خطِ اعتدال

راهبردهای مالی و بانکی حمایت از «جهش تولید» در سخنان و رویکردهای مدیر عامل بانک ملی ایران

کد خبر: 168062 | تاریخ خبر: ۱۳۹۹/۰۵/۲۹ - ۰۸:۵۸:۰۳

سرویس اقتصادی خط اعتدال/ اساس اقتصاد و موتور محرکه ی آن نیز چیزی جز «تولید» نیست. اهمیت تولید در شرایطی که کشور با تحریم های سنگین و ظالمانه ی دشمنان مواجه است اهمیتی به مراتب بیشتر می یابد، زیرا محدودیت های ارزی به دلیل کاهش فروش کالای استراتژیک نفت و صادرات دیگر کالاها، مناسبات و سازوکار اقتصادی و مالی کشور را با چالش ها و مشکلات متعددی درگیر می نماید؛ لذا آنچه که می تواند کشور را از شرایط نامطلوب خارج ساخته و چرخه ی اقتصادی را به تحرک وادارد، تولید ملی و اتخاذ تدابیری برای جهش و پویایی آن است. در این میان عملکرد نظام بانکی کشور از اهمیت و نقش ویژه ای برخوردار است.

 

در این زمینه دکتر «محمدرضا حسین زاده» مدیرعامل بانک ملی ایران در یادداشتی با عنوان «جهش تولید، رمز بهبود شرایط اقتصادی» به درستی نظام بانکی را بزرگترین حامی «تولید» در کشور می داند که روزانه میلیاردها تومان منابعِ در اختیار خود را به حوزه «تولید» تزریق می کند و اجازه نمی دهد مشکلات جاری نظام تولیدی کشور بیشتر شود. این حمایت از تولید با تأمین پول خرید تجهیزات، سرمایه در گردش و حتی پرداخت حقوق کارگران بسیاری از واحدهای تولیدی کشور از محل منابع بانکی صورت می گیرد. دکتر حسین زاده بعنوان مدیر یکی از بزرگترین و مهمترین بانک های کشور بر اساس تجارب و اطلاعات حرفه ای خود به خوبی می داند که با وجود همه ناملایماتی که علیه نظام بانکی وجود دارد، حضور پرقدرت، تلاش و عملکرد مدیران، عوامل و کارکنان نظام بانکی بدون چشم¬داشت و تنها با هدف پیشرفت کشور، در این عرصه، منجر به «جهش تولید» قطعاً به افزایش اشتغال، کاهش نرخ تورم، تعدیل قیمت ها در بازار و افزایش رشد اقتصادی می شود.
وی که دانش آموخته ی بانکداری و مدیریت استراتژیک است در آسیب شناسی نظام تولید و اقتصاد کشور معتقد است که «واسطه گری های بیهوده و سفته بازی، گاه چنان به اقتصاد کشور فشار وارد می کند که نه تنها تولید، بلکه زیرساخت ها را نیز با چالش مواجه می کند؛ در حالی که اگر نقدینگی موجود در بازار به درستی و هدفمند به سوی «تولید» هدایت شود، علاوه بر «جهش تولید»، فرایندهای اختلال زا در سپهر اقتصادی کشور نیز از بین خواهد رفت.» از این جهت وی با اشاره به نقش مهم بانک ملی ایران در هدایت نقدینگی موجود در بازار به سمت تولید، این نکته مهم را اظهار داشت که «بخش عمده ای از منابع دولتی و عمومی در اختیار بانک ملی است و حجم کمک آن به حوزه های مختلف از جمله تولید نیز قابل مقایسه با سایرین نیست.»
این شرایط و ویژگی شاخص در بانک ملّی سبب شده است که به گفته ی دکتر حسین زاده «همه واحدهای این بانک در سال جاری با برنامه ریزی مدون نسبت به تحقق شعار امسال یعنی «جهش تولید» توجیه شده اند و عزم این بانک برای کمک به پیشرفت هر چه بیشتر اقتصاد کشور در این حوزه جدی است.»
بدیهی است که تحقق «جهش تولید» مستلزم همراهی و همکاری همه نهادها و بخش های اقتصادی و تولیدی فعال در کشور است، ولی مدیر عامل بانک ملی اعلام داشت که «این بانک به سهم خود حداکثر توان خود را در این زمینه به کار خواهد بست. همان گونه که در سال «رونق تولید» بخش قابل توجهی از منابع بانک ملی ایران به تولید اختصاص یافت، امسال نیز این روند با شدت بیشری دنبال خواهد شد تا با کمک دولت و سایر تلاشگران، اقتصاد کشور روزهای درخشانی را تجربه کند.»
