خطِ اعتدال

نه خودمان و نه هیچ نهادی را متولی انحصاری تفسیر امام نمی دانیم

کد خبر: 174444 | تاریخ خبر: ۱۳۹۹/۱۰/۰۶ - ۰۹:۳۰:۴۴

مراسم معارفه سرپرست جدید موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) صبح روز پنج شنبه با حضور حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی، جمعی از اعضای بیت امام، مسئولان موسسه و شخصیت های سیاسی و فرهنگی در حسینیه جماران برگزار شد.

در این مراسم طی حکمی از سوی سید حسن خمینی، حجت الاسلام و المسلمین علی کمساری به عنوان سرپرست جدید موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی منصوب شد.

کمساری سمت هایی همچون مشاورت و ریاست مرکز فرهنگی و هنری دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، معاونن استاندار و رئیس سازمان ملی جوانان استان کرمان، ریاست جشنواره اشراق و معاونت فرهنگی و هنری و ارتباطات موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س)  را در کارنامه مدیریتی خود دارد.

همچنین دکتر حمید انصاری قائم مقام سابق موسسه نیز طی حکمی از طرف سید حسن خمینی به عنوان مشاور عالی وی منصوب شد.

پیش از این حجت الاسلام و المسلمین محمد علی انصاری سرپرستی موسسه را عهده دار بود و دکتر حمید انصاری به عنوان قائم مقام وی به خدمت اشتغال داشت، اما با تغییر اساسنامه سمت قائم مقامی در موسسه حذف می شود.

حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی انصاری نیز هم چنان سرپرستی آستان مطهر امام خمینی را بر عهده دارد.

 

سید حسن خمینی:هیچ وقت جلو نقل خاطرات از امام را نگرفته ایم

 

به گزارش خبرنگار جماران، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در این مراسم طی سخنانی با اشاره به تغییرات مدیریتی در این موسسه گفت: مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) در آینده به صورت شورایی پیش خواهد رفت. البته آقای کمساری سرپرست آن خواهند بود، ولی هیأت مدیره ای همراه خواهند بود که مؤسسه را کمک کنند.

وی یادآور شد: مؤسسه در طول عمر خودش با تمام توان ایستاده که امام وجه المصالحه هیچ تفکر و جناحی نشود و اتفاقا بخش مهمی از اتهامات به خاطر این است که این مجموعه استقلال خودش را حفظ کرده و با موج های گذرا همراه نشده است.

 

نه خودمان و نه هیچ نهادی را متولی انحصاری تفسیر امام نمی دانیم

 

سید حسن خمینی افزود: ما نه خودمان و نه هیچ نهادی را متولی انحصاری قرائت و تفسیر شخصیت و اندیشه امام نمی دانیم و هیچ وقت نیز جلو نقل خاطرات از امام را نگرفته ایم؛ گرچه اگر جایی سندی بر خلاف آن داشته باشیم، منتشر می کنیم.

 

بسیاری افراد جانشان را در راه امام دادند و ما هم اگر لازم باشد باید آبرویمان را بدهیم

 

سید حسن خمینی اظهار داشت: ایستادن بر مواضع بسیار سخت است و ما باید بر عقیده ای که داریم ثابت قدم بمانیم و ارزش مؤمن هم این است که در فراز و فرودها ایستادگی کند.

یادگار امام در پایان گفت: بسیاری افراد جانشان را در راه امام دادند و ما هم اگر لازم باشد باید آبرویمان را بدهیم. ان شاء الله دوستان با همت بتوانند این مسیر را ادامه بدهند.

در این مراسم حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی انصاری و دکتر حمید انصاری نیز سخنانی را ایراد کردند.

 

محمدعلی انصاری: مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) پاتوق جریان های سیاسی نبوده است

 

محمدعلی انصاری در خصوص پرهیز این مؤسسه از جناح بندی های سیاسی نیز اظهار داشت: اگر کارنامه هرکدام از مدیران مؤسسه را بررسی کنیم، به خاطر جایگاه مؤسسه از همه چیزی که مربوط به زندگی شخصی خودشان بوده گذشته اند. مؤسسه باید آینه اعتدال و اندیشه سیاسی امام باشد. امروز فریاد زدن و انتقاد کردن کار مشکلی نیست. مؤسسه پاتوق جریان های سیاسی نبوده و از این جهت مبرا بوده است.