خطِ اعتدال

بانکداری دیجیتال با غیر حضوری کردن فرآیند ها و تقویت و رشد بازار سرمایه دو رویکرد مهم وزیر امور اقتصادی و دارایی

کد خبر: 166460 | تاریخ خبر: ۱۳۹۹/۰۴/۱۱ - ۰۹:۲۵:۱۵

سرویس اقتصادی خط اعتدال، دکتر «فرهاد دژپسند» وزیر امور اقتصادی و دارایی از زمان تصدّی پست این وزارت همواره بر اقتصاد هوشمند، افزایش بهره وری، فعال کردن «فناوری اطلاعات و ارتباطات» (ICT) و تولید پیشرفته و ارسال خدمات و نوآوری با فعالیت این فناوری تأکید نموده است و بر مبنای سالها تحصیل و تدریس و مدیریت در عرصه اقتصاد، معتقد است که باید به سمت اقتصاد هوشمند حرکت کنیم؛ زیرا بخشی از راه نجات اقتصاد ایران، اقتصاد هوشمند است. بعبارت دیگر اقتصاد هوشمند تمامی ارتباطات داخلی جهانی و بخش های بین المللی در حوزه ی فیزیکی و مجازی، خدمات و دانش را در بر می گیرد که از آن جمله استراتژی ها و راه کارهای لازم برای توسعه ی اقتصادی و رسیدن به اقتصادی پایدار در هر کشور، تقویت اقتصاد منطقه ای و شهری و نیز توسعه اقتصاد پایدار بر مبنای هوشمندی سیستم مدیریت یک کشور یا شهر است که بر اساس نظریه و «تئوری سیستم ها» بنا شده است.
از آنجا که اقتصاد پایدار و هوشمند، نیازمند زیرساخت و ارتباطات، دولت، سیستم اداری، حمل و نقل، انرژی، امنیت، سلامت، کسب کار و حتی شهروند هوشمند است، وزیر اقتصاد بکارگیری دانش و اطلاعات و فناوری‌های نوین را جزء لاینفک ترسیم نقشه راه اقتصاد هوشمند، بویژه در حوزه نظام مالی و بانکداری می داند.
در این راستا وزیر امور اقتصادی و دارایی در جلسه هم اندیشی با مدیران عامل و اعضای هیات مدیره بانکها اظهار داشت که پیاده سازی بانکداری دیجیتال و غیر حضوری کردن فرآیند ها، تاثیر بسیار قابل توجهی در کاهش هزینه های عملیات بانکی دارد. وزیر اقتصاد در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر لزوم حرکت به سمت بانکداری هوشمند و بیان اینکه این نوع بانکداری، صرفا دیجیتالی کردن فرآیند ها نیست، اظهار داشت: پیاده سازی بانکداری دیجیتال و غیر حضوری کردن فرآیند ها، تاثیر بسیار قابل توجهی در کاهش هزینه های عملیات بانکی دارد، لذا نظام بانکی باید در تحقق بانکداری دیجیتال به عنوان مقدمه ای برای بانکداری هوشمند، تسریع کند. در همین زمینه به عنوان مثال می توان به این نکته اشاره کرد که طبق مطالعات، هزینه تراکنش در نظام بانکی با اپلیکیشن های تلفن همراه، نسبت به بانکداری مرسوم، ۴۳ برابر هزینه ها کمتر است. شایان ذکر است که این هزینه در مقایسه با بانکداری مبتنی بر تلفن ثابت ۱۳ برابر و نسبت به دستگاه خودپرداز ۱۲ برابر کمتر است.
علاوه بر مسئله مهم راهبردی بانکداری دیجیتال، وزیر اقتصاد برای برنامه ریزی در زمینه تقویت و رشد بازار سرمایه بعنوان تأمین منابع مالی قابل اتکاء و اثرگذار در چرخه ی اقتصادی کشور نیز اهمیت ویژه ای قایل است. بر مبنای این رویکرد مهم دکتر دژپسند همچنان تأکید می کند که برنامه ریزی وزارت اقتصاد بر تامین مالی بنگاه های در مقیاس بزرگ توسط بازار سرمایه کماکان به قوت خود تداوم خواهد داشت، اما نقش نظام بانکی در این زمینه و در شرایط فعلی را بارز و غیر قابل انکار می داند. از این جهت وزیر اقتصاد نقش بانک ها در کمک به جهش تولید، را بی بدیل توصیف کرد. این سخنان نشانه رویکرد جامع و همه جانبه دکتر دژپسند به راهبردها و برنامه های اقتصادی کشور است که در نهایت هدف آن بهبود و افزایش تولید و اشتغال است.
رویکرد راهبردی وزیر اقتصاد در این زمینه اتخاذ شیوه هایی برای کمک به افزایش تولید و اشتغال از طریق بالا بردن بهره برداری از ظرفیت هاست که افزایش تقاضا برای شغل جدید را ایجاد می کند؛ بنابر این باید در جهت تامین سرمایه در گردش بنگاه های موجود تلاش کرد. وزیر اقتصاد کار بزرگی را که بانک ها باید در این زمینه انجام دهند تجهیز منابع برای تامین مالی اقتصاد کشور می داند؛ زیرا با تجهیز منابع مالی، سرمایه گذاری و تولید بیشتر افزایش یافته و مشکلات سریعتر برطرف می شود.
نکته مهمی که همواره مورد تأکید دکتر دژپسند و تیم اقتصادی دولت قرار می گیرد، اهمیت زیاد نقش نظام بانکی در تحقق هدف و عزم دولت برای کنترل و کاهش تورم است و قصد دولت این نیست که تورم را با ایجاد رکود کنترل کند، بلکه هدف آن است که با افزایش طرف عرضه اقتصاد، رشد تورم را کاهش دهد. از این جهت انتظار این است که نظام بانکی با کمک به افزایش سرمایه در گردش بنگاه ها و همچنین تامین سرمایه ثابت، در افزایش نرخ بهره برداری از ظرفیت های تولیدی کشور و ارتقای تولید نقش آفرین باشد. از این جهت در شرایط فعلی، این موضوع باید دغدغه مدیران بانکی باشد و مورد غفلت واقع نشود.
با توجه به ضرورت تجربه گزینی، شناسایی تجربه های موفق، بومی سازی و اجرای آنها در سخنان وزیر اقتصاد نظام بانکی باید با استفاده از ظرفیت های دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی کشور بویژه شرکت های دانش بنیان، تجربیات بخش خصوصی و اساتید و صاحبنظران، به توسعه خدمات بانکی دیجیتال و حرکت به سمت بانکداری هوشمند، تحرک بیشتری بخشد.