خطِ اعتدال

آینده کرونا در سال ۲۰۲۱ از نگاه تحلیل‌گران «بیزینس‌اینسایدر»

کد خبر: 174683 | تاریخ خبر: ۱۳۹۹/۱۰/۰۹ - ۱۰:۲۱:۲۲

آغاز واکسیناسیون کرونا بسیاری را نسبت به سال آینده امیدوار کرده است. سالی که احتمالا از قدرت و نفوذ کرونا در آن کاسته شده و مردم نقاط مختلف دنیا با خیالی آسوده‌تر نفس خواهند کشید. با این حال هنوز تردیدهایی هم وجود دارد و به گفته شماری از کارشناسان هنوز معلوم نیست واکسیناسیون تا چه حد خواهد توانست چالشی بزرگ به نام کرونا را از زندگی‌های مردم دور کند.

به گزارش خط اعتدال ترجمه شفقنا از بیزینس اینسایدر؛ این نشریه از هشت متخصص برجسته کرونا خواسته تا حدس بزنند که سال ۲۰۲۱ چگونه خواهد بود. خبر خوب این که به گفته این کارشناسان قطعا زندگی مردم بهتر و به خصوص چالش‌های کرونایی مردم در سال ۲۰۲۱ کمتر خواهد شد. با این حال همچنان مردم نیاز به زدن ماسک، حفظ فاصله اجتماعی و انجام دیگر اقدامات احتیاطی خواهند داشت.

در کل؛ کسی نمی‌داند که زندگی در سال ۲۰۲۱ دقیقاً چگونه خواهد بود. با این حال می‌توان مطمئن بود که سال ۲۰۲۱ در هیچ زمینه‌ای به بدی ۲۰۲۰ نخواهد بود.

بیزینس اینسایدر اما برای ملموس کردن پیش‌بینی سال آینده از چند متخصص برجسته بیماری‌های عفونی درخواست کرده تا پیش‌بینی‌شان را در مورد سال آینده، به تفکیک و تقریبا ماه به ماه به انجام رسانند. تلاشی که در کل این نتیجه را به ذهن متبادر می‌کند که می‌توان مطمئن بود که سال ۲۰۲۱ از سال ۲۰۲۰ بهتر خواهد بود، بسیار بهتر…

واکسن‌ها که در ماه‌های اخیر در حال آماده‌شدن بودند، در سال جدید در دسترس‌تر خواهند بود. در مورد افرادی هم که نمی‌توانند واکسن تزریق کنند، این خلا با روش‌های درمانی مبتنی بر آنتی‌بادی بهبودیافتگان پر خواهد شد. افزایش امکان انجام تست‌ها و آزمایش‌های خانگی هم احتمال کنترل بهتر بیماری را مهیا خواهد کرد.

اما آیا این‌ها به معنای بازگشت به حالت عادی خواهد بود؟ یعنی که آیا هنگام سفر با هواپیما، تماشای فیلم یا حضور در سالن کنسرت، یا دورهمی با دوستان در یک رستوران شلوغ به اندازه کافی احساس امنیت خواهیم کرد؟
پاسخ‌ها به این پرسش‌ها متفاوت هستند. یک فاکتور مهم این است که تا زمانی که حداقل ۷۰٪ از افراد واکسینه نشده‌اند، نمی‌توان صحبت از ایمنی یا احساس ایمنی کرد. مورد دیگر هم این که میانه‌مان با ریسک‌پذیری چطور است!

همچنین مواردی پیش‌بینی‌ناپذیر مانند جهش‌های ویروسی و مواردی مشابه آن وجود دارد که باعث می‌شوند -مثلا- اثرگذاری واکسن‌ها کمتر شود. یا مسایل فرهنگی و مذهبی که در مناطقی می‌توانند جلوی واکسیناسیون شماری قابل توجه از مردم را گرفته و باعث اخلال در روند طبیعی درمان بیماری شوند.

کارشناسان و تحلیلگران بیزینس اینسایدر با ملاحظه تمام فاکتورهای موثر در الگوی شیوع و درمان کرونا تلاش کرده‌اند الگوی کلی کرونا در سال ۲۰۲۱ را طراحی کنند. آن‌چه در پی می‌آید، نتیجه تلاش این کارشناسان در یافتن پاسخ این پرسش است که «در سال ۲۰۲۱ دنیا چه شکل خواهد بود»؟

ژانویه

در ماه ژانویه به دلیل هجوم کسانی که در اولویت واکسیناسیون هستند، بیمارستان‌ها لبریز و اوضاع دشوار خواهد شد.

چه اتفاقی خواهد افتاد؟

از آن‌جا که میزان انتقال کرونا در آمریکا هنوز زیاد است، در ژانویه مرگ‌ها ادامه خواهد داشت، به ‌خصوص که به دلیل دورهمی‌های عید شکرگذاری و کریسمس بیمارستان‌ها هم‌چنان لبریز از بیماران خواهند بود و بنابراین امیدواری چندانی درباره واکسیناسیون احساس نخواهد شد.

واکسیناسیون

در ماه ژانویه بیست میلیون آمریکایی، از جمله کارکنان پزشکی و بهداشتی و ساکنان خانه سالمندان، دوره واکسیناسیون خود را آغاز خواهند کرد.

کارشناسان چه می‌گویند؟

کارشناسان بر این باورند که در ماه ژانویه هم‌چنان مردم باید در خانه بمانند، موقع خروج از خانه ماسک بزنند و تماس نزدیک را به حداقل برسانند.

دانشمندان نیز هم‌زمان در حال مطالعه و مشاهده علائمی هستند که نشان می‌دهد آیا اولین مراحل واکسیناسیون تاثیر ملموسی در زمینه کاهش سرعت انتشار ویروس خواهد داشت یا نه. دکتر آلیس ساتو، اپیدمیولوژیست نبراسکایی شاغل در بیمارستان کودکان می‌گوید: “من هنوز هم همه همکارانم را مجبور به زدن ماسم در محل کار خواهم کرد. حتی آن‌هایی که واکسینه شده‌اند.

فوریه

در ماه فوریه، کارکنان پزشکی و بهداشتی کم کم تاثیرات واکسن را احساس خواهند کرد. در این ماه که میزبان مناسباتی مانند فینال مسابقات فوتبال آمریکایی و البته روز ولنتاین است، شاید عده‌ای بخواهند مثلا مسابقات ورزشی را تماشا کنند، اما هنوز و هم‌چنان دورهمی و مهمانی‌های داخلی ایده‌های وحشتناکی هستند.

چه اتفاقی خواهد افتاد؟

هنوز باید از قرارهای نزدیک اجتناب کرد، مگر کسانی که از قبل با هم زندگی می‌کنند. حضور در فینال مسابقات فوتبال آمریکایی تنها برای کسانی که واکسن زده‌اند، بد نیست.

واکسیناسیون

در این ماه تزریق واکسن برای گروه‌های اولویت‌دار از جمله کارگران پزشکی و سلامتی و البته کسانی که بالای ۶۵ سال دارند، ادامه خواهد داشت. ظاهرا در آمریکا قرار است تا پایان ماه فوریه حدود ۱۰۰ میلیون نفر واکسینه شوند.
باید این نکته را مدنظر داشت که واکسن‌های فایزر و مدرنا که نیاز به دو بار تزریق، با فاصله سه یا چهار هفته دارند، تنها افرادی را کاملا محافظت خواهد کرد که در ژانویه دوز دوم واکسن خود را دریافت کرده‌اند.

کارشناسان چه می‌گویند؟

پزشکان انتظار ندارند در ماه‌های اول سال ۲۰۲۱ نسبت به پایان سال ۲۰۲۰ اوضاع و شرایط بسیار متفاوتی حاکم باشد.
دکتر ریکاردو کورئا، متخصص غدد درون‌ریز دانشگاه آریزونا درباره اوضاع کرونا در ماه فوریه می‌گوید: «مردم فکر می‌کنند چون واکسن پیدا شده، پس همه چیز تمام شده است. اما نه. واکسن به معنای واکسیناسیون نیست».

