداشت او بر این باور بودند که تا تحریم‌ها لغو نشود، واردات واکسن به کشور با مشکل مواجه است، اما با تغییر دولت و انجام تغییرات مثبت در وزارت بهداشت، شاهد تسریع در روند واردات و تزریق واکسن ضدکرونا هستیم. شتاب در روند واکسیناسیون کرونا، یکی از شعارهای انتخاباتی آیت‌الله رئیسی بود که با روی کار آمدن او و انتخاب تیم مدیریتی جدید در وزارت بهداشت، نخستین شعار انتخاباتی او محقق شد.

*دستورکارهای وزارت بهداشت در دوره جدید

از آنجا که واکسیناسیون شدت بیماری و میزان مرگ و میر بر اثر کرونا را کاهش می‌دهد. وزارت بهداشت به تأمین و توزیع مناسب داروهای مؤثر در درمان کرونا توجه دارد و توزیع الکترونیکی دارو را نیز در دستور کار قرار داده است.

همچنین یکی دیگر از دستورکارهای وزارت بهداشت در دوره جدید، واکسیناسیون بر براساس توانمندی استان‌ها است. در این طرح تزریق واکسن مورد نیاز در اختیار استان‌های مختلف قرار می‌گیرد، ولی اجازه ذخیره واکسن را نمی‌دهد.

باتوجه به اینکه سیتم سلامت و وزارت بهداشت به تنهایی نمی‌تواند به موفقیت‌های قابل توجهی در واکسیناسیون و مصون‌سازی جامعه نسبت به کرونا اقدام کند و لازم است که سایر سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی و غیردولتی به‌ویژه سازمان‌های مردم‌نهاد و داوطلب نیز برای ترغیب و تسریع در واکسیناسیون علیه کرونا و رسیدن به ایمنی جمعی، به میدان بیایند؛ لذا وزارت بهداشت به منظور ممانعت از تشکیل صف‌های طولانی در مراکز واکسیناسیون، از نیروهای مردمی مانند بسیج، سپاه، ارتش و نیروی انتظامی و نیز نیروهای داوطلب جهادی استفاده کرده که از این اقدام می‌توان به عنوانی یکی از گام‌های مثبت و سازنده وزارت بهداشت نام برد.

*روابط عمومی وزارت بهداشت و اقناع افکار عمومی

پرواضح است نقش رسانه و روابط عمومی در اقناع افکار عمومی در امر واکسیناسیون کرونا، مهم و ضروری محسوب می‌‎شود. در دولت دوازدهم، وزارت بهداشت آن‌قدر درگیر مباحث حاشیه‌ای شده بود که اصل کار را رها و به حواشی می‌پرداخت و به تبع آن روابط عمومی وزارت بهداشت هم درگیر حواشی شده بود، اما در دوره جدید وزیر بهداشت تلاش می‌کند این وزارتخانه را از هیاهو برهاند و حواشی را از این وزارتخانه دور سازد که در این مسیر حساب ویژه‌ای برروی روابط عمومی باز کرده و روابط عمومی هم با پی بردن به رسالت اصلی خود تا به امروز مأموریت محوله را در دوره جدید به خوبی انجام داده و علاوه براینکه درگیر حواشی نمی‌شود، در خصوص عدم عوارض واکسن کرونا و تشویق مردم به واکسیناسیون، نقش مهم و مؤثری را داشته است.
امروز اگر مشاهده می‌کنیم میلیون‌‎ها دوز واکسن کرونا وارد کشور می‌شود و تبلیغات رسانه‌های بیگانه یکی پس از دیگر خنثی شده، به دلیل اقناع‌سازی صحیح توسط دولت آیت‌الله رئیسی، وزارت بهداشت و تیم رسانه‌ای این وزارتخانه است.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا