خطِ اعتدال

رییس کمیته مالی کمیسیون اقتصادی مجلس: تکالیف دولتی نباید روی دوش یک بانک گذاشته شود

کد خبر: 182497 | تاریخ خبر: ۱۴۰۰/۰۶/۲۹ - ۰۵:۴۷:۱۰

 

رییس کمیته مالی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بخش عمده زیان انباشته بانک ها مربوط به بدهی های دولتی است، گفت: دولت به عنوان بزرگترین بهره بردار بانک ها به ویژه بانک های دولتی، باید خوش حسابی بیشتری داشته باشند.
محمد صفایی دلوئی در گفت و گو با خبرنگار بانک ملی ایران با بیان اینکه درست است که بنگاه های اقتصادی باید یک سوددهی و تراز مالی مثبتی داشته باشند تا بتوانند ادامه حیات دهند، افزود: اما باید این نکته را نیز در نظر گرفت که بانک ملی ایران از حیث سابقه و عملکرد، بانک مورد اعتماد مردم بوده و تاکنون خدمات بسیار خوبی را به جامعه ارایه داده است.
وی تصریح کرد: گاهی شاهدیم که بخشی از فشار بانک ها از سوی دولت است چرا که بدهی های دولت به بانک پرداخت نمی شود. بدهی های معوق شاید یکی از علل اصلی بحث مربوط به زیان های بانکی باشد. به طور مثال در ماده ۵۶ قانون بودجه پیش بینی شده که بانک ها بخشی از منابع پروژه های عمرانی را تامین کنند اما در عمل اغلب بانک ها از این موضوع استنکاف دارند و علت هم این است که دولت برای بازگرداندن منابع، خوش حسابی ندارد.
صفایی تاکید کرد: از طرفی در دهه ۸۰ دولت مصوبه ای را برای جلوگیری از افزایش شعب بانک ها ابلاغ کرد که همین امر موجب شد تا تعدادی از بانک ها، شعب خود را در مناطق محروم جمع آوری کنند و در مقابل شعب در مناطق برخوردار باقی بماند. به عقیده بنده، این کنش هم به سیستم بانک ملی ایران آسیب زد.
به گفته این نماینده مجلس شورای اسلامی، تکالیفی که از سوی دولت ابلاغ می شود، باید توسط همه بانک ها اجرایی شوند و این وظایف نباید تنها روی دوش یک بانک بیفتد چرا که فشار مضاعف بر بانک های دولتی به ویژه بانک ملی ایران است.
رییس کمیته مالی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: منابع بانک ملی ایران به عنوان الگوی مادر در کشور باید به سمت تولید حرکت کند تا سایر بانک ها نیز از این مهم الگو بگیرند و اقتصاد کشور از میلیاردها میلیارد منابع بانکی شکوفا شود.