مارس (آغاز بهار)

تا ماه مارس، قطعا بسیاری از پزشکان، پرستاران، افراد بالای ۷۵ سال و هم‌چنین کارگران خط مقدم از جمله نامه‌رسان‌ها، فروشندگان مواد غذایی، آتش‌نشان‌ها، افسران پلیس، معلمان و رانندگان اتوبوس واکسینه شده‌اند.

چه اتفاقی خواهد افتاد؟

احتمالا هم‌چنان بارها در این ماه بسته خواهند ماند. مهمانی‌ها و جشن‌های داخل منزل نیز هم‌چنان با خطر افزایش انتقال همراه است.

واکسیناسیون

تا این تاریخ انتظار می‌رود تقریباً حدود ۱۰۰ میلیون آمریکایی از جمله گروه‌های دارای اولویت شامل کارکنان مراقبت‌های بهداشتی، افراد بالای ۶۵ سال و افرادی با شرایط زمینه‌ای واکسینه شده باشند و نوبت به شماری از افراد زیر ۶۵ سال که شرایط زمینه‌ای دارند، رسیده باشد.

کارشناسان چه می‌گویند؟

مایکل استرلهلم، مشاور جو بایدن در زمینه کرونا که ۶۷ ساله است، می‌گوید که احتمالا تا آخر بهار نوبت تزریق واکسن برای کسانی که در خانه منتظر واکسن خود هستند، فرا خواهد رسید. او می‌گوید: «افرادی هستند که باید واکسن را قبل از من تزریق کنند، و من مطمئنم به عنوان گروه دوم اولویتی تا اوایل بهار واکسیناسیون افراد بالای ۶۵ سال به پایان خواهد رسید».

آوریل

در آغاز ماه آوریل (میانه فروردین‌ماه) که مناسبت‌هایی مانند عید پاک و آغاز ماه رمضان در این برهه قرار دارد، احتمالا بیرون از خانه با خیال راحت‌تری نفس خواهیم کشید.

چه اتفاقی خواهد افتاد؟

در این شرایط زمانی ممکن است هنوز حضور جمعیت در عبادتگاه‌ها محدود بوده یا مراسم مذهبی بیشتر به صورت مجازی یا در فضای خارجی برگزار شود. اما در کل، خوشبختانه با واکسینه شدن اغلب افراد در معرض آسیب، کرونا در ماه آوریل احتمالا در آمریکا دیگر به شدت قبل کشنده نخواهد بود.

واکسیناسیون

در اواخر فروردین احتمالا نوبت تزریق واکسن به افراد جوان و سالم خواهد رسید. علاوه بر این، در دسترس بودن داروهای آنتی‌بادی برای افرادی که واکسن دریافت نمی‌کنند، باعث کاهش مرگ و میر خواهد شد.

کارشناسان چه می‌گویند؟

مگان رانی، پزشک اورژانس در دانشگاه براون می‌گوید که «در اواسط بهار می‌توان نور را در انتهای تونل دید».

آخر بهار

در ماه مه که روز مادر و عید سعید فطر در آن قرار دارد، رفتن به یک رستوران سرپوشیده در بعضی از نقاط ممکن خواهد شد.

چه اتفاقی خواهد افتاد؟

هنوز در آغوش گرفتن مادر ایمن نخواهد بود (مگر اینکه در یک خانه زندگی کنید). ماسک هنوز هم توصیه می‌شود. و البته حضور در رستوران هم شاید با حفظ فاصله اجتماعی ممکن شود.

واکسیناسیون

واکسیناسیون آمریکایی‌های جوان و سالم همچنان ادامه خواهد داشت.

کارشناسان چه می‌گویند؟

آشیش جها، رئیس دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه براون می‌گوید: «در این ماه شاید هنوز تا حدی نیاز به حفظ فاصله اجتماعی وجود داشته باشد، شاید نیاز باشد در جایی که می‌رویم پنجره‌ها باز باشند، اما این مسایل مشکلی نیستند و مثلا می‌توان با پوشیدن یک ژاکت از پس سرمای محیطی با پنجره‌های باز برآمد. اما در کل می‌توانم تصور کنم که از نظر تجمع داخل سالن اوضاع نسبت به اوایل ماه مه بهتر خواهد شد».