با چنین رویکرد و راهبردی می توان از تقویت تولید داخلی و اتکاء به آن و اعتماد به نفس و خودباوری سخن گفت که تنها راه عبور از تمام بحران‌هاست. از این جهت باید دستگاه‌های دولتی و بانکها برای حمایت از تولید داخلی و قوی شدن اقتصاد، پشتیبان بخش خصوصی باشند. با قوی شدن بخش خصوصی دیگر تحریم‌ها اثری در اقتصاد نخواهد داشت، و به‌راحتی می‌توانیم روی پای خودمان بایستیم.
دکتر حسین زاده در باره تأثیر و نقش نظام بانکی در سیاست‌ها و تقویت تولید داخلی و اقتصادی معتقد است که کنترل نرخ ارز، نقدینگی و تورم در یکی دو سال اخیر به‌صورت ویژه در دستور کار بوده و عملیاتی شده است و تمام بانک‌ها خصوصاً بانک‌های دولتی و بزرگ از تمام واحدهای تولیدی که نیاز به نقدینگی داشته باشند، حمایت می‌کنند.
حمایت بانک ملی از تولید داخلی در حالی است که تأمین هزینه بخشی از حوادث غیرمترقبه مانند سیل و زلزله نیز به دوش بانک‌ها بوده است، با این حال بانک ها در حمایت از تولید غفلت و کوتاهی نکرده اند. مجموعه ی این سیاست ها و حمایت ها سبب شده است که برخی از واحدهای تولیدی پس از یک دوره ی رکود و کسادی بازار رونق را تجربه کنند و شیفت های کاری خود را به دو یا سه شیفت افزایش دهند.
در شرایطی که شبکه بانکی ایران در منطقه حرف اول را می‌زند، نقش بانک ملی در توسعه زیرساخت‌های کشور چشمگیر و قابل توجه است؛ زیرا به گفته ی دکتر حسین زاده بانک ملی ایران به آحاد ملت ایران تعلق دارد، از این جهت موسسه‌ نهادساز است که از دل بانک‌ها به وجود آمده است.
مجموعه ی عملکردها، برنامه ها و رویکردهای مدیریتی بانک ملی ایران نشان می دهد که حمایت از تولید داخلی، محور سیاست‌های بانک ملی ایران در سال جاری و آینده است و مدیر عامل این بانک اعلام کرده است که این بانک در هدایت حرکت توسعه ای و نیز تولید و اشتغال در کشور نقش اساسی خواهد داشت. بانک ملی ایران همکنون در اوج جایگاه خود است و اعتماد مردم به این بانک به شدت افزایش یافته است؛ زیرا این بانک طی سال گذشته در زمینه پرداخت تسهیلات خرد و کلان و نیز پرداخت تسهیلات اشتغال زایی و ازدواج رتبه اول کشور را کسب کرده است.
راه اندازی موزه بانک ملی ایران، سودده شدن اغلب واحدهای بانک در خارج از کشور، توسعه شعب خارجی از جمله شعب هنگ کنگ و نجف اشرف، توسعه بانکداری الکترونیک و دیجیتال به ویژه معرفی و توسعه دو سوپر محصول «بام»، «بله» و «بانک آفیسر» از جمله اقدامات اساسی بوده اند که اکنون چندین میلیون کاربر دارند که یک دستاورد جدی در نظام بانکداری است و با دهها میلیون تراکنش در طول سال، چهره بانک ملی ایران در میان مشتریان تحول یافته است.
بر اساس سیاست ها و برنامه ها و رویکردهای مدیریتی بانک ملی ایران می توان عملکرد این بانک را در راستای حمایت و پشتیبانی از صنعت و تولید و اجرای فرامین مقام معظم رهبری در زمینه جهش تولید و اشتغال مثبت و اثر گذار ارزیابی کرد. در این زمینه طرح‌های تولیدی و صنعتی که دارای توجیه اقتصادی باشند مورد حمایت بانک ملی قرار خواهند گرفت. چنانچه همکنون واحدهای تولیدی وصنعتی به همکاری و تعامل خوب و سازنده بانک ملی ایران نیز اذعان دارند و تعاملات بانک ملی ایران با بخش تولید را بسیار خوب ارزیابی می کنند، که از آن جمله می توان به عدم مسدود کردن قسمتی از تسهیلات و ایجاد تسهیلات جدید در عرصه خدمات بانکی اشاره کرد