خطِ اعتدال

مدیریتِ «بادی» شهردار تهران در کنترل آلودگی هوا!! /تکرار بحران آلودگی هوای تهران و فرافکنی های پیروز حناچی!

کد خبر: 150932 | تاریخ خبر: ۱۳۹۸/۰۸/۲۱ - ۲۰:۴۱:۰۷

سرویس شهری «خطِ اعتدال»

پیروز حناچی شهردار تهران بار دیگر در اظهار نظری عجیب و غریب و البته تأسف برانگیز در باره آلودگی هوای تهران اظهار داشت: «اگر باد بیاید اوضاع بهتر می‌شود»!!!

شهردار تهران مانند برخی دیگر از مدیران که پس از مواجهه با بحران به آن توجه می کنند، در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: «شاخص آلودگی هوا در حال حاضر بر روی عدد ۱۲۰ است و در آستانه وضعیت هشدار قرار داریم»!! بعبارت دیگر شهروندان تهران پس از ماهها انتظار برای اقدامات بهبودبخش در زمینه کاهش آلودگی هوا، این خبر را از جناب شهردار شنیدند که شاخص هوای تهران ۱۲۰ است و در آستانه وضعیت هشدار قرار داریم!!! جناب حناچی این امیدواری را هم برای مردم تهران ایجاد کرد که: «تا مرز تعطیلی هم جا داریم.»(!!!)

مدیریتِ «بادی» شهردار تهران در کنترل آلودگی هوا!! /تکرار بحران آلودگی هوای تهران و فرافکنی های پیروز حناچی!

از نکات جالب و قابل ذکر این است که جناب حناچی چند روز پیش در بحث دیپلماسی شهری مدعی شده بود که شهر تهران از برخی شهرهای توسعه یافته مانند «سئول»، اندکی فاصله دارد!!؟

البته جناب شهردار از اکتشاف بزرگ دیگری نیز پرده برداری کرد و گفت: «البته این شرایط فقط برای تهران نیست؛ بلکه شهرهای اطراف وضعیت حادتری دارند.»(!!) همچنین پس از ماهها یا سالها دریافتیم که به گفته جناب شهردار «در مساله‌ آلودگی هوا، شهرداری تصمیم‌گیرنده نیست»(!!) شهردار تهران به اطلاع شهروندان تهرانی رساند: «با احتساب امروز(سه شنبه) باید اعلام کنم که ۹ روز است که وضعیت هوا در تهران ساکن است.»(!)

با توجه به اینکه جناب شهردار خود از ایست قلبی بیش از ۴۵۰۰ تهرانی به دلیل آلودگی هوا در یک سال خبر داده بود، اینک به جای اقدامات عملی باز هم به باید نبایدهای شعاری اکتفا کرده و می گوید: «باید به جای تصمیمات سلیقه‌ای به سمت تصمیمات قانونی برویم.»(!!) اما شهروندان می پرسند: کی و چگونه؟

به نظر می رسد که جناب حناچی طرحها و وعده های اولیه خود در زمان انتصاب در مسند شهردار تهران برای کاهش آلودگی هوای تهران را یکسره فراموش کرده اند و اینک با اعلام اینکه «در مساله‌ آلودگی هوا شهرداری تصمیم‌گیرنده نیست» و نیز «اگر باد بیاید اوضاع بهتر می‌شود»، مسئولیت حل این مشکل بزرگ شهروندان تهران را از عهده خود ساقط کرده و رفع آلودگی هوا را به «باد» سپرده اند!! 

اگر قرار است که تصمیم گیری برای حل مساله آلودگی هوا براساس نقطه‌نظرات یک خرد جمعی در شورایی در استانداری انجام شود، چرا شهردار تهران تاکنون از راهکارها و نظرات این شورا سخنی نگفته است و ضمن پیگیری این مسئله در صدد اجرایی کردن آن تصمیمات نیست؟! به نظر می رسد که شهردار تهران بعد از اینکه راهکار رفع آلودگی هوای تهران را  همکاری شهروندان می دانست، اینک شریک جرم جدیدی در شورایی در استانداری برای حل نشدن این معضل یافته است!

