خطِ اعتدال

عقب نشینی در کار نیست /زنجیره جدید IR6در آستانه تزریق اورانیوم

کد خبر: 150232 | تاریخ خبر: ۱۳۹۸/۰۸/۱۳ - ۰۶:۵۸:۳۷

با نزدیک شدن موعد تزریق گازاورانیوم به زنجیره ۳۰ تایی سانتریفیوژهای IR-6، ایران پیام صریح عقب نشینی نکردن از اجرای گام‌های کاهش تعهدات برجامی خود را به اروپا ارسال می کند. شامگاه سیزدهم شهریور که رئیس جمهور کشورمان آغاز گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران را با موضوع تحقیق و توسعه اعلام کرد، این را هم گفت که این گام مهم ترین اقدام ایران در کاهش تعهدات خود است. همان زمان یک منبع آگاه در سازمان انرژی اتمی به خراسان گفته بود که تزریق گاز اورانیوم به زنجیره ۳۰تایی از سانتریفیوژ پیشرفته IR-6 مهم ترین بخش از گام سوم خواهد بود که می تواند تا ۱۰ برابر ماشین های فعلی غنی سازی اورانیوم داشته باشد.

 

۲۲مهرماه گذشته نیز علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی خبر از تزریق گاز UF-6 (هگزا فلورید اورانیوم) به زنجیره ۳۰ تایی IR-6 ظرف سه هفته آینده داد. این هفته موعد زمانی وعده صالحی است و احتمالا به زودی باید شاهد این اقدام مهم در چارچوب گام سوم و آغاز رسمی تست گرم این زنجیره مهم و راهبردی در تولید نیمه صنعتی سانتریفیوژهای پیشرفته ایرانی باشیم.
ایران ۲۰فروردین امسال زنجیره ۲۰تایی این ماشین را در حالی رونمایی کرد که زنجیره ۱۰ تایی را نیز حفظ کرده بود، اقدامی که با اعتراض طرف اروپایی روبه رو شد اما ایران از خلأهای قانونی برجام استفاده کرده بود و جای اعتراض برای اروپا وجود نداشت و حالا در راستای گام سوم خود می خواهد زنجیره ۳۰ تایی IR-6 را نیز گازدهی کند. طبق برجام ایران می توانست هشت سال و نیم پس از برجام یعنی در سال ۱۴۰۳این زنجیره را مورد تست قرار دهد اما بدعهدی های اروپایی در کنار نقض برجام آمریکایی باعث شد ایران کاهش تعهدات خود را به صورت گام به گام آغاز کند و بر این اساس ایران کاری را که باید حدود پنج سال دیگر انجام می داد، جلو انداخته است. یک منبع آگاه در این خصوص به خراسان گفت: رفتن به سمت زنجیره ۳۰ تایی از ماشین های IR-6 یک چالش سیاسی است و ما برای این که به طرف مقابل بفهمانیم این قدرت را داریم، چنین کاری می کنیم زیرا آن ها تصور می کردند ما این توان را از دست داده ایم و نمی توانیم با این سرعت بازگردیم. ضمن این که پیام خوبی برای مردم خواهد بود که به آن ها هم می گوییم ما می توانیم .
از سوی دیگر با آغاز گازدهی به زنجیره ۳۰ تایی از IR-6 عملا ۳۰۰سو به ظرفیت غنی سازی کشور اضافه می شود و این یعنی در مجموع علاوه بر ۵۰۶۰ سو ظرفیت غنی سازی تثبیت شده در برجام به همراه دو زنجیره ۱۶۴ تایی از IR-2M و IR-4 و ۱۰تایی از IR-5 که در گام سوم شروع به غنی سازی و جمع‌آوری ذخایر غنی شده کردند، به حدود ۷۵۰۰سو ظرفیت غنی سازی می رسیم که نشان از افزایش ۵۰ درصدی این ظرفیت در دو ماه اخیر دارد. همچنین اهمیت دیگر موضوع آن جایی است که بدانیم مهم ترین گلوگاه و محدودیت برجام برای ساخت انبوه سانتریفیوژهای پیشرفته IR-6 همین موضوع تست در زنجیره های ۳۰تایی و بیشتر بوده که حالا متخصصان ایرانی می توانند با خیالی راحت، حداقل تا زمانی که طرف مقابل سر عقل نیامده، سرعت کار ساخت و تست ماشین های جدید را به صورت چشمگیری افزایش دهند.

هادی محمدی/ روزنامه نگار