خطِ اعتدال

چرا سخنرانی دکتر روحانی در یزد عده ای را برآشفته کرد؟!

کد خبر: 150927 | تاریخ خبر: ۱۳۹۸/۰۸/۲۱ - ۱۹:۵۸:۳۱

خطِ اعتدال/ رئیس دولت دوازدهم در سفر به یزد  ضمن بیان سخنانی در اجتماع مردم این شهر، با تشریح کارنامه اقتصادی دولت، به عملکرد «دستگاه‌های متولی» در ارتباط با مبارزه با فساد پرداخت. وی از دستگاه قضائی پرسید که «چرا به فسادهای میلیون و میلیارد تومانی رسیدگی می‌کند؛ اما سراغ «دانه درشت‌ها» نمی‌رود و پرونده «نهادها و افرادی» را که مرتکب فسادهای میلیارد دلاری شده‌اند پیگیری نمی‌کند؟»

وی همچنین اظهار داشت: «یک نهاد ۹۴۷ میلیون دلار دریافت کرده و در این زمینه هیچ گونه حسابی پس نداده و برخی نهادها ۷۰۰ میلیون دلار بدهکار هستند که این موارد باید به اطلاع مردم برسد و از نهادهای نظارتی می‌خواهم که این موارد را پیگیری و به اطلاع مردم برسانند.»

رییس قوه مجریه خاطرنشان کرد: «با بردن چند نفر به دادگاه در خصوص مبارزه با فساد، سر مردم کلاه نمی‌رود و مردم باید بدانند پول‌های بزرگی که از جیب بیت‌المال رفته به چه سرنوشتی دچار شده است.»

این بخش از سخنان رییس جمهور واکنش ها و انتقادات زیادی را از سوی مخالفان و منتقدان دولت تدبیر و امید برانگیخت و حتی برخی تلاش کردند که این سخنان دکتر روحانی را واکنشی تلافی جویانه نسبت به دادگاهی شدن و محکومیت برادر رییس جمهور ربط دهند؛ اما با توجه به برخی واقعیت ها و مستندات سیاسی اقتصادی کشور چند نکته مهم قابل بحث و تأمل است.

مطالبه گری روحانی در زمینه برخورد با مفاسد اقتصادی بزرگ مقوله جدیدی نیست و با توجه به آرشیو اخبار و گزارشها در ۶ سال گذاشته می توان دریافت که رییس جمهور اعتدال گرا از سال ۹۹ تاکنون و در جریان دو دوره از رقابت های انتخاباتی، همواره بر ضرورت برخورد و مبارزه با مفاسد و مفسدان بزرگ تأکید نموده است و بارها از دستگاه قضایی خواهان پیگیری و برخورد با این پدیده شوم و ویرانگر بوده است. رئیس جمهور از قضات و دادستان‌ها خواست از جناح‌ها نهراسند و در مورد فسادهای کلان به مردم توضیح دهند.

اما سخنان اخیر رییس جمهور و برخورد قاطع و محکم وی در ضرورت برخورد با همه پرونده های فساد اقتصادی و واکنش مخالفان از جهاتی قابل تأمل و بررسی است:

  1. با توجه به اینکه مبارزه قاطع با فساد از محورهای اصلی برنامه‌های رئیس جدید قوه قضائیه عنوان شده و در ماه‌های گذشته رسیدگی به پرونده‌های فساد مالی تا حدودی افزایش یافته است، روحانی مبارزه با فساد را خواست مردم و همه جناح‌های سیاسی خواند و از مسئولان قضائی خواست: «حالا که فسادهای میلیون و میلیارد تومانی را رسیدگی می‌کنند، درباره فسادهای میلیارد دلاری هم برای مردم توضیح دهند.» بنابراین رییس جمهور در شرایط کنونی و تغییر رویکرد قوه قضاییه این مطالبه مردمی از دستگاه قضا را بیان کرد. چنانچه رییس جمهور چندی پیش در نشست هیئت دولت با انتقاد شدید از کسانی که به بهانه‌های مختلف واحدهای تولیدی را به تعطیلی می‌کشانند و مانع بهبود روابط بین‌المللی جمهوری اسلامی می‌شوند هشدار داده بود که عده‌ای مملکت را «تعطیل» کرده‌اند!
  2. اگر چنین سخنانی توسط روحانی در یزد مطرح نمی شد، این سوال و ابهام برای افکار عمومی و رسانه ها وجود داشت و دارد که چرا در جریان برخورد قانونی با مفسدان مالی، خبری از برخورد با مفسدان کلان اقتصادی به گوش نمی رسد و سرنوشت برخی از پرونده های کلان و خاص به کجا ختم شده است؟ مطالبه همگانی روشن شدن وضعیت پول‌های بزرگی است که بر اساس اخبار و گزارشها، به طرق غیرقانونی از بیت‌المال خارج شده اند!؟ بر این اساس رییس دستگاه اجرایی کشور به نمایندگی از مردم این پرسش و مطالبه را خطاب به قوه قضائیه مطرح می کند. روحانی از این حق قانونی برخوردار است که حداقل به نمایندگی از ۲۶ میلیون ایرانی که به او رأی داده اند از قوه قضائیه و نهادهای نظارتی بپرسد که چگونه یک نهاد ۹۴۷ میلیون «دلار» دریافت کرده و در ازای آن نه حسابی پس داده و نه به هیچ نهاد نظارتی پاسخگو است! همچنین وضعیت نهادهایی که ۷۰۰ میلیون دلار بدهکار هستند باید مورد پیگیری قرار گرفته و نتایج آن به اطلاع مردم رسانده شود.

یکی از نمونه های بارز در این زمینه پرونده بابک زنجانی است که روحانی با اشاره به آن گفت: «بعد از چند سال رسیدگی به پرونده فردی که ۲۷۰۰ میلیون دلار پول بیت‌المال را خورده حکم اعدام داده‌اند، اما مشخص نشده این پول کجا رفته و چه کسانی در این پرونده نقش داشته‌اند.»

  1. با توجه به اینکه در شرایط تحریمی کشور و افزایش مشکلات و فشارهای اقتصادی بر دولت دوازدهم مردم با معضلاتی چون تورم و گرانی درگیر هستند، عده ای از مخالفان دولت تلاش می کنند که مشکلات کشور را ناشی از سوء مدیریت دولت و برخی تخلفات صورت گرفته در دستگاههای اجرایی وانمود کنند و اذهان عمومی را از تخلفات و فسادهای کلان مالی صورت گرفته توسط برخی افراد و نهادها منحرف سازند! از این جهت وقتی روحانی از ضرورت توجه و پیگیری نسبت به تخلفات سنگین اقتصادی و مالی در نهادهای خارج از حوزه قوه مجریه سخن می گوید، عده ای برآشفته و خشمگین می شوند!
  2. در طی سالهای اخیر همواره افراد و محافل خاص که از منتقدان و مخالفان دولت اعتدال هستند با استفاده از تریبون ها و رسانه های خود، بدون ارائه مدارک و مستندات، اتهامات و شایعاتی را در باره مفاسد و تخلفات مالی در دولت روحانی مطرح می کنند. با توجه به اینکه رواج چنین اتهامات و شایعاتی موجب کاهش اعتماد مردم به دولت شده و فضای یأس و بی اعتمادی را در جامعه افزایش می دهد؛ اما هیچگاه برخورد قاطع و مناسبی درگذشته توسط قوه قضائیه با عوامل این دروغپردازی ها صورت نگرفته است. از این جهت رئیس دولت دوازدهم در بخشی از سخنرانی خود در یزد به شایعه گم شده ۱۸ میلیارد دلار ارز دولتی به دلار ۴۲۰۰ تومانی واکنش نشان داد و تاکید کرد که در دولت او یک دلار و یک ریال هم گم نخواهد شد.
  3. با توجه به شفاف سازی بودجه های سالانه و عملکرد آن در دولت یازدهم و دوازدهم و ارائه گزارشهای مستند توسط سازمان برنامه و بودجه، می توان دولت اعتدال را دولتی شفاف و پاکدست دانست که همواره دانستن را حق مردم دانسته و همواره از شرایط و وضعیت اقتصادی و هزینه کردها و مشکلات خود با مردم سخن می گوید. بعنوان نمونه روحانی در سخنرانی یزد اعلام کرد که سال گذشته ۱۹ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز دولتی برای واردات کالاهای اساسی و کالاهایی نظیر دارو و تجهیزات پزشکی پرداخت شده و از رئیس بانک مرکزی خواسته فهرست این پرداخت‌ها را اعلام کند.

سخنان شفاف، صادقانه و فراجناحی روحانی در یزد نشان داد که باید برای پاک کردن چهره ی نظام اسلامی از پلیدی ها و مفاسدی که مورد سوء استفاده دشمنان جمهوری اسلامی قرار می گیرد، باید به صورت گسترده و فراگیر و بدون تسامح و تساهل، همه مفاسد خرد و کلان اقتصادی و مالی در کشور پیگیری شده و برخورد شفاف و قاطعانه با آنان صورت گیرد و از هر گونه ملاحظات حزبی و جناحی و باندی اجتناب شود. از این جهت روحانی شعارهای اندک افرادی را که صدد ایجاد اخلال در جریان سخنرانی وی در یزد بودند گفت: «صدای آنها، صدای مردم نیست؛ خواست آمریکا از حنجره عده‌ای معدود است.»

اینک باید پرسید که چرا برخی از افراد و جریانها از چنین سخنان و مطالبات رییس جمهور چنان هراسان و آشفته می شوند که او را تهدید به برخورد و حتی عزل از مسند ریاست قوه مجریه
می کنند؟!! آیا دلیل این رفتارهای قهرآمیز و تهدیدها این نیست که با پیگیری و برخورد قوه قضائیه با پرونده های کلان مفاسد و تخلفات اقتصادی، منافع برخی افراد و جریانهای خاص مورد آسیب و تهدید قرار می گیرد؟!!