آغاز تابستان

با فرا رسیدن تابستان انتقال ویروس احتمالاً کاهش خواهد یافت و هم‌چنین ممکن است در این زمان امکان آزمایش سریع برای تمام مردم مهیا شده باشد.

چه اتفاقی خواهد افتاد؟

در کل میزان انتقال در ایالات متحده کاهش خواهد یافت. اجتماعات بزرگ هنوز ممنوع خواهد بود. برخی از بارها و سالن‌های سینما ممکن است دوباره باز شوند، اما مردم برای حضور احتمالاً به ماسک نیاز خواهند داشت.

کارشناسان چه می‌گویند؟

جها می‌گوید: «آزمایش در خانه احتمالاً از اواخر بهار تا اواسط تابستان به طور گسترده در دسترس خواهد بود- که واقعاً تفاوت بزرگی ایجاد خواهد کرد».

نیمه تابستان

تا نیمه تابستان بیش از نیمی از مردم آمریکا ممکن است واکسینه شده باشند.

چه اتفاقی خواهد افتاد؟

در این برهه شاهد بازگشت میهمانی‌های روز استقلال- چهارم جولای خواهیم بود. علاوه بر این ممکن است در مناطق خاصی بتوان شاهد مراسم بزرگ‌تری مانند عروسی هم بود- که در اثر پیشرفت واکسیناسیون کم‌خطرتر شده‌اند. اما فاصله اجتماعی هم‌چنان باید حفظ شود. استادیوم‌های ورزشی نیز ممکن است با ظرفیت محدود به هواداران اجازه ورود دهند.

واکسیناسیون

در این مرحله حدود ۶۰٪ از جمعیت به واکسن دسترسی پیدا کرده‌اند.

کارشناسان چه می‌گویند؟

جها می‌گوید: «سناریوی کرونا در اواسط تابستان احتمالا به این شکل خواهد بود که اکثریت جامعه واکسینه شده‌اند، سطح انتقال بسیار کم شده و انجام کارهای پرخطرتر مانند دیدار والدین سالخورده به دلیل در دسترس بودن آزمایش و درمان آنتی‌ژن و آنتی‌بادی ساده‌تر شده است».

اما آیا می‌توان با بچه‌ها به تماشای فیلم‌های سینمایی در سالن‌های سینما نشست؟ شاید هنوز نه.
جاها می‌گوید: «فکر نمی‌کنم هنوز بتوانیم کنار یک نفر به طور تصادفی در یک سالن سینما بنشینیم. و احتمالاً حداقل تا پاییز در چنین شرایطی احساس راحتی نخواهیم کرد».

ساسکیا پوپسکو ، متخصص پیشگیری از بیماری‌های عفونی هم می‌گوید احتمالاً در طول سال ۲۰۲۱ حضور دوباره در سینماها مقدور و راحت نخواهد بود. او می‌گوید «بخشی از این ناامیدی به این دلیل است که در دو ساعت حضور در سالن سینما نگه داشتن ماسک بسیار سخت است. هم‌چنین چون وقتی آنجا هستیم، می‌خوریم، می‌نوشیم و حرف می‌زنیم، این یک مقدار چالش‌برانگیز است».

پاییز

بچه‌ها می‌توانند در پاییز به مدرسه برگردند- احتمالاً بدون ماسک- زیرا معلمان آنها فرصت واکسن زدن را پیدا کرده‌اند.

چه اتفاقی خواهد افتاد؟

در پاییز ۲۰۲۱ دانشگاه‌ها بازگشایی می‌شوند و دانش‌آموزان دبیرستانی هم می‌توانند بدون ماسک به یادگیری حضوری بازگردند. شرکت‌های بزرگ هم ممکن است دفاتر اداری خود را بازگشایی کنند. کنسرت‌های فضای باز نیز ممکن است در مناطقی که نرخ انتقال پایین دارند، از سر گرفته شود.