جناب حناچی می داند که توصیه هایی مانند پیاده‌محوری، توسعه مسیر دوچرخه و پیاده، توسعه قلمروی عمومی، نیم‌بها کردن بلیت خطوط اتوبوسرانی، ممانعت از تردّد خودروی تک سرنشین، نوسازی حمل و نقل عمومی و مانند آن که توسط شهرداران پیشین تهران نیز مطرح شده بود نه مورد استقبال قرار گرفت و نه گامی جدی برای عملیاتی کردن آنها برداشته شد!  این در حالی است که پیش از این حناچی برای حل معضل آلودگی هوا دو راهکار کرده بود که عبارت بودند از: حل این مشکل مترو بعنوان اقدام بلندمدت و کنترل آلاینده‌ها و بحث معاینه فنی بعنوان اقدام میان‌مدت! وی علاوه بر این کوتاه ترین راه ممکن برای حل این مشکل را، باور مردم به ضرورت کاهش استفاده از خودروهای شخصی و توسعه حمل‌ونقل عمومی عنوان کرده بود. اما تاکنون اقدامی عملی و محسوس در این زمینه و نیز گزارشی از اقدامات انجام شده به مردم ارائه نشده است! و اینک می بینیم که در ماههای پایانی سال شهروندان تهرانی باز با این پدیده ی بحرانی مواجهند!!

رویکرد راهکارهای ارائه شده فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی تهران به شهردار برای حل مشکل آلودگی هوای پایتخت مجموعه اقداماتی بود که منجر به کاهش آلاینده‌های متصاعده از منابع ثابت و متحرک، اصلاح رفتارها، فرهنگ ترافیکی و طراحی معبّر برای تردد و ایمنی دوچرخه و موتورسیکلت، جایگزینی موتور سیکلت‌های برقی به جای بنزینی(از تکالیف برنامه ششم توسعه)، کاهش سوخت خودروها و استانداردسازی سوخت بوده است که مجموعا می‌تواند به حل مشکل آلودگی هوای پایتخت و مقابله با پدیده «اینورژن» مدیریت شایسته شهری بینجامد. لازمه این مدیریت نیز استفاده ازنیروهای متخصص، پاکدست و جوان در مدیریت‌ها با جلب همکاری مسئولان ذی‌ربط و استفاده از تجربیات جهانی خصوصاً مدیریت لندن و مکزیک به عنوان دو کلان شهر آلوده دنیا که آلودگی‌شان کاهش یافته است. اما اینک باید پرسید که این سیاست ها و رویکردها تا چه حد تحقق یافته اند؟!

پایگاه خبری تحلیلی خط اعتدال در اوایل سال جاری خطاب به شهردار تهران پرسیده بود که شهرداری تهران و معاونت حمل‌ونقل و ترافیک این سازمان بر اساس وعده ها و برنامه هایی که در هر سال اعلام می کند، کدام اقدام و گام عملی را در این زمینه برخواهد داشت؟ و آیا مردم تهران در سال جاری بویژه در ماههای پایانی سال باز هم با بحران آلودگی هوا مواجه خواهند شد یا خیر؟

در مدیریت های پیشین شهرداری تهران همواره وعده های فراوانی در زمینه ی کاهش آلودگی هوا و ساماندهی ترافیک تهران و از جمله بهبود ناوگان حمل و نقل شهری داده شد که متأسفانه به بخش عمده ای از آنها عمل نگردید. سه دوره تغییر مدیریت نیز فرصتی برای اقدامات اصلاحی و توسعه ای در تهران ایجاد نکرد و اینک شهردار جدید تهران نیز برای حل مشکل آلودگی هوای تهران به وزش بادها امید بسته است!!

تنها اقدام عملی پیروز حناچی در راستای توجه به کاهش آلودگی هوای تهران، پیمودن مسیر کوتاهی با دوچرخه به همراه تعدادی از مدیران پا به رکاب ایشان است!!؟ اما شهروندان همچنان باید منتظر وزیدن باد باشند!