خطِ اعتدال

لودریان پاسخ ترامپ را داد: برای بیان موضع خود درباره ایران، به اجازه کسی نیاز نداریم

کد خبر: 142865 | تاریخ خبر: ۱۳۹۸/۰۵/۱۹ - ۰۹:۵۶:۲۱

وزیر خارجه فرانسه در پاسخ به سخنان اخیر رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد که کشورش برای بیان موضع خود در قبال ایران، از کسی اجازه نمی گیرد.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از بخش عربی خبرگزاری فرانسه (AFP)، به دنبال آن که «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری آمریکا شامگاه دیروز (پنج شنبه) در انتقاد از همتای فرانسوی خود «امانوئل ماکرون» تاکید کرد که هیچ کسی حق ندارد به نمایندگی از کشورش با ایران گفت و گو کند، «ژان ایو لودریان»، وزیر امور خارجه فرانسه عصر امروز (جمعه) در یک پاسخ تلویحی خاطر نشان ساخت که کشورش برای جلوگیری از هر گونه تشدید تنش در منطقه تلاش می کند و برای این کار و بیان موضع خود در رابطه با ایران نیز به اجازه کسی نیاز ندارد.

لودریان پاسخ ترامپ را داد: برای بیان موضع خود درباره ایران، به اجازه کسی نیاز نداریم

لودریان در این باره اظهار داشت: در رابطه با ایران، فرانسه با حاکمیت و استقلال کامل موضع خود را بیان می کند و به قدرت صلح و امنیت در منطقه پایبند است؛ مل برای کاهش تنش تلاش می کنیم و برای انجام چنین کاری نیز نیازمند هیچ گونه اجازه ای نیستیم.

وزیر خارجه فرانسه در اشاره به توافق هسته ای میان ایران و قدرت های جهانی که سال ۲۰۱۵ میلادی در شهر وین، پایتخت اتریش به امضا رسید نیز تصریح کرد: فرانسه به توافق وین که مانع از گسترش تسلیحات هسته ای می شود، پایبند است، همانند دیگر طرف های توافق به استثنای آمریکا، به امضای خود احترام می گذارد و به شدت از ایران می خواهد که بار دیگر به تعهدات خود پایبند باشد.

لودریان در این باره افزود: تشدید تنش، ارائه طرح های سیاسی برای تضمین شرایط گفت و گو را ایجاب می کند، این همان چیزی است که رئیس جمهور ماکرون با شفافیت کامل با شرکای خود و در راس آنها شرکای اروپایی امضاکننده (توافق هسته ای) انجام می دهد و البته مقامات آمریکایی را نیز در جریان می گذارد؛ باید همه تلاش ها را برای جلوگیری از تبدیل وضعیت درگیری کنونی به یک رویارویی خطرناک به کار گرفت.

این در حالی است که ترامپ شب گذشته در یک رشته پیام در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی تویتر ضمن تاکید بر این که هیچ کسی اجازه گفت و گو با ایران به نیابت از کشورش را ندارد، همتای فرانسوی خود که همواره از توافق هسته ای دفاع می کند را به ارسال سیگنال های متناقض به تهران در رابطه با احتمال انجام گفت و گو متهم کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در این باره نوشت: می دانم که امانوئل نیز همانند دیگران نیت خوبی دارد با این حال هیچ کسی به نیابت از ایالات متحده صحبت نمی کند به جز خود ایالات متحده؛ هیچ کسی به هیچ شکل و مدلی ما را نمایندگی نمی کند.

ترامپ که سال گذشته میلادی خروج آمریکا از توافق هسته ای میان ایران و قدرت های جهانی را اعلام کرد، در ادامه مدعی شد: ایران دچار مشکل اقتصادی جدی است؛ آنها در نهایت استیصال می خواهند با ایالات متحده صحبت کنند؛ اما از سوی همه کسانی که مدعی نمایندگی ما هستند از جمله ماکرون نشانه های ضد و نقیضی دریافت می کنند.

لازم به ذکر است که رئیس جمهوری فرانسه به طور منظم با همتای ایرانی خود «حسن روحانی» ارتباط برقرار می کند و امید خود برای ایفای نقش میانجی در بحران کنونی میان تهران و واشنگتن را نیز پنهان نمی سازد؛ در همین راستا نیز گزارشی طی هفته جاری منتشر شد مبنی بر این که ماکرون از روحانی دعوت کرده تا در نشست سران گروه هفت (G7) که قرار است ۲۴ تا ۲۶ ماه جاری میلادی (دوم تا چهارم شهریور ماه) در شهر ساحلی «بیاریتز» در جنوب غرب فرانسه برگزار شود، شرکت کند و در حاشیه نشست نیز با ترامپ دیداری داشته باشد با این حال یک دیپلمات فرانسوی روز چهارشنبه این مسئله را تکذیب کرد.