واکسیناسیون

در میان مردم مناطق روستایی تزریق واکسن ادامه خواهد داشت.

کارشناسان چه می‌گویند؟

پل اوفیت، متخصص واکسن دانشگاه پنسیلوانیا می‌گوید: “بهترین حدس من این است که در سال آینده هنوز یک سری فعالیت‌های جمعی ممکن نخواهد بود. اما امیدوارم که اشتباه کرده باشم».

هالووین

در هالووین آینده بسیاری از فعالیت‌ها، حتی شاید برخی از کنسرت‌های داخل سالن نیز ممکن خواهد بود.

چه اتفاقی خواهد افتاد؟

رسم و رسوم و مهمانی‌های هالووینی اگر چه هنوز توصیه نمی‌شود، اما ممکن است این گونه فعالیت‌ها در جوامعی که دسترسی آسان و سریع به آزمایش سریع خانگی دارند ، یا روند انتقال کم و واکسیناسیون در آن‌ها گسترده بوده، با ریسک کمتری همراه باشد. کنسرت‌های داخل سالن هم ممکن است با ظرفیت محدودی برگزار شوند.

واکسیناسیون

در کشورها و مناطقی که تزریق واکسن در آن‌ها کم بوده، هنوز خطر بیماری مردم را تهدید می‌کند.

کارشناسان چه می‌گویند؟

جها می‌گوید: «در این ماه بایداسترسی که همه ما در کنار غریبه‌ها احساس می‌کنیم، باید از بین برود. حدس می‌زنم تقریبا در این حوالی می‌توانیم وقت خود را با شخص دیگری گذرانده و کمتر احساس اضطراب کنیم».
کارشناس دیگر بیزینس‌اینسایدر، مگان رانی هم با این زمان‌بندی موافق است. او می‌گوید: «قطعا تا پاییز احساس امنیتی در کار نخواهد بود و نخواهیم توانست نفس راحتی بکشیم».

اواخر ۲۰۲۱

در سفرهای مربوط به عید شکرگذاری (البته هنوز با ماسک در هواپیما) مردم احتمالا دیگر می‌توانند احساس امنیت کنند. به گفته کارشناسان، اما شاهد «تغییرات مهمی در مناسک» خواهیم بود و مراسمی مانند دست دادن یا روبوسی شاید کاملا به فراموشی سپرده شود.

در حوالی کریسمس آینده نیز احساس امنیت جدید به برگزاری مراسم فراگیرتری خواهد انجامید. مراسمی با تجمع نسل‌ها و خانواده‌های مختلف که دوباره احساس امنیت خواهند داشت. با این حال ماسک‌ها کاملاً از دور خارج نخواهند شد. مثل نظر دکتر اینگرید کاتز، متخصص بیماری‌های عفونی دانشکده پزشکی هاروارد که می‌گوید «شخصاً می‌خواهم ماسک زدن در تجمعات را به عنوان بخشی از روش زندگی خود حفظ کنم».

پایان سال

در پایان سال ۲۰۲۱، بسیاری از فعالیت‌هایی که قبلا عادی می‌دانستیم، دوباره ایمن خواهند بود. اما کارشناسان بهداشت عمومی تأکید می‌کنند که هوشیاری همچنان مهم است. به خصوص در کانون‌های شیوع بیماری- که باید هم‌چنان در تجمعات مکان‌های سقف‌دار مانند رستوران‌ها و فروشگاه‌ها از ماسک استفاده و فاصله اجتماعی را رعایت کرد.

در این مرحله کشورهایی مانند آمریکا و دیگر کشورهایی که واکسیناسیون را کامل و درست انجام داده باشند و حدود ۷۵٪ کشور واکسینه شده باشند، به نوعی مصونیت جمعی دست خواهند یافت.

https://www.businessinsider.com/2021-coronavirus-vaccine-timeline-return-to-normal-experts-weigh-in-2020-12#by-halloween-itll-feel-pretty-safe-to-trick-or-treat-there-may-even-be-some-indoor-concerts-happening-9

انتهای